ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2014
ÎNSCRIS: 19.06.14
MAY-2014

Superb, nota 10, mai mult decat ma asteptam

Dupa un drum obositor pentru oricine, de aproape 24 ore, am ajuns la destinatie.

Sincer, la cat am platit pe biletul de cazare 6 nopti cu transport cu tot, ma asteptam sa aven conditii mai... saracute. Surpriza a fost mare si deosebit de placuta. Sincer nu mai fusesem in Grecia si nu stiam la ce sa ma astept. Ca romanca prevazatoare, ma asteptam la mai rau.

Hotelul (de fapt genul vila mai mare, cu vreo 2 etaje, nimic asemanator cu hotelurile comuniste de la noi) este ft frumos, curat, ingrijit. Este situat chiar pe plaja. Coborai treptele de la intrare si erai pe plaja cu nisip!!

Are piscina deosebit de curata (apa este in continuu filtrata), suficient de mare (cu adancime plecand de la 0.70 m si ajungand la 2.20 m). Nu stiu sa aproximez latimea si lungimea, asa ca o sa pun o poza, poate va dati voi seama (adancimile erau marcate - deci cu cititul stau bine). Exista sezlonguri cu umbreluta si masuta, mese cu scaune in jurul piscunei - de vis!

Camerele nu sunt mari, dar nici nu cred ca iti trebuie mai mult. Fiecare camera are balcon micut, cu masuta si 2 scaune. Paturile sunt incapatoare. Baia este cu dus.

Despre curatenie: inca un 10. In fiecare zi se face curat in camere si se ridica gunoiul. La 2 zile se schimba prosoapele si asternuturile. Nu veti duce lipsa de hartie igienica. Toate sunt curate. Fara pete, desfacute pe la colturi, sfasiate ori uzate. Desi hotelul are doar 2 stele - va veti simti ca la 3+ sau chiar 4 de la noi. Serviciile lor sunt ireprosabile. Tot personalul este deosebit de primitor. Personalul de la receptie vorbeste mai multe limbi straine, va veti descurca fara probleme daca cunoasteti un pic limba engleza (eu pe asta am folosit-o fara probleme pe tot parcursul sejurului).

Noi am avut si mic dejun inclus. Acesta era reprezentat de bufet suedez cu: ceai, cafea, lapte, oua fierte, paine, unt, cateva feluri de gem, sunca, cascaval. In fiecare zi acelasi (adica meniu fix). Personal, nu am avut o problema cu asta. Alti turisti s-au plans ca meniul este saracut si fix.

In camere exista frigider, TV, aparat aer conditionat (pe asta nu l-am verificat, nu am avut nevoie), feon. Am folosit doar frigider, TV si feon. Fara taxe suplimentare si fara probleme.

Exista wi-fi gratuit la receptie si langa piscina.

Recomand cu caldura acest hotel. O sa pun si cateva poze.

Intreaga zona este magnifica.

Am facut si o croaziera in jurul insulei care mi-a placut ft mult (atentie - dureaza vreo 6 ore). Daca aveti copii mici sau rau de mare, nu prea va recomand. Noi ne-am simtit excelent si am inotat intr-o apa albastra si curata, de basm. Altor turisti li s-a parut ft obositor.

Peste tot vei intalni doar persoane deosebit de amabile si foarte incantate de prezenta dvs.

Ca destinatie de vacanta de vis, va recomand Zakynthos cu caldura. Aproape ca merita tot drumul chinuitor de 24 ore pe sens.

Trimis de Antonya in 19.06.14 13:30:45
Validat / Publicat: 19.06.14 17:18:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Antonya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza de pe traptele de la intrare. Se vede piscina, dar si faptul ca hotelul este pe plaja.

webmaster [19.06.14 14:21:51] »

Bine scris acest review de debut-@Antonya: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [19.06.14 20:04:04] »

Tare mult mă bucur atunci când citesc review-uri atât de echilibrate ca acesta! Felicitări @antonya și mă alătur și eu webmaster -ului cu un bine a venit alături de noi!

Antonya [19.06.14 20:06:25] »

@johnnyredlabel: Multumesc frumos. Sper sa ma mai plimb si sa mai povestesc.

webmaster [19.06.14 21:56:51] »

Antonya [19.06.14 22:21:51] »

@webmaster: Bună seara. Da, localizarea este corecta. Hotelul este chiar lângă raulet, primul dinspre plaja.

nela_loly* [20.06.14 12:27:51] »

@Antonya: Buna Antonya, ne poti spune de unde si cat a costat croaziera in jurul insulei? (au si o masa eventual bauturi incluse... ?) Cam care sunt preturile la taverne... si cam care ar fi un buget rezonabil ptr 7 zile? seara sunt tantari in camera?

Vreun sfart ceva deosebit ce ar trebui sa luam cu noi, ,,sau la ce trebuie sa fim atenti?

Antonya [20.06.14 13:07:36] »

@nela_loly: Buna ziua. Noi nu am vazut tantari. Am fost la sfarsitul lunii mai totusi.

Un buget fara excese (mai saracut, fara fite, dar suficient) ar fi 500 euro pt 2 persoane / 7 zile. De banii astia mananci si bei in oras de 2 ori pe zi, plus 2 croaziere si 1 atv.

Croazierele sau alte activitati optionale se pot achizitiona si de la agentia cu care am fost. Dar, pentru ca mai citisem si alte review-uri, am ales sa le achizitionam local. A fost o decizie buna. Sunt mai ieftine. Poti negocia cu ei. Noi am platit 17 euro/pers. In pret nu intra mancare sau bauturi. Poti cumpara pe vas. Noi am luat apa si sanvich-uri la pachet, in rucsac. Pe vas sunt mai scumpe, iar noi nu am avut un buget ft mare la dispozitie (nu am cheltuit nici 400 euro / 7 zile).

Dar tine cont ca am fost in extrasezon. Preturile obtinute pot varia. Daca sunteti grup mai mare poate fi mai avantajos. Noi am cumparat biletele de la o agentie aflata pe strada principala din spatele hotelului, pe partea dreapta a drumului. Am aflat ulterior ca patronul este roman. Oricum, pe toata insula romanii sunt primiti ft bine. Tot de la aceasta agentie am achizitionat si o croaziera pentru vizita broastelor testoase, pe care de asemenea o recomand. A costat 18 euro/pers (cu discount) si dureaza vreo 3 ore. Pentru ambele croaziere, trasferul pana in port la vas se face cu autocarul care te ia din capul strazii, te lasa tot acolo si este inclus in acest pret. In croaziere va recomand sa luati atat costumul de baie pe voi (nu vreti sa ratati balaceala), cat si un prosop mare si un hanorac (in timpul mersului e ft curent pe vas). Eu sunt ft alba - musai crema de protectie si ochelari de soare.

Alti turisti cu care am fost au inchiriat si masini (au platit 40 euro/24 ore/masina + combustibil) si atv-uri (cost 15 euro/24 ore/atv + combustibil). Preturile mentionate includ discout-urile negociate (erau un grup de 10-12 persoane).

Mancarea este diversa, multa si gustoasa. Noua ne-a placut Gyros (5 euro portia mare, 2-2.5 euro portia mica). Luati in calcul cam 10-15 euro/pers/masa. Noi nu suntem pretentiosi si cu fite (nu ne permite bugetul), asa ca ne incadram (plecand mai mult decat satui si lasand si ceva bacsis) si in 16-18 euro/masa amandoi.

Nu am fost in cluburi. NU stim preturile de acolo.

E musai sa va luati la voi: aparatul foto, crema de protectie, ceva maruntis (noua ne-a facut placere sa lasam cate un mic bacsis), costumul de baie, limba engleza (pt a putea negocia tot) si buna dispozitie.

Acolo o sa gasiti vreme buna, apa curata si calda, oameni amabili si saritori, de cumparat gasiti cam orice.

Drum bun si distractie placuta!!!

adrianaglogo [20.06.14 13:55:51] »

@nela_loly: Poate te ajuta cateva informatii din sejurul nostru de la inceputul lunii iunie:

-o cina pt 4 persoane, cu bacsis cu tot- 50 euro

-o supa 3-4 euro

- frappe 2,5 euro

- un coctail -5 euro

- berea la magazin 1 euro

- croaziera in jurul insulei, de la agentie locala = 25 euro, fara mancare sau bautura inclusa. Fac reducere pt grupuri, dar nu stiu cate persoane sunt considerate grup

-tantari nu am vazut, dar nici nu a fost extrem de cald, fiind inceput de iunie.

- daca sunteti sensibili, luati-va de acasa Autan

Ca buget depinde de pretentii. Noi am avut mic dejun si am cheltuit 500 euro, desi aveam prevazut un buget mai mare. La pranz nici nu prea mancam, efectiv nu ne era foame. Nu am mancat decat de doua ori la pranz, asta pt ca voiam o supa. In rest fructe, inghetata, cate o placinta

vacanta placuta

nela_loly* [20.06.14 21:45:01] »

@Antonya: Multumesc frumos ptr informatii.

nela_loly* [20.06.14 21:47:41] »

@adrianaglogo: Va multumesc ptr informatii.

diy90 [27.06.14 13:31:30] »

Buna antonya imi poti spune te rog de unde ti-ai facut rezervarea pt hotel? si cat te-a costat?

Antonya [16.07.14 13:33:51] »

@diy90: am achizitionat un pachet (cazare cu mic dejun și transport cu autocarul) de la o firma de turism din România. Mare și destul de cunoscuta. Am prins super oferta. 400 Ron/ pers 6 nopti cazare. Cu totul au fost 9 zile. 2 nopți au fost pe drum

mircea rpd [19.05.15 08:39:21] »

Salutare! pe 14 iunie, plecam si noi pentru un sejur de 14 nopti la Andreolas si v-as ruga sa ne spuneti si noua, daca:

- cu transportul lor in comun, putem ajunge pe plaja Banana, Porto Zoro si celelalte din zona aceea,

- market pe langa hotel avem?

- excursiile optionale, n-ar fi mai bine sa le achizitionam de la agentiile locale.

Va multumesc mult de tot si daca o sa mai am intrebari nu o sa evit sa le pun

Antonya [19.05.15 10:43:43] »

@mircea rpd: Buna ziua. Raspunsuri:

- nu știu mare lucru despre transportul în comun, nu am folosit, nici nu știu dacă au sau nu. Noi am mers doar pe jos. Pt tururile opționale te iau ei de la sosea.

-exista market pe străduță. Exista magazine pe șoseaua ce trece la vreo 50 metri prin spatele hotelului

- excursiile opționale sunt mai ieftine la agențiile locale, mai ales ca poți negocia. La grup mai mare poți obține și preturi aproape la jumătate fata de tariful solicitat de agenția romana.

Drum bun și distracție plăcută!

mircea rpd [19.05.15 10:58:42] »

@Antonya - Multumesc mult de tot!

adrianaglogo, Antonya, diy90, mircea rpd, nela_loly*
    Alte impresii din această RUBRICĂAndreolas Hotel: