ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.08.10
JUN-2014

Taverne Poros

Majoritatea tavernelor din Poros sunt amplasate in port sau pe faleza orasului. Intr-o seara, din intamplare am luat-o pe niste scari, apoi pe o strada in panta si am dat, in inima orasului de o mica piata numita "Ag. Geogis". Aici se afla biserca ce denumeste piata, 2-3 magazine si sub un platan imens si batran taverna (bineinteles) "Platanos". Sunt cam 20 de mese, ocupate mai ales de greci dar si de turisti rataciti ca si mine. Se aude o muzica greceasca de calitate, in surdina, din boxele agatate de ramurile copacului. Serviciul este foarte bun, un meniu bogat iar preturile normale. Am servit doua aperitive diferite, apoi caracatita si calamar la gratar, un tsipuro in deschidere si o carafa de 500 ml vin iar pretul a fost de aproximativ 35 de euro.

O alta taverna, in care mi-am petrecut apoi ultimele 3 seri, am descoperit-o intr-o seara ploioasa la sfarsitul falezei din Poros. Mesele exterioare sunt amplasate chiar langa mare iar pentru a intra in tavarna se traverseaza strada foarte putin circulata. Deasupra intrarii este firma luminata"Meze-Meze". Cand am intrat, era o singura masa ocupata de niste localnici. Ospatarul, sofer de taxi in Salonic in timpul iernii, ne-a explicat ca e sarbatoarea orasului Galatas si toti potentialii clienti sunt acolo. Imediat au aparut Demos si sotia lui suedeza Katarina, patronii. A fost o seara de pomina, cu mancare foarte buna, multe fructe de mare proaspete si atmosfera. Demos Koumaridis este cantaret la buzuki vestit in Grecia, are cateva CD-uri pe piata si canta in fiecare seara in propria taverna acompaniat de Katarina, ospatari, prieteni si afoni ca mine. Daca ajungeti in Poros, va recomand sa nu ratati taverna "Meze-Meze"

Trimis de Luke in 17.06.14 19:14:09
Validat / Publicat: 17.06.14 20:29:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Luke); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Detaliu din mica piata"Ag. Georgios"

webmaster15 [17.06.14 19:53:50] »

Mutat la rubrica "Descopera insula Poros" (deja existentă pe sait).

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.06.14 09:26:16] »

Îmi pare bine să citesc ceva despre Poros, o insulă pe care am văzut-o doar de pe feribot, în urmă cu 11 ani, dar care mi s-a părut destul de interesantă încît să mă tot gîndesc de atunci încoace la o vizită. Pare o insulă destul de lejer populată şi cu ceva plaje interesante.

Se zice că luna mai e cea mai potrivită, pentru că se simte, adus de briză, mirosul pădurii de lămîi de pe continent, care la momentul ăla e în floare. Sînt curios dacă şi în iunie se mai petrece fenomenul respectiv.

Nu am reuşit nici să aflu dacă se poate traversa cu maşina şi dinspre Pelopones, dinspre Galatas. Ai observat să existe ceva feriboturi pentru maşini care să facă traversarea asta scurtă? Ar fi o soluţie pentru un circuit prin insulele din zonă, cu plecare din Pireu şi retur prin Pelopones.

Luke [18.06.14 20:37:17] »

@abancor: Sigur, eu am traversat din Galatas. Dureaza 8-10 minute si costa 6,8 euro masina + 2 calatori.

Pentru Spetses se merge cu masina cam 1 ora din Galatas la Kosta (la sud de Porto-Heli cam 7-8 km) de unde exista"kaiaki" spre insula dar fara masina.

Eu am luat un "water taxi" din lipsa de timp si m-a costat 20 euro.

Pe Hydra am ajuns, tot fara masina, din Metoxi (la 1/2 ora din Galatas) un loc ciudat, nu e localitate ci doar locul de unde se merge pe insula cu o taverna, casa de bilete, o pacare si cheul. Se traverseaza cu un vaporas care pleaca la orele cu sot si se intoarce din Hydra la cele fara sot.

Luke [18.06.14 20:51:44] »

@abancor: Scuze, am uitat de padurea de lamai! E un loc superb, la 2-3 km de Galatas spre Ermioni, exista si un mic resort acolo, dar din pacate nu am vazut lamaii infloriti.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.06.14 21:03:16] »

Mulţumesc pentru răspunsuri! Văd că ai făcut un tur serios al insulelor din zonă!

Lămîii cică înfloresc în mai, dar mă gîndeam că, în iunie, chiar dacă nu mai au floare, tot se simte un parfum.

dana71 [24.02.16 17:26:56] »

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca din galatas sunt ferryboat-uri spre poros (pentru masini si persoane) sau sunt doar acele barci, vaporase care transporta persoane.

Multumesc.

Luke [25.02.16 13:41:51] »

@dana71: Sunt ferry pt masini din 30 in30 de minute pe timpul zilei iar drumul dureaza maxim 20 min.

dana71 [25.02.16 16:23:05] »

@Luke - multumesc

sa aveti vacante minunate in continuare

curiosul2 [11.06.19 16:53:33] »

Imi puteti spune despre drumol din Romania catre Poros?

Luke [11.06.19 23:13:33] »

@curiosul2: Am mers 14 ore pana in Nafplio, unde am dormit o noapte, apoi destul de putin pana la ferry spre Poros (din 30 in 30 min) din Galatas.

curiosul2 [12.06.19 03:30:20] »

@Luke: multumesc.

abancor, dana71, Luke