ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2014
ÎNSCRIS: 03.11.12
JUN-2014

Minunata plaja de la Glyfada

In sejurul de o saptamana in Corfu, am decis sa descoperim si alte plaje decat cea din Agios Gordis unde eram cazati. Am inchiriat un scuter (15 euro pe zi) si am pornit spre plaja foarte laudata si apreciata aici pe site., de la Glyfada. In drum era satul PELEKAS unde am urcat pt a vedea Kaiser's throne, un loc la inaltime de unde se vede o frumoasa panorama a imprejurimilor.

Ajunsi la Glyfada, soarele era deja sus pe cer si incinsese nisipul de pe plaja, astfel incat era imposibil sa mergi descult atat de fierbinte era. Un nisip fin, o plaja foarte curata si ingrijita, unde nu puteai inchiria sezlong/umbrela doar consumand de la terasa in dreptul careia se afla (asa cum este in Agios Gordis, care are ce-i drept o plaja mult mai mica si mai simpla). Deci, am achitat 4 euro de sezlong si 4 euro umbrela, si ne-am asezat la plaja.

Marea este superba, atat de limpede si buna este apa... nu se intra brusc acolo unde e adanca, ci poti merge destul de mult cu apa doar pana la brau. Este o plaja ideala pt baie in mare sau doar pt lenevire la soare sau sub umbrela. La pranz am mancat la un restaurant pe plaja care tine de un hotel mare, LTI dau cam asa ceva, la acel restaurant mananca cei care sunt cazati la acest hotel (au o bratara la mana) si care au masa inclusa.

Contra sumei de 17 euro de persoana orice poate servi masa pe terasa acelui restaurant, sub forma de bufet la discretie. Este foarte placut, la umbra (chiar racoare fata de arsita plajei), mancare variata-paste, cartofi, orez, salate, placinte, cateva feluri de carne inclusiv peste-noi am prins hamsii. Este destul de mult totusi 17 euro. Au si o varianta de meniu numai de paste sau numai de salate la 6-7 euro- iti iei doar paste sau doar salate la discretie.

Am citit aici pe forum ca este una din cele mai bune plaje din Grecia, si mie tot la fel mi s-a parut, o adevarata incantare pt iubitorii de mare.

Trimis de FrancescaClara in 19.06.14 19:40:28
Validat / Publicat: 19.06.14 20:53:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FrancescaClara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.12.17 09:15:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Glyfada» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Plaje în Corfu]

AndreeaStarPHONE
[05.05.22 13:10:03]

@FrancescaClara: intentionez sa merg si eu in aceeasi zona in luna iunie, insa am dubii in ceea ce priveste temperatuta apei, avand in vedere ca il luam si pe micutul de 5 ani. Mai retineti acest aspect?

Cum arata zona inconjuratoare? ma refer daca sunt magazine, buticuri, taverne? Mulțumesc!

FrancescaClaraPHONEAUTOR REVIEW
[05.05.22 13:39:09]

@AndreeaStar: era caldă apa în iunie; chiar mi s-a părut mai caldă decât pe alte plaje, cumva e în plin soare.

nu prea sunt magazine, poate între timp or mai fi apărut.

AndreeaStar, FrancescaClara
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Glyfada: