ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2014
ÎNSCRIS: 03.08.13
AUG-2013

Una calda, una rece

Incep cu inceputul:

1. Drumul cu autocarul - a fost foarte obositor pana in Kefalonia. AM plecat din Bucuresti in jurul orei 12:30 si am ajuns la hotelul din Skala aprox 24 de ore mai tarziu. Opririle au fost ok ca si numar si durata, doar ca distanta este foarte mare. Am ajuns in portul Kilini la timp pentru a prinde ferryboat-ul iar transferul pe mare a fost placut (aer conditionat, scaune confortabile, cafenele). Am ajuns la hotel insa fara pic de energie, nemaidorindu-ne decat sa ne intindem in pat. Doar frumusetea peisajelor ne mai incuraja sa nu regretam o alegere atat de indepartata.

2. La hotel: a trebuit sa asteptam aprox 2 ore pana am intrat in camere, desi ceilalti turisti romani erau deja cu bagajele pe hol. Fiecare minut a parut o eternitate si parca nu mai aveam rabdare sa primim camerele. In cele din urma am primit cheia, total la intamplare - etaj, soare/umbra (reprezentatul agentiei din statiune facuse impartirea in prealabil)

3. Camera - camera arata exact ca prin pozele de aici: curat, dar mobilierul si paturile cam vechi, depasite moral. Nici dulapurile nu se prezentau mai ok (ne-am tinut hainele in trollere). Functionau toate si tv si frigier insa AC-ul NU - era contracost 5euro/zi desi cei de la agentie sustineau ca e gratis. Pana la urma reprezentatul roman din statiune ne-a spus ca agentie a mintit si ca tb sa platim 5euro/zi. Am platit ptr 4 zile deorece camera era cu fata la soare si era insuportabil de stat in acea caldura. si mai ales dupa un drum asa greu, nu mai aveam chef de cearta. Baia la fel depasita si cu un aspect vechi, iar la fiecare dus se umplea cu apa. Ca sa nu mai zic de dimensiune - cam 1 m patrat. S-a facut curat zilnic iar la jumatea sejurului s-au schimbat si asternuturile. Intr-o zi s-a ars neonul din baie si a fost schimbat abia a doua zi, deci o seara am facut dus pe intuneric. Luati-va prosoape de acasa, pe cele de la hotel mai bine le folositi sa stergeti apa din baie. O alta problema a fost ca stolurile usilor de la balcon nu mergeau incuiate, se deschideau usor daca se tragea din exterior de ele, asa ca nu le-am putut lasa deschise cat eram plecati sau noaptea. singura solutie era sa inchidem complet usile, mai ales ca stateam la parter.

3. Micul dejun inclus e foarte auster: aceleasi lucruri zi de zi, ok la gust si calitate, dar diversitate aproape zero: oua, chec, iaurt, gem cereale, lapte, paine prajita, suc, cafea. Ne-am folosit imaginatia la maxim ca sa facem combinatii cat mai placute.

4. Statiunea Skala - foarte placuta si cocheta, plina de baruri, taverne si magazine. Multi turisti englezi si italieni., foarte multa liniste seara.

5. Plaja - recomand sa mergeti in partea din stanga cum ajungeti la plaja, pietrele sunt mai mici dar intrarea in apa este mai brusca. 5euro/2 sezlonguri. foarte libera si fara vanzatori ambulanti. Ne puteam lasa la pranz ceva lucruri pe sezlong fara problema si sa mergem sa mancam.

6. Mancarea - am tot schimbat tavernele, am luat topul lor de pe tripadvisor si le-am incercat pe primele 10. Recomand la ”the pines” in capatul strazii centrale si cele paralele cu plaja. Preturile sunt cam la fel peste tot 8e/placinta kefaloniana 8,5/gyros menu 9e/pizza 1-1,5e/apa 1L. Cam 25e ptr o masa de doua persoane

7. Excursiile - nu am fost decat in croaziera insulei cu capitanul Vangelis - a meritat toti banii, locurile sunt superbe, am oprit la Fiskardo, Melissani, mini Myrthos. Nu ratati!

8. Concluziile - per total experienta a meritat, in ciuda problemelor legate de cazare si a drumului lung. Locurile vazute si relaxarea de care am avut parte acolo ne-au facut sa uitam de aspectele mai putin placute.

Asadar va recomand Kefalonia si Skala, desi mai fusesem de 3 orin in Grecia, atat pe continent cat si in Skiathos, aceasta a fost cu totul o alta experienta!

Drumuri si vacante bune!

Trimis de dngheo in 14.06.14 13:11:27
Validat / Publicat: 14.06.14 14:13:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2935 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dngheo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.06.14 14:13:51]

@dngheo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dabator
[14.06.14 14:23:14]

@dngheo: Articolul mi s-a părut foarte bun, mai ales pentru un user nou.

Am avut norocul să fiu și primul care l-a votat.

Este foarte bine structurat, sunt prezentate absolut toate elementele pe care mi-ar plăcea să le găsesc într-un review despre un hotel. Păcat că nu ai pus niște poze.

Te-am trecut la userii preferați, sper să mai ai timp să mai scrii și alte impresii.

[14.06.14 14:26:44]

carmen_22_09
[14.06.14 23:03:14]

Frumos scris si bine structurat pe capitolele principale.

Ai vot maxim de la mine!

Anul acesta de unde o sa ne scrii?

bessondm
[15.06.14 12:00:18]

@dngheo: Intr-adevar, un drum de peste 1.000 km nu poate fi, cum altfel, decat extrem de obositor. Dar e un risc asumat, n-ai ce face, odata ce ti-ai ales Kefalonia ca destinatie de vacanta. Nici la volan nu-i mai odihnitor , sa stii, acum 2 ani l-am parcurs in drum spre Zakynthos. Apropo, de unde am stat (capul Skinari), vedeam Kefalonia asa aproape, de-mi venea sa plec inot pana-acolo. Oricum, ai procedat corect, vacanta e vacanta, nu trebuie sa lasam micile neajunsuri sa ne umbreasca bucuria de a descoperi locuri minunate pe durata celor cateva zile in care ne rupem de cotidian.

@Dabator: Nu am inteles prima afirmatie, de unde ideea ca un user nou nu poate scrie bine? Adica, apriori, era de asteptat ori sa scrie slab, ca user nou, ori sa aiba vechime, pentru ca review-ul e bun. Permite-mi sa nu fiu de acord, vechimea pe site nu ofera garantia unui post bun (fara a avea intentia de a critica pe cineva).

carmen_22_09
[15.06.14 12:47:17]

@bessondm: Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste user-ii noi. Asa mi-ai adus aminte ca eu la primul review am am lucrat sa-l editez vreo cateva ore dar am si luat puncte de apreciere pe masura.

Concluzia este una simpla, daca este "nou" nu inseamna ca nu stii sa gandesti, sa scrii bine, nu?

bessondm, carmen_22_09
Alte impresii din această RUBRICĂOcean View Hotel: