ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2014

Foarte nemulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Bani și nervi irosiți!

Încep cu pozitivele, că-s mai puține.

Peisaj minunat, aer perfect, mâncare bună, amabilitate din partea gazdei (d-na Clinciu), apă caldă, lenjerie curată, un acoperiș deasupra capului și parcare în curte.

Și-acum negativele.

Mai întâi că drumul - de la bifurcația cu Cheile Grădiștei în sus, cam 4-5km - e sub orice critică. Dacă știam cum e drumul pur și simplu renunțam, chiar și cu banii achitați în avans.

Pensiunea e cam 95-99% kitsch. Da' kitsch adevărat! Cu pitici prin curte, balustrade cu ”popice”, căprioare împăiate, preșuri de duzină, lambriuri ”după ureche”, prosoape prezentate (aranjate) sub formă de lebădă și muuuulte altele. Podelele și ușile scârțâie, prin pereți se aud conversațiile vecinilor, lenjeria avea găuri și sfâșieri, baia mică și ca-vai-de-ea, cu un gemuleț de aerisire mizer și spart, cu perdeaua de duș ”intrată la apă” și hârtia igienică de tip ”șantier”.

Micul dejun a fost o glumă proastă din multe puncte de vedere. Trecând peste kitsch-ul și întunecimea salonașului, ne-a frapat lipsa meniului, faptul că am fost lăsați să așteptăm ”la greu” până când a apărut gazda (fusese ”reținută cu treburi”) și lipsa de grijă acută față de o servire decentă (de exemplu, după ce ne-a adus ”bucatele” a dispărut iarăși și făcându-ni-se sete, am făcut 13-14 până a catadicsit să apară din nou și să ne aducă pahare și apă).

Iar la final, o nouă surpriză neplăcută. Când să plecăm, ne trezim cu gazda bătând în geamul mașinii... Că n-am plătit micul dejun! I-am explicat că tipa de la agenție a întrebat-o la telefon în fața mea dacă în banii pentru cameră intră și micul dejun, iar ea a spus ”da”. Auzind asta, a dat-o la întors, că s-a înțeles greșit, că ea a zis că face și mic-dejun (???), c-o fi c-o păți... I-am mai dat 50 de lei mai mult de milă, pentru că acestă doamnă C., deși amabilă și blajină, pare în multe privințe cu totul aeriană, depășită de situație și în mare măsură ruptă de cerințele turismului din secolul XXI, fie el și în România rurală. Înainte să intru în mașină a ținut să mă întrebe la modul cel mai serios dacă mă supăr dacă o să mă mai sune în caz că agenția nu i-a virat banii în cont... Am plecat năucit, promițându-mi că nu mai calc pe-acolo în veci.

Trimis de ursu005* in 16.06.14 02:02:06
    Validat / Publicat: 16.06.14 09:13:05

VIZUALIZĂRI: 2489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ursu005*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.06.14 09:12:58]

@ursu005: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[16.06.14 09:16:00]

ursu005*AUTOR REVIEW
    [17.06.14 01:27:26]

@webmaster: Nu pot să-mi dau seama exact de pe hartă (nu mărește destul), dar pare ”în mare” zona cu pricina. Dacă mi-aduc bine aminte, pensiunea era la numărul 50. Dar nu sunt sigur 100%. Este fix peste drum de un gater.

Uf... nici gaterul ăsta nu e tocmai un atu pentru turism, dar hai să zicem că în privința asta nu-i poți imputa prea multe gazdei.

PS: Am amintit cumva de faptul că ușile de la camere (intrarea în camere) au geamuri?

Sau că balconașele sunt comune pe câte 2 camere, neavând nici un fel de despărțitoare?

[17.06.14 02:51:02]

@ursu005: mulţumesc. Dacă (sau când) ai timp / disponibilitate, poate încercăm un "fine-tunning":

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=45. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • Dacă la click-dreapta nu apare nimic, atunci cel mai probabil ai noua versiune google. maps; încearcă click simplu - coordonatele GPS ale acelui loc vor apărea direct în stânga-sus
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • Narcis_Lili
    [07.09.15 13:45:39]

@ursu005 - Am fost in anul 2013 la aceasta pensiune cu sotia si copilul si cu ce pot fi de acord din review-ul de mai sus este referitor la drumul groaznic de la intersectia Cheilor Gradistei in sus; acum poate s-a reparat. In rest am fost foarte multumit de ospitalitatea acelor oameni, de masa pe care am servit-o la dansii iar cazarea este OK. Nu este hotel de 5 stele dar poate dvs. sunteti foarte pretentios, sau aveti alte standarde. Proprietarii sunt niste oameni cu bun simt la dispozitia turistului. Mancarea era preparata traditional. Cu o zi inainte eram intrebati ce doream sa mancam a doua zi ( alegeam din 2-3 feluri). Am constatat ca aspectele dvs. pozitive se regasesc in mare masura si in cele negative. Cum este pana la urma ?

Narcis_Lili, ursu005*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Daniela Clinciu [Moieciu de Sus]: