ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.08.10
JUN-2014

Insula Poros - O cazare super

Dupa o calatorie de 2 ore din Nafplio si o traversare de 8 minute cu ferry (6,80 euro masina cu 2 pasageri) am ajuns pe insula.

Detectarea vilei a fost mai grea deoarece strazile din Askeli sunt necunoscute GPS-ului. Odata gasita vila ne-am trezit in fata masinii cu Yanna, gazda noastra, impreuna cu Dimitri, sotul ei, niste oameni deosebiti dupa cum am avut sa constatam de-a lungul sejurului. Yanna a tinut imediat sa ne arate proprietatea, stiind ca turistii odata ajunsi la destinatie abia asteapta sa se vada in camera, eventual sub dus si sa inceapa explorarea locurilor.

La intrarea pe proprietate exista la strada o piscina mare si un mic bistro ascunse vederii de un gard viu imens (micul bistro fiind destinat exclusiv oaspetilor vilei). Se urca apoi cam 10-15 trepte pe terasa-gradina a vilei cu multe flori, 2 balansoare sub o umbrela si fantana cu delfini care da numele vilei. Dupa urcarea a inca 10 trepte ajungem la intrarea hotelului (11 apartamente pe 3 nivele). In holul generos se afla pliante despre insula, poze cu oaspeti, vaze cu flori si pe un perete, la loc de cinste, cele 3 diplome de excelenta pe anii 2012,2013 si 2014 de la TripAdvisor (locatia fiind pe primul loc pe acest site la "special lodging" din 35 de astfel de locuri din Poros).

In sfarsit in "camera", un hol cu un dressing imens pe partea dreapta, iar pe stanga bucataria cu toate utilitatile si baia. Apoi pe dreapta se inta in dormitorul mare, cu mobilier din fier forjat si o comoda cu oglinda foarte pe placul doamnelor. Drept inainte din hol se intra in living, care are o canapea din fier forjat, extensibila, de 2 /1,80 m care poate deveni al 2-lea pat. Tot aici se afla un tv cu lcd si un DVD-player. Din dormitor si living se iese pe un balcon mare, dotat cu masa si 4 fotolii. Tot apartamentul excluzand balconul are 38 m patrati si este foarte aerisit. Cam atat despre conditiile de cazare, mai departe las pozele sa vorbeasca.

As vrea sa va mai povestesc despre bistro-ul destinat exclusiv oaspetilor. Aici se poate servi micul dejun, o salata greceasca sau o omleta la marginea piscinei. Seara, Dimitri organizeaza cate un mic eveniment, cum ar fi barbeque, seara de peste proaspat sau greceasca, eventual serbarea zilei de nastere a vreunui turist.

Va multumesc si o sa revin cu doua taverne din topul meu de pe insula Poros.

Trimis de Luke in 13.06.14 19:42:45
Validat / Publicat: 13.06.14 20:52:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Samothraki, Corfu, Thassos, Spetses, Pilion, etc

VIZUALIZĂRI: 3892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Luke); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Dormitorul
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster15 [13.06.14 20:52:00] »

Mutat în rubrica "Villa Dolphins" (nou-creată pe sait).

webmaster [13.06.14 23:43:09] »

Luke [14.06.14 15:39:28] »

@webmaster: Da, cam pe acolo este dar mai sunt stradute care duc la ea si nu apar pe harta.

webmaster [14.06.14 15:55:35] »

@Luke: mulţumesc. hai să încercăm - dacă s-o putea - un "reglaj fin":

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=37. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • Dacă la click-dreapta nu apare nimic, atunci cel mai probabil ai noua versiune google. maps; încearcă click simplu - coordonatele GPS ale acelui loc vor apărea direct în stânga-sus
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • Luke [15.06.14 12:44:20] »

@webmaster: 37*30min 35,2" N

23*28min 16,6" E

webmaster [15.06.14 12:53:00] »

@Luke: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

chelie_d [02.09.14 11:09:43] »

Salut @Luke,

te rog să-mi spui și mie dacă există pe insulă 1-2 plaje cu nisip cât de cât fin și cu intrare lină în apă... pentru copii

chelie_d [02.09.14 16:39:34] »

@luke, am uitat să te întreb pe unde ai traversat cu mașina cu ferry, pe la Galatas?

și dacă știi cumva compania sau programul feribotului.

mulțumesc.

Luke [06.09.14 07:39:43] »

@chelie_da am traversat pe la Galata, durata e de 10 minute maxim iar frecventa e la 30 minute maxim pana seara tarziu si mai mica in timpul noptii. Nu stiu compania dar nu e nevoie de rezervare la frecventa asta.

Luke [06.09.14 07:45:11] »

@chelie_d: Sunt plaje cu nisip si intrare lina cum ar fi Askeli. Monastiri, Kanali si una in sudul insulei pe care nu mai stiu cum se numeste.

Dabator [06.09.14 08:25:08] »

@Luke: Foarte interesantă destinație. Felicitări pentru alegere.

Văd că review-ul este ceva mai vechi. Nu știu cum l-am ratat.

chelie_d [12.09.14 15:21:20] »

mulțumesc frumos pentru informații...

dianabzs [07.02.16 19:09:57] »

la vara vrem sa ajungem in insula Aegina si apoi cateva zile si in Poros; in Poros exista ceva satuce traditionale ce merita a fi vizitate? ce am mai putea vizita pe acolo, in afara de plaje? merci!

Luke [08.02.16 10:09:18] »

@dianabzs: Exista 4 -5 plaje cu nisip, unele retrase si frumoase. Ca localitate e doar orasul Poros si mici aglomerari de case care nu formeaza sate. Ca pbiectiv istoric doar templul lui Poseidon destul de slab conservat.

chelie_d, dianabzs, Luke