ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2014
ÎNSCRIS: 15.01.13
JUN-2013
4 AD. + 1 COPII

Un concediu reusit

Inca din luna ianuarie ne-am planificat concediul la Sunny Beach, pe litoralul bulgaresc si in acest sens am achizitionat inca de atunci biletul pentru acest sejur, printr-o agentie de turism, beneficiind astfel si de o reducere substantiala.

Dupa un drum de aproape 16 ore in care am strabatut Bulgaria de la un capat la altul am intrat in agitata statiune Sunny Beach, hotelul nostru rasarindu-ne in fata imediat. Am avut si noroc as putea spune, instinctiv am ales chiar acea intrare in statiune care dadea direct in hotelul in care urma sa ne cazam, hotel aflat la cinci minute de mers pe jos fata de plaja. fiind in jur de ora 14, am fost cazati imediat la etajul doi, dupa ce ni s-au pus bratarile de all inclusive si ni s-a dat o hartie cu programul meselor si al barurilor.

Fiind patru persoane adulte si un copil, am optat inca din momentul achizitionarii biletului pentru un apartament tip B, compus din doua camere si living. trebuie sa fac precizarea ca apartamentele erau situate intr-o constructie noua luxoasa langa Hotelul Trakia Plaza de patru stele, aceste doua cladiri impreuna cu Hotelul Trakia de trei stele formand un complex turistic.

Masina a ramas in fata hotelului de apartamente Trakia Plaza dar a costat 10 leva/zi (aproximativ 5 euro/zi). Mentionez ca locul de parcare era prevazut cu o borna care se putea lasa sau ridica si se inchidea cu lacat, astfel ca daca plecai cu masina erai sigur ca la intoarcere iti vei gasi locul liber. In parcare plin de masini cu numere de Rusia, Ucraina, Germania, Moldova, Ungaria, Polonia, prea putini romani.

la intrare, langa receptia frumos amenajata era internet wifi gratuit, in acest sens fiind plasate cateva fotolii si masute. Tot acolo se gaseau si sefurile pentru pastrarea obiectelor de valoare. Cele doua lifturi care duceau la etaje functionau impecabil, holurile de la etaje curate, cu gresie pe jos si cu lumini care se opreau automat.

Apartamentul imens, decomandat, luxos, foarte curat, compus dintr-un living mare dotat cu pat de doua persoane, masa cu patru scaune din lemn masiv, fotolii, intr-un colt mobilierul de bucatarie cu plita electrica, chiuveta, minifrigider incorporat in mobilier etc. Camerele marisoare cu parchet laminat pe jos si mobilier aproape nou, asternuturi curate si moi. Din living incepea un mic hol de pe care in stanga aveai acces la baie iar chiar vizavi de baie era prima camera. In capatul holului se intra in ultima camera care si aceasta avea baie proprie. ce nu mi-a placut in living era faptul ca se afla un televizor intr-adevar imens dar mult prea vechi (un Grundig din anii "90 cred) raportat la luxul apartamentului, dar macar era de diagonala mare. Se vedeau bine multe posturi, majoritatea bulgaresti sau nemtesti.

Apartamentul dispunea si de doua aparate de aer conditionat, unul montat in living iar celalalt in camera din capatul holului, faceau fata cu brio dar nici afara nu erau temperaturi caniculare. Ba chiar dimineata era destul de rece.

Cele doua bai erau dotate cu vana, curate luna si bec, prosoape curate si multe, sapun, hartie, gel de dus si chiar sampon (ambalajele ultimelor erau inscriptionate cu brandul turistic de tara al Bulgariei-poate o lectie pentru turismul de la noi). Interesant era faptul ca fiecare apartament in parte avea propriul sau boiler care prepara apa calda, atat pentru bucatarie cat si pentru cele doua bai. Prosoapele se schimbau la doua zile (dar erau foarte multe si nu reuseam sa le folosim pe toate), iar asternuturile o data in tot sejurul (suficient, zic eu).

Atat din living cat si din cele doua camere aveai acces la balconul apartamentului dotat cu doua uscatoare de haine, masa si scaune. Balustradele balconului imens erau din inox iar intre ele sticla transparenta. Suprafata totala a apartamentului era de peste 130 metri patrati. Balconul dadea putin spre strada principala, unde era un trafic infernal, dar noaptea era mai liniste si nefiind nici cluburi de noapte prin preajma te puteai odihni linistit cu usile de la balcon deschise. Galagie mare atat ziua cat si noaptea faceau pescarusii, care noaptea dormeau pe acoperisul hotelului de langa.

Piscina era foarte intinsa, de forma neregulata, cu podete peste ea si cu doua tobogane mari de apa si deservea tot complexul de trei hoteluri, fiind marginita de fapt de cladirile acestora. Tot la piscina erau si animatori, mai ales dimineata si sezlonguri si umbrele suficiente. Mai exista si o mica piscina pentru copii si langa un loc de joaca. La barul de la piscina puteai servi bauturi racoritoare sau alcoolice pe baza all inclusive, ca de altfel si la barul Hotelului Trakia Plaza sau la lobby bar aflat la etajul 1 al aceluiasi hotel, unde dupa amiaza se puteau servi si diverse prajituri.

La parter, intre micul dejun si pranz se puteau servi sandwich-uri, iar dupa masa inghetata, toate acestea tot pe baza all inclusive. De remarcat spatiul verde din jurul piscinelor si a hotelurilor complexului, gazonat si plin cu o sumedenie de flori, irigat cu un sistem de aspersoare ingropate in pamant si cosit des cu un tractoras special. Nota 10 pentru amenajarea spatiului verde.

Mesele principale ale zilei se serveau pe terasa (partial acoperita) a unui restaurant aflat langa hotel. Restaurantul Chouchura, caci asa se numea, avea suficiente locuri si in interior. Mancarea tip bufet, diversificata, gustoasa, aveai de unde alege tot ce-ti poftea sufletul. Stateau foarte bine la capitolul prajituri si fructe. Orice se termina era inlocuit de urgenta. Bauturi la discretie, atat racoritoare (chiar si Cola sau Fanta) cat si alcoolice.

De remarcat viteza cu care se debarasau mesele (erau vreo zece persoane care faceau lucrul acesta) astfel ca in orice moment gaseai o masa libera. Dupa calculele mele, in acel restaurant luau cele trei mese pe zi cam o mie de persoane, astfel ca acel restaurant era o adevarata uzina de gatit, spalat de vase si debarasat. In fiecare seara la cina era un cantaret pe scena terasei care delecta turistii si cu vocea si cu pianul, iar in ultima noastra seara acolo am prins un spectacol de folclor bulgaresc.

Sunny Beach e o statiune agitata, care nu doarme niciodata, cu multiple posibilitati de recreere (bani sa fie), cu orasul antic Nessebar langa si cu milioanele de turisti pe sezon care aduc venituri fabuloase vecinilor bulgari. Chiar am sa scriu un review separat despre statiune. La Aparthotel Trakia Plaza am fost primiti si ne-am simtit foarte bine, fara nici un eveniment, deci il recomand cu incredere.

Trimis de Tucu2009 in 18.06.14 17:13:00
Validat / Publicat: 19.06.14 00:35:55

VIZUALIZĂRI: 1574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tucu2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂTrakia Plaza Aparthotel: