ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2014
ÎNSCRIS: 15.02.14
JUN-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Majestic - un fel de motel pentru tinerii britanici alcoolici

Am cumparat sejurul la acest hotel, la indemnul reprezentantilor uneia dintre agentiile de turism romanesti din top 3, care "recomanda" pe site locatia.

In primul rand, arat ca Insula Zakinhos este SUPERBA, cu o gramada de locuri frumoase de vizitat. Ii rog in acest sens pe cititori sa lectureze si celelalte review-uri pe care le voi posta in legatura cu aceasta destinatie de vacanta, fara a se lasa intimidati de recenzia de mai jos (pe care m-am straduit sa o realizez la modul cat mai obiectiv).

Subscriu la parerea celor care evalueaza unitatea undeva la 2-3 stele, cu urmatoarele observatii:

1) Despre spatiile comune (piscina, receptie, sala de mese): relativ curate insa se pot aduce multe imbunatatiri. Personal, m-a dus cu gandul la un hotel privatizat de pe litoralul romanesc, de maximum 2+ stele.

Piscina este pavata cu dale de gresie improprii pentru acest uz si, de aceea, este foarte alunecoasa. Scaunele si umbrelele de la piscina, desi gratuite, sunt destul de uzate si de murdare. Asa-zisa gradina din jurul piscinei, cuprinde cativa palmieri, uscati pe jumatate si este plina de furnici. Din fericire, acolo au aparut si vanatorii naturali (am vazut cativa gusteri, misunand printre scaune... ;)).

Personalul de la receptie trateaza clientii ca pe copiii din taberele scolare: o creatura komunista ne-a aliniat la sosire si ne-a capsat la maini bratara aferenta programului "all inclusive";

2) Despre camera: curatenie indoielnica, am descoperit suprafete pline de praf (si ne-am curatat singuri, cu servetele dezinfectante, noptierele, masa din camera si cea a televizorului), lenjerie de pat gaurita (ca la vreo 2 stelute la Neptun... :)), in baie am gasit un aparat de ras folosit si pahare infecte, pe care nu am avut curaj sa le folosim. Subscriu la postul anterior, in sensul ca se facea "curat" zilnic insa se dadea rasol cu gratie. In camera si pe holuri te intampina un miros cunoscut, specific hotelurilor de pe la noi, din perioada comunista.

3) Despre sala de mese: aveau o sala mare, care se deschidea dimineata si spre terasa de la piscina, astfel incat se putea servi masa si afara. Meniu de hotel de 2**+:

- micul dejun mereu acelasi (cascaval, sunca, oua fierte, ochiuri, branza feta, croissante de tip Fornetti - se simtea margarina in ele, 2 feluri de paine, ceva salate, prajituri uscate, gen chec, suc din concentrat de portocale - trebuiau sa gaseasca o intrebuintare si agentului "orange" dupa razboi... ;), ceai si cafea in zat (cea mai proasta cafea bauta VREODATA, ORIUNDE!!!);

- pranzul si cina erau ceva mai variate, de regula cu salate (greceasca, tsatsiki), supe crema, vreo 2 feluri principale cu specific grecesc (e. g. musaca) si vreo 2 feluri cu specific international (ex: friptura la cuptor, gratar, etc), 3-4 feluri de garnituri (cartofi la cuptor, prajiti, rizzotto, legume fierte, etc). La desert aveau niste prajituri ciudate, de tip jeleu, mousse, sau placinta cu fructe - nu mi-au placut. Era ok in schimb placinta cu bucatele de mere si faptul ca serveau si la pranz si seara pepene rosu si capsuni.

- produsele de la bar: bere Mythos la draft, 2 tipuri de vin local sec - rosu si alb, sifon la discretie, bauturi racoritoare (no name: am cerut o "cola" si am primit un "quick-cola", o rapandula de care nu consum acasa... ;), 4 cocktailuri dubioase (iti dedeai seama dupa dara de... vopsea care ramanea pe vasele de stocare... erau tinute in rezervoare pentru sucuri, cum aveau cofetariile din Ro inainte de '89). Mai exista acolo un frigider cu 3 feluri de inghetata, chimicoasa rau si fara a exista si din cea de "ciocolata". Sunt 3 barmani: 2 tineri (dintre care, unul este roman - dar antipatic) si unul mai carunt, grec. Grecul se poarta mizerabil cu toti clientii: am impresia ca este alcoolist si ca pe la pranz deja este "imbalsamat" bine. Personal, mi-era sila sa merg la bar. Nu cred ca am cerut 7 bauturi in tot sejurul acolo...

CONCLUZIA privind serviciile All Inclusive: acestea sunt in realitate un "full board" tareeeeeee obosit si nu merita banii. In principal din cauza ca insula Zakinthos este foarte frumoasa, cu multe locuri de vizitat (sub conditia sa "evadati" din Laganas, asa cum am avut noi ocazia) si sigur veti servi mese bune (si mult mai gustoase) prin alte parti. La acest hotel nu se moare de foame, veti avea ce sa alegeti. Insa trebuie sa recunoastem ca nici nu se apropie de vreo taverna locala. O sa postez un material cu locatii de vizitat si cateva review-uri de restaurante adevarate de pe insula.

Revenind la Hotel, cel mai important considerent pentru evaluarea sa, in ceea ce ma priveste, este LINISTEA (mai exact, lipsa ei):

- hotelul este compus din 4 corpuri de cladire, orientate catre o curte comuna.

Desi reprezentantii hotelului au incercat o separare a clientelei, in sensul ca pe cei cu familii (in general, romani, polonezi, rusi) I-au cazat in alt corp de cladire, separat de tinerii englezi, pot sa va spun ca aceasta strategie s-a dovedit aproape inutila.

Englezii, intre 15 si 25 de ani (erau o gramada de minori singuri printre ei...), vin acolo doar ca sa bea, sa injure si sa se &%^@.

Ei reprezinta 70-80% din clientela iar ziua lor de distractie incepe abia la ora 22:00, durand pana pe la 6 dimineata... Se intorceau in valuri de la cluburile invecinate si ne trezeau de fiecare data: la ora 2:00, la ora 3:00, la ora 5:00.

De fiecare data zbierau si injurau, astfel incat am avut ocazia sa ne "imbogatim" vocabularul de Lb. engleza si sa ne dam seama despre calitatea umana si gradul de cultura ale conationallor numitului Nigel Farage - euroderutat... :)

In primele 5 nopti am reusit sa dormim, insumat, vreo 7-8 ore. In a cincea noapte am mers la receptie, am facut reclamatie si... nu s-a intamplat nimic! Deci, vreti sa mergeti prin cluburi, sa va beti mintile si sa "socializati" cu drojdia UK, beata si drogata, mergeti la acest hotel. Vreti sa descoperiti Zakinhots, insula greceasca (SUPERBA, de altfel) - urmariti postarile mele ulterioare despre "Unde sa cauti cazare in Zakinthos" si "Ce vizitam in Zakinthos".

In general, in insula Zakinthos trebuie sa evitati "orasele englezesti": Laganas, Tsilivi si Argassi.

Plaja din Laganas este foarte ingusta in partea dinspre centrul localitatii, aglomerata (multe sezlonguri) si nisipul este tot timpul ud (pana la marginea plajei). Exista plaje superbe in Zakinthos, insa aceasta nu este una dintre acelea.

Preturi in zona: Cola 2l - 2,20 Euro, Cola 1,5L - 1,70 Euro, apa minerala 1,5 L, de la 1 la 1,5 Euro, 1 Kg cirese mari - 5,80 Euro, 1 ciocolata Lacta simpla 1,40 Euro, 1 lotiune de plaja Nivea Fps 50 19,5 Euro (de 2,5 ori mai scump ca in Ro!), 1 gyros pe marginea drumului 2 Euro, 1 frappe cu inghetata 4 Euro, 1 pizza medie la taverna: 6 euro.

In holul hotelului exista un vendomat cu apa minerala la 1/2L (0,50 eur), doze de cola/sprite (1 euro, fata de 0,80 la magazin), ciocolata si chips-uri).

Nu cred ca hotelul Majestic va putea vreodata sa isi schimbe imaginea (si calitatea serviciilor), cata vreme managementul se bazeaza pe incasarile venite de la englezi...

Cu aceasta ocazie, m-am convins ca majoritatea agentiilor de turism din Ro nu aduc nici un fel de plus valoare serviciilor vandute.

Celor de la care am achizitionat noi biletele le spun doar atat: SA VA FIE RUSINE! De acum inainte imi gasesc cazare numai pe cont propriu.

Trimis de nosferatoo in 17.06.14 11:37:47
Validat / Publicat: 17.06.14 17:10:22

VIZUALIZĂRI: 4605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nosferatoo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera la hotel Majestic - foto 1
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[17.06.14 17:11:59]

adrianaglogo
    [17.06.14 19:26:26]

Imi pare rau de conditiile oferite de Majestic...

Sejurul vostru a fost cumva intre 2 9 iunie?

Atunci am fost si eu in Laganas si drept sa-ti spun ii invidiam pe cei care au coborat din autocar la acest hotel de 4*!

Si a costat si destul de mult sejurul vostru, noi am mancat foarte bine la taverne fara sa ne coste mult.

Bine insa ca v-ati bucurat de frumusetea insulei.

nosferatooAUTOR REVIEW
    [17.06.14 23:03:18]

@webmaster: Pozitionarea corecta este in spatele obiectivului notat cu nr. 2, ceva mai sus fata de unde este locat acum (daca este cel numerotat cu 1).

Intrarea se face din strada, insa se afla in spatele unui bar ("Fishbowl"), ce apartine de Majestic.

nosferatooAUTOR REVIEW
    [17.06.14 23:06:38]

@adrianaglogo: buna seara, costul mare este dat si de includerea biletului de avion (cca 300 Euro).

Pe de alta parte, vrem sa revenim in Zakinthos si vom stii si ce sa cautam.

Data viitoare, ne cazam pe cont propriu, in satucele traditionale...

adrianaglogo
    [17.06.14 23:15:58]

@nosferatoo: Da, am vazut ca ati fost cu avionul. Si noi la fel, la hotel Esperia, 3*m cu MD, 700 euro /familie

[17.06.14 23:18:23]

@nosferatoo: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=37. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • Dacă la click-dreapta nu apare nimic, atunci cel mai probabil ai noua versiune google.maps; încearcă click simplu - coordonatele GPS ale acelui loc vor apărea direct în stânga-sus
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • nosferatooAUTOR REVIEW
    [18.06.14 00:17:40]

@webmaster: ok, am dat click chiar deasupra curtii interioare (piscinei), am facut interogarea "ce se afla aici" si am primit coordonatele:

Perifereiaki Zoni Ethnikou Thalassiou Parkou Zakynthou, Grecia

37.727748,20.864668 , Sper ca este de ajutor insa cunosc faptul ca au si site:

hotelmajesticspa.gr

[18.06.14 08:04:33]

@nosferatoo: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

RamonaH*
    [19.06.14 15:19:47]

@nosferatoo: imi pare rau sa aud ca ati avut experiente neplacute in Grecia.

Recomand tuturor ce merg in Grecia sa isi gasesca cazare individuala, direct la proprietar si sa evite cat mai mult locatiile promovate excesiv de catre agentiile romanesti.

All inclusive in Grecia nu se aseamana deloc cu Turcia sau chiar Bulgaria, sunt niste bani platiti degeaba, si nu putini.

In Grecia e de preferat de mers cu masina, sau pentru cine merge cu avionul sa isi inchirieze o masina, sunt atatea plaje superbe incat e pacat sa nu fie vizitate.

Merg de 7 ani in Grecia doar prin cazare individuala si nu am avut experiente neplacute, astfel incat revin si in acest an in Zakyntos la aceeasi cazare.

dianamea
    [22.08.14 20:57:43]

Acum 4 ani cand am fost la acest hotel, lucrurile erau multumitoare: nu am platit in plus aerul conditionat, nu au fost cazati tineri englezi galagiosi ci bulgari si sarbi familisti, mancarea era destul de variata si bine gatita, inclusiv un fel de fructe de mare la fiecare masa, cand am mers in excursii am primit mancare la pachet, personalul era amabil, mai ales barmanul roman, un tanar blond din Brasov, daca cumva e acelasi, care ne servea pe romani cu prioritate, si managerul hotelului, cel care semana cu T. Basescu ne ura romanilor sa traim bine si facea poze cu noi. Inghetata puteam sa luam cu autoservire la orice ora din zi, nu numai in timpul meselor, insa bauturile in afara de bere la halba si sangria, erau cam false si diluate. Hotelul este cotat la 4 stele si costa corespunzator, datorita faptului ca are servicii Spa, dar acestea se platesc in plus, cei din hotel nu au vreo reducere fata de cei veniti din afara. La discoteca Fish Bowl din fata hotelului clientii hotelului aveau reducere la bauturi. In camere nu se auzea zgomotul de la discoteci daca usa si ferestrele erau inchise, iar in camere era o lumina albastra odihnitoare pe langa lumina obisnuita.

adrianaglogo, dianamea, nosferatoo, RamonaH*
    Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel & Spa: