ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2014
JUN-2014
2 AD. + 1 COPII

Sejur hotel 'The Colours West' Side

Salutare tuturor,

azi m-am intors din concediu, am stat la hotelul Colours West, din Gundogdu, 7 nopti cu UAI, ... asta era oferta.

Ca toata lumea am citit putinele review-uri despre acest hotel de pe TripAdvisor, si ceea ce pot sa confirm este ca toate comentariile de pe TripAdvisor sunt adevarate, cele denigratoare sunt un pic exagerate, dar au si ele o scanteie de adevar.

Hotelul este unul mai mic, situat in capatul statiunii Side, deschis in 2013, arata bine, camere spatioase, mobilier nou, frumos amenajate, la fel si interiorul si exteriorul hotelului sunt frumos amenajate.

In privinta camerelor singurul lucru care este deranjant este ca se face rar curatenie, a doua zi dupa ce am ajuns am chemat o camerista sa faca curatenie, a venit sa uitat, mi-a lasat 2 prosoape, hartie igienica si dusa a fost... A patra a zi am solicitat sa se faca curatenie, a venit camerista pe la 15.30 cand dormea copilul, am rugat-o sa vina pe la 17.00, dar n-a mai venit. Am beneficiat de curatenie in camera in a 5-a zi, s-au schimbat asternuturile si prosoapele. Am intalnit acolo 2 cupluri de pensionari care am mai fost si anul trecut, si s-au intors si in acest an ca o confirmare a faptului ca sejurul de anul trecut a fost unul deosebit, dar din pacate au confirmat si ei ca in acest an calitatea serviciilor a scazut fata de anul trecut la jumatate. Ei ziceau ca anul trecut se facea curatenie zilnic, se schimbau prosoapele si asternuturile.

Pot sa spun ca in acest an majoritatea turistilor cu care am vorbit erau nemultumiti de acest lucru, am intrebat si la receptie care-i problema, iar raspunsul a fost ca hotelul este full ocupat si au doar 5 persoane care se ocupa de curatenia din camere.

Nu va imaginati ca este o mizerie de nedescris, dar se mai aduna nisip si altceva pe jos si ar fi frumos ca cineva sa dea cu matura si un mop, dar pana la urma am trecut cu vederea de acest aspect si l-am luat ca atare.

Problema cea mai mare este personalul care nu vorbeste engleza, hotelul are foarte multi turisti rusi, germani si turci, am constatat ca personalul vorbeste rusa si germana, si cum spunea cineva pe TripAdvisor, acest hotel nu este pentru vorbitorii de engleza... si mare dreptate avea. Pentru mine acest aspect este un minus pentru hotel, este greu sa te intelegi cu cei de la receptie, de la bar, dar pana la urma ne-am descurcat.

Mancarea este buna, diversificata, sunt fructe la masa, multe prajituri... poti manca fara probleme, dar din pacate se cam repeta, schimba putine feluri de mancare de la o zi la alta. Singura problema cu restaurantul care m-a deranjat mult era prezenta mustelor, care umbla roiuri, si ei nu fac nimic in acest sens, am mai fost si in alte locuri, dar se puneau benzi speciale pentru prins muste, iar ei nu iau nici o masura.

In rest piscina de la hotel este ok, barurile sunt deschise tot timpul, n-am suferit de sete sau de foame.

Plaja este la 600 m de hotel, exista un microbuz care merge din ora in ora, sau se merge pe jos, exista bar pe plaja deschis de la 10:00 la 18:00, iar mancare se serveste pe plaja de la 12:30 la 16:00, plaja are sezlonguri si parasolare, nisipul este fin, apa curata, calda iar la intrarea in mare cam pe o portiune de 2m este cu pietricele. In primele 5 zile temperatura a fost in jurul valorii de 30 de grade, iar in ultimele 2 zile a urcat la 35 de grade.

Hotelul are el 5 stele desenate, dar din punctul meu de vedere nu i-as da mai mult de 4, facand comparatie cu restul hotelurilor din Side, pretul zic eu este pentru unul de 4 stele si pana la urma cat dai atat si face.

Per ansamblu a fost o vacanta reusita, daca trec peste impedimentele de mai sus.

La intrebarea daca m-as reintoarce, raspunsul ar fi ca probabil as incerca si alte hoteluri, sau probabil ca m-as gandi daca as gasi bilete la oferta. Eu am luat biletele in primavara la targul de turism, era oferta fara taxe de aeroport, si a trebuit sa ma hotarasc repede, un pic cam la risc.

Daca aveti intrebari, incerc sa va lamuresc.

Trimis de yo5oxi in 19.06.14 21:35:21
Validat / Publicat: 19.06.14 22:58:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yo5oxi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere hotel de pe camp

[19.06.14 23:09:06]

Ne bucurăm că ai revenit cu impresii după o pauză atât de mare. Sunt convins că între timp ai o să ne povestești o sumedenie de lucruri noi.

[19.06.14 23:09:56]

yo5oxiAUTOR REVIEW
[20.06.14 14:51:39]

@webmaster: Da este ok pozitionarea, din pacate la profilul din satelit apare doar un teren gol, dar acolo este hotelul, harta nu este actualizata.

sandu.53
[07.07.14 18:56:55]

Doresc sa stiu daca in zona hotelului sunt magazine (bazar) ce poti cumpara si la ce preturi? La ce distanta?

Sunt mijloace de transport pt a te deplasa prin imprejurimi?

Cum poti schimba euro in lire?

Ce posibilitati de distractie ai in hotel?

Cum sunt camerele si la ce etaj ar fi recomandat sa stai?

Multumesc!

yo5oxiAUTOR REVIEW
[09.07.14 23:15:24]

@sandu. 53: sunt cateva magazine in hotel de unde poti cumpara suveniruri, articole de plaja, genti, bijuterii, eu am cumparat o apa plata cu 1.5 Euro sticla de 1.5l, si sincer nu am mai cumparat altceva, preturile sunt piperate la magazinele din incinta hotelului.

Daca iesi in fata hotelului, si o iei in dreapta pe drumul principal, dupa vreo 2km ajungi la un bazar, unde gasesti diverse. In fata hotelului este statie de microbuz, care circula des si au diferite rute pe care poti merge, de ex. la SIDE, eu n-am fost, asa ca nu pot da mai multe detalii.

Nu stiu unde se poate schimba euro, dar se pot face cumparaturile in euro.

Hotelul are piscine, topogan cu apa (destul de mic), echipa de animatie pe parcursul zilei si seara.

Camere ar fi de cerut pe la etaj 1,2, dar sa nu fie cu vedere spre piscina, deoarece merge muzica tare si e galagie pe parcursul zilei, asta in caz ca aveti copii, camerele ar fi de preferat sa fie in corpul 1 sau 3. Corpul 2 este cel cu receptia si cu lobby Bar, iar seara in general este galagie in zona barului si a receptiei.

sandu.53
[10.07.14 17:47:03]

@yo5oxi: multumesc frumos pentru ca ti-ai gasit timp sa-mi furnizezi aceste informatii, foarte utile atat mie cat si altora care vor merge la acest hotel... eu merg in august si sper sa fie totul OK! O seara placuta!

simoneta
[30.07.14 14:27:39]

@yo5oxi: anul viitor doresc sa merg si eu in aceasta locatie; te rog frumos daca poti, trimite-mi in privat numele agentiei, perioada exacta si varsta copilului... sa vad daca ma incadrez in buget... si eventual sa caut un early booking... ca mi s-a parut ok pret/servicii... mai ales fiind inclus avionul cu taxe cu tot. multumesc frumos.

sandu.53, simoneta, yo5oxi
Alte impresii din această RUBRICĂRamada Resort Side Hotel (ex Colours West) [Gundogdu]: