ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2014
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
JUN-2014

Festivalul Narciselor in Ausseerland

Ideea de a participa in calitate de spectatori la "Narzissenfest" (Festivalul Narciselor) o aveam de mult dar perioada calendaristica cadea aproape in fiecare an prost pentru noi, sarbatoare religioasa si implicit 3-4 zile libere care le foloseam pentru alte excursii sau activitati ori mai rau prognoza meteo nu dadea nici o sansa unei iesiri in natura.

Iata ca am ajuns si noi aici cu prilejul jubileului de 55 de ani de la primul festival la ceea mai mare sarbatoare a florilor din Austria.

Am vazut in precedentele review-uri dedicate zonei ca se aminteste despre acest festival dar inca nu s-a relatat probabil perioada vizitei nu a coincis cu aceea a desfasurarii evenimentului.

As incepe cu o scurta prezentare geografica pentru o mai buna introducere si cunoastere a zonei

Bad Aussee este o statiune montana aflata in nord vestul landului Styria si este parte a cunoscutei zone Salzkammergut (Mondsee, Wolfgangsee, Halstatt, sau masivul Dachstein) si este indicata precum centrul geografic al Austriei dupa cum arata si monumentul din parcul central al localitatii. (Kurpark)

Oraselul este situat intr-o vale inconjurata de munti avand pe marginile dinspre versanti lacuri precum Grundlsee, Altaussee, Ödensee este practic o "caldare" naturala.

Pe langa rolul cel mai important si anume acela de"poarta" de intrare in mirifica zona Salzkammergut zona mai ofera turistilor in afara cadrlului montan un lucru destul de rar in zilele noastre si anume: portul traditional.

Aici veti vedea oameni imbracati in costume traditionale si in zilele obisnuite nu doar la festivitati si de sarbatori. Si cine nu cunoaste minunatii pantaloni de piele austrieci lederhosen sau rochiile in culori vii cu diferite imprimeuri florale ale doamnelor dirndl as cuteza a spune ca sunt si ele un simbol al Alpilor. Pentru o mai buna exemplificare as spune doar ca peste 200 de persoane traiesc practic in zona doar din confectionarea portului traditional. Nu am mai vazut nicaieri in Austria manufactura si magazin care produce spre exemplu doar palarii. (foto)

Oraselul de aproape 5000 de locuitori, cu stradute inguste si case parca desprinse din cartile cu povesti se pregateste in fiecare an la sfarsit de mai de o adevarata invazie a turistilor cu prilejul acestui festival al narciselor.

Anul acesta (nn. 2014) au atras peste 30000 de spectatori care cu greu si-au facut loc dar organizarea a fost la inaltime.

Festivalul dureaza patru zile de joi pana duminica, si cuprinde multe activitati printre care este si ceea de decernare a premiului "reginei narciselor", o expozitie a masinilor de epoca, sau un concurs al costumelor traditionale din mai multe zone. Apogeul festivalului este bine inteles atins la final cu parada carelor, tot felul de figurine confectionate pe schelet metalic sau lemn si acoperit in totalitate din narcise totul fiind facut de voluntari si reprezentand figuri mitologice, animale sau chiar personaje de desene animate inalte de mai multi metrii.

Zeci de mii de flori sunt sacrificate pentru a impodobii exponatele si o munca de cateva saptamani sta in spatele acestei actiuni vedeti pe llink-ul alaturat o parte din munca ce precede acest eveniment.

Narcisa stelata (Narcissus radiiflorus) care creste din abundenta pe aceste plaiuri este bineinteles ingredientul principal, aici infloreste ceva mai tarziu decat la noi si anume mijlocul lui mai inceput de iunie.

Parada incepe duminica si este constituita din doua episoade:

Defilarea carelor pe strazile orasului (Stadtkorso) dupa care alaiul se muta la lacul Altaussee unde figurinele sunt transbordate pe barci sau plute si se pot admira plutind pe suprafata apei (Bootskorso).

De preferat este de a se ajunge in localitate inainte de ora 9 pentru a prinde cele mai bune locuri in piata centrala. Parcari amenajate si gratuite se gasesc incepand cu 4-5 km. inainte iar de aici se poate merge sau cu shutle-bus (inclus in pretul intrarii 14 €, copii pana la15 ani gratis) sau pe jos pana in localitate

Este un adevarat spectacol de muzica si culoare chiar daca pe alocuri poate fii stresant din cauza enormei mase de oameni comasata pe un teritoriu relativ ingust.

Bineinteles nu lipsesc zecile de formatii de muzica de parada membrii acestora exceland fiecare in parte intr-un adevarat festival al costumelor.

Dupa aproximativ 3 ore de defilare, anul acesta au fost 34 de care si tot atatea formatii, alaiul se misca in directia muntilor paralel cu raul de munte Traun pe soseaua ce duce spre lacul Altaussee distanta fata de centru fiind de circa 8km.

Din nou la dispozitia turistilor sunt puse cateva sute de bus-uri distanta fiind acoperita in 15 minute, se poate opta si pentru varianta ce implica o plimbare de aproximativ 1 ora pana acolo.

La dus am calatorit cu busul, la intoarcere per pedes, traseul a fost captivant pe carari pietruite prin padure avand tot timpul navalnicul rau alaturi, chiar daca pentru unii din grup s-a lasat cu febra musculara si oboseala o plimbare de ceva mai bine deo ora per total :)

Lacul Altaussee confera o priveliste superba, muntele Loser (1837 m) coboara cu un versant de cateva sute de metrii pana in lac acesta avand o inaltime de cateva sute de metrii un perete de granit imens. Calitatea apei este la parametrii apei potabile de altfel impreuna ci invecinatul Grundlsee sunt considerate printre cele mai curate ape statatoare din Austria.

Malul lacului a fost intesat de spectatori dornici sa vada spectaculoasele figurine plutind pe suprafata acestuia unele dintre ele chiar de dimensuni apreciabile, oricum instantaneele fotografice cred ca vor fi sugestive.

Fete cu cosuri pline de narcise ofera turistilor din acestea iar gastronomia la tot pasul nu avea cum sa lipseasca de la nelipsitii carnaciori albi la gratar si berea in mare parte artizanala.

Arta si cultura cu stomacul gol parca nu se poate :)

Spre sfarsitul paradei de pe lac am avut surpriza de a fii spectatori si la un scurt intermezzo muzical sustinut de "domnul" Wurst proaspat laureat al Eurovisionului cu melodia "Rise like a Phoenix" scurta interpretare a sustinut-o de pe o ambarcatiune aflata la vreo 100 de metri de mal.

Per ansamblu a fost o iesire interesanta daca ar fi sa recomand folosind note de la 1 la 10 as acorda nota maxima peisajului inconjurator, un noua organizarii si localitatii, un sapte spre opt festivalului si exponatelor.

Nefiind un fan al acestor tipuri de manifestari as recomanda celor ce se afla in apropiere in perioada respectiva vizitarea festivalului, dar special o calatorie pentru acesta nu cred ca se impune, respectiv merita.

La 17 km de Bad Ausse se afla localitatea si celebrul lac Hallstatt soseaua spre acesta trece prin pasul Koppen o ruta spectaculoasa printre versanti, acest pas delimiteaza landurile Styria de Austria Superioara.

Regiunea este foarte populara si in randul iubitorilor bailor termale sau pentru cura balneoclimaterica. Multe localitati au prenumele, Bad (Baie) precum: Bad Mitterndorf cu baile termale Grimming, Bad Ischl-Eurothermen sau Bad Aussee cu Narzzisen Bad

Intrucat vara concediilor chiar a inceput invit pe cei carora traseele turistice le trec prin zona Salzkammergut sa nu rateze Ausseerland o parte a Austriei inca traditionala unde modernismul face casa buna cu arhaismul.

Si intrucat multi dintre voi sunteti pe picior de plecare spre destinatiile din concediu de vara, inclusiv subsemnatul, va doresc:

Concedii de neuitat si amintiri numai placute!

Trimis de claudiu 71 in 19.06.14 12:25:47
Validat / Publicat: 19.06.14 17:07:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Coroana Printesei unul dintre simbolurile festivalului

[19.06.14 17:07:44]

buterfly*
[19.06.14 17:21:47]

Dragut, nu stiam ca exista! Poza 21 e criminala, barbatul cu rochie!

alinaro
[19.06.14 18:16:59]

@claudiu 71: "Nefiind un fan al acestor tipuri de manifestari as recomanda celor ce se afla in apropiere in perioada respectiva vizitarea festivalului, dar special o calatorie pentru acesta nu cred ca se impune respectiv merita. "

Eu sunt mare fan al acestor tipuri de aniversari! Bineinteles ca imi aduce aminte, oarecum, de Sinfonia Lalelelor din orasul meu de bastina, dar si de Sambata Covoarelor din La Guardia (Galicia), unde se fac covoare din flori pe toate strazile orasului, si miroase... o nebunie! Iar parada imi aminteste chiar si de procesiunile din Saptamana Mare, pentru ca vírgula carele sunt frumos impodobite cu flori.

Despre peisaj ce sa mai zic... o minunatie!

[19.06.14 19:05:44]

@buterfly: Poza nr. 22 chiar i-am luat un interviu

El se trage din zona una din cauzele aparitiei spectaculoase

[19.06.14 19:13:43]

@alinaro:

Pai atunci iti rezerv bilete in fata la urmatoarea actiune de acest fel

Lumea multa si forfota specifica acestor "balciuri"ma indispune, as spune. Stii si tu am depasit varsta copilariei si nici pe aceea a varstei a treia nu am ajuns-o asa ca fiind intre prefer actiunea reala aceea la care sunt si eu partas, un rafting, o drumetie, tiroleana adica un pic de adrenalina.

Apropos nu ai dezvaluit care a fost souvenirul luat de la muzeul din Madrid!

Michi
[19.06.14 21:29:23]

Interesant review şi poze pe măsură. Superbooonus!

[20.06.14 00:02:46]

@Michi:

Dankeschön sau Danke Schön

Este un mic paradox, se pare ca ambele variante sunt corecte

le_maitre
[20.06.14 00:27:37]

@Klaus: Mulţumim de relatare - parcă îmi vine miros de flori, plăcut tare, super foto!

Aoleo, ai vorbit cu coţohârla aia de Conchita? Ce mai zicea fata, e bine? )

[20.06.14 11:47:12]

@le_maitre:

Quelle belle surprise

Am crezut ca sunteti in holiday, la mare la soare... munte, aer curat... sau poate chiar va recreati"quelque part"

Fotografii ies in asa un cadru natural de la sine, contrastele te ajuta.

"Herr Tom, are ceva ce aduce a fraulein, ma refer la gesturi, voce si bine inteles toaleta aceea vestimentara bien súr

Un produs de marketing ce lipsea din peisajul show bizz-ului cu siguranta.

"Interviul" a fost realizat la insistentele unei prietene si a curioasei mele fetite, dupa care am savurat un "weisse wurst" (carnat) la gratar.))

alinaro
[20.06.14 12:27:55]

@claudiu 71: Pai nu ti-am zis ca ai fler si nas ascutit? Las Meninas, of course. Inca un premiu pentru cand ajungeti pe aici.

Andox
[20.06.14 13:28:31]

Mulțumesc, Andreea ai legătura în studio

Mein Gott, ăla umblă așa și pe straße???

[20.06.14 15:36:33]

@Andox:

Cristi, cred ca Lieber Gott nu are aici nici un amestec, cand money talk e apanajul altcuiva

Clar si nu e singurul care umbla pe strada asa, stii prea bine in Thailanda cele mai frumoase femei sunt barbatii travestiti

Pai si voi l-ati ajutat a primit 10 puncte din tara, asa ca am auzit ca se pregateste chiar si de o vizita, Sighisoara vrea neaparat sa o vada, cica mai traia unul cu pelerina caruia i placeau fecioarele pe acolo

Apropos cand descoperim" comorile" de pe harta aceea a ta sugubeata.

alinaro, buterfly*, claudiu 71, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bad Aussee: