ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2014
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Scilla, un loc romantic

Na, ca nu ma las!!! Desi mi-a disparut reviewul la care scriu de la 12 noaptea (acum e si 48) sint destul de hotarita sa nu ma las.

Nu va scriu despre Rosa dei Venti deoarece m-am gindit ca sa las restaurantele mai la urma. Sa nu cumva sa uit pe unde am umblat, caci am si eu o virsta! ;))

De ce e un loc romantic?Pentru ca prima activitate intilnita cind am ajuns in oras, a fost o nunta la castel. Ce ar putea fi mai romantic?

La vreo jumatate de ora distanta de Palmi, pe o sosea serpuita (sau autostrada... ce stiu eu??) dupa o distanta buna, se vede pe o colina un castel foarte frumos. L-am vazut in filmul ala despre care scriam in primul review si va spun cu rusine ca am crezut ca Scilla e tot aia cu Sicilia. Am zis ca italienii au o pronuntie mai deosebita. Dar Scilla e Scilla si Sicilia e altceva.

Strazile orasului sint in panta si foarte curbate, am mers cu miinile la ochi de teama sa nu ma trezesc in mare sau in botul vreuni alt automobil. La intoarcere am intins scaunul ca sa nu mor de rau... ca deh, dupa ce-am umplut burtica cu tot felul de fructe de mare... cine mai putea suporta curbele?

Dar sa revin la castel. Din drum am bagat zoomul pe el si mi-a placut ce am vazut. La fel si pe mare, tot cu zoomul am vazut niste barcoaice care aveau in mijloc un fel de sulita (asa se vedea de la distanta aia) iar in virful acesteia, erau cocotati doi nene care se uitau dupa pestele spada si cind il vedeau... stiti ce se alegea de el, Fripturica mea din fiecare seara! :))

Pretul de intrare la castel este de 1,5 euro si primiti si niste hirtii printate gratis, pe care le returnati la iesire, hirtii care va ajuta sa intelegeti ceea ce vedeti.(in engleza sau italiana.in romana nu aveau :))). Daca doriti se poate si cu ghid sau audioghid.

In castel se afla un muzeu care prezinta istoria pescuitului in zona si are niste tablouri foarte viu colorate care infatiseaza toate lighioanele din apele calabreze, o frumusete!

Nu m-am plictisit asa cum m-am plictisit la muzeul de arheologie... dar va spun la momentul respectiv.

Dupa ce am facut citeva sute de poze pina la jumatea zilei, bineinteles ca am constatat ca s-au consumat bateriile si cum nu aveam la mine unele de schimb, am iesit pe plaja ca sa caut. Si lingouri de aur erau mai usor de procurat. Astfel am avut placerea sa vad cu deamanuntul tot ce vind marocanii pe plaja, de la articole de imbracaminte, pina la "chiloti" pentru telefoane, bijuterii, posete de "asazisa firma" si tot felul de rahatisuri. Dupa vreo 2 km am gasit si baterii. 3 euro 4 bucati, nu cred ca am dat mult.

Pe plaja erau citiva turisti dar din cauza ca vremea nu era asa de calda, nu era inghesuiala. Inghesuiala s-a facut cind un autocar (sau tren, ca nu aveau de unde sa incapa in autocar atita populatie care sa umple statiunea subit, parca erau minerii in drum spre Piata Victoriei. ;)) BRRR!

M-am retras din calea iuresului, intr-un restaurant cochet unde am mincat mai bine de doua ore, de aceea la intoarcere... stomacul meu se mutase in locul omusorului.

Nu o mai lungesc (sa nu cumva sa dispara iar), locul merita vazut, nu sint gunoaie, apa e curata, oamenii serviabili dar nu insistenti.

Miine, daca sinteti cuminti, va duc la Castelul Corigliano. :) asa ca... tineti aproape! (by Ovidiu Balan!)

Trimis de adri-nico in 14.06.14 01:03:28
    Validat / Publicat: 14.06.14 02:13:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[14.06.14 11:17:31]

adri-nicoAUTOR REVIEW
    [14.06.14 12:04:52]

Web 13, amico mio, per che io te voglio, lo so solo ioooooo!!!

ti-am pus o intrebare in review. cind imi raspunzi?

buterfly*
    [14.06.14 17:02:54]

m-am prins! tu te-ai dus la macaronari ca sa le mananci toata mancarea... hihihihi. Nunta la castel, am apucat si eu sa merg la una din aia in Italia... castelul evident pe varful unui deal bolovanos, eu... evident pe tocuri de 12... colac peste pupaza si o ploaie torentiala, nu de alta dar ca sa aibe mirii noroc la bani. Printre siroaie ma sprijineam pe 2 vajnici cavaleri, unul tinea umbrela, unul tinea poala rochiei mele, eu faceam echilibristica prin noroaiele dislocate de potop... super tare... pietre rotunde si alunecoase, vant din pupa si din prora! Nu vrei sa stii!

Vad ca ai evoluat la capitolul poze, acum nu ai niciuna cu pifometrul personal in ea! Bun asa! Invat de la tine!

Faina poza 14 cu aia in varf de bat!

Scilla e sora lui Caribda?

adri-nicoAUTOR REVIEW
    [14.06.14 17:10:41]

@buterfly: am destule poze cu pifometrul meu dar nu le-am bagat aici. ca se supara nenii aia pe mine. mi-am luat cafteala un an si ceva... ) dar tot raul spre bine, am invatat cum se face un review.

nu prea imi place sa descriu toate piesele in muzeu, toate strazile si becurile de iluminat sau la ce latitudine i longitudine, sau dupa al citalea bolovan se vede castelul... ). eu le scriu in felul meu. pacat ca mi-a disparut reviewul aseara ca era mai comic. mi- trecut risul dupa aia asa ca am scris mai pe scurt.

nu stiu cine e Scilla, dar pot a telefon la ghid ca sa aflu daca a avut ora aia sau alta.

Nasshu
    [21.06.14 19:51:57]

@sirbuvio: in limbaj urban (de cartier) e ceva legat de ''nas''

buterfly*
    [01.07.14 16:12:28]

hihihih traiasca pifometrul!

scilla si caribda sunt 2 stanci periculoase printre care daca treceai iti faceau pifometrul, piftie (din mitologia greceasca) Vezi ca sirbuvio a pus referinte aici

adri-nico, buterfly*, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Scilla: