ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2014
DIN: Miercurea-Ciuc
ÎNSCRIS: 13.06.14
JUN-2014

Paradisul din Insula de smarald

Foarte incantata de impresiile citite pe AFA, pe 4 ianuarie am facut o rezervare prin internet la hotel Potos. Multumita unei persoane de bine care a postat pe youtube filmulete cu traseul Bucuresti-Thassos, in dimineata zilei de 1.06. - ora 4.45 am plecat din Ploiesti. Dupa inerentele rataciri, avand in vedere ca drumurile prin Bulgaria sunt lipsite de indicatoare de orientare, la ora 16.45 urcam pe feribot.

In jurul orelor 18,00 am ajuns la hotel unde am fost intampinati de fratele domnului Aris si condusi in camera care este exact ca cele din fotografii - mobilier modern, AC, TV cu ecran plat, frigider, safe, un balcon pe doua laturi cu vedere la gradina si la mare, baie moderna si peste tot o curatenie sclipitoare. Micul dejun si cina de foarte buna calitate.

Peisajele te lasa pur si simplu fara rasuflare inca de cand pui piciorul pe aceasta insulita de vis. Am servit masa la taverna Irene, dar cu predilectie ne-am desfatat cu specialitatile autohtone oferite de o pizzerie din zona unde lucreaza si Mihai - chelnerul care ne-a recomandat cele mai bune preparate.

Plaja este foarte aproape de hotel, este curata la fel ca si apa cristalina de o culoare verde pastel. Sezlongurile si umbrela erau oferite contra unei minime consumatii. M-a surprins deosebit de placut faptul ca pe plaja nu esti terorizat de vanzatori ambulanti si ca iti poti lasa in siguranta sezlongurile cat timp servesti masa de pranz. Aceeasi siguranta exista si in camera de hotel - desi exista un safe nu l-am utilizat, dar am lasat la vedere bijuterii si bani SI NU A DISPARUT NIMIC, in conditiile in care se facea curatenie zilnic.

Scurta sedere nu ne-a permis sa vizitam decat manastirea Arhangelului Mihai care este un obiectiv ce nu trebuie ratat, dar pe drumul pana la manastire ne-am bucurat ochii si sufletul cu peisaje de vis.

Intreg personalul este de o amabilitate si o discretie deosebite, iar atmosfera din hotel te face sa te simti ca acasa. Cele 6 zile au trecut foarte repede si din pacate pe 8.06. la ora 10,00 ne-am luat ramas bun de la gazdele noastre perfecte cu promisiunea ca anul viitor vom reveni.

Multumesc pe aceasta cale celorlalti utilizatori care si-au postat impresiile si cu ajutorul carora am facut cea mai buna alegere pentru un sejur pe insula Tassos - un coltisor de rai de care, odata ce ai avut ocazia sa-l cunosti, devii dependent.

Recomand din tot sufletul hotel Potos pentru un concediu de vis!

Trimis de magda0801 in 13.06.14 14:23:49
Validat / Publicat: 13.06.14 15:32:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (magda0801); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster25 [13.06.14 15:32:16] »

@magda0801: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mate [17.06.14 17:08:34] »

Buna Magda! Sunt Matei din Ploiesti si vreau 3 lamuriri... noi plecam pe 5 iulie si as dori sa stiu traseul vostru; apoi ma intereseaza meniul (3 familii au cate 2 copii si una... unul) - ce imi poti spune despre mancarea servita la hotel si ultima intrebare Cum se numeste pizzeria?

P. S. La taverna Irene ati fost? caci tota lumea o lauda pe aici (site). Multumesc si traditionalul: Hai, fericire!!!

magda0801 [17.06.14 21:43:50] »

@Mate: Buna Matei!

1. Cu privire la traseu: cauta pe google "ghid turistic Grecia - ghid turistic Thassos si gasesti informatii cu privire la cele 4 variante de traseu, inclusiv cel prin Makaza deschis anul trecut, la costuri estimative (taxe pod, vigneta Bulgaria, taxa autostrada Grecia, orar si taxa feribot) si multe impresii si sfaturi

Ca sa-ti formezi o impresie despre drum cauta pe youtube Bucuresti -Thassos. Vei gasi 5 filmulete care pe mine m-au ajutat enorm. Am notat fiecare localitate si am incercat pe cat posibil sa respect traseul, dar, asa cum am scris si pe AFA, in Bulgaria drumurile lasa de dorit sub aspectul indicatoarelor de orientare. Cand ne rataceam, gaseam binevoitori care ne ajutau sa iesim la liman. Per ansamblu, drumul este ok si cu un grad de dificultate scazut.

2. cu privire la meniu

Micul dejun este acelasi in fiecare dimineata, dar destul de variat astfel incat sa poti manca mereu altceva. Toate preparatele si produsele sunt de calitate si foarte proaspete:

Paine alba si paine cu faina integrala si seminte (cred ca e preparata cu ulei de masline pentru ca e foarte gustoasa si fina)

Croisante si niste mini pateuri umplute cu branza feta sau spanac

Mezeluri - mai multe feluri de sunca de Praga (asa le-am perceput eu) si niste crenvursti micuti dar foarte gustosi (seamana cu carnatii nostri de bere la aspect)

Unt portionat (8 grame) extrem de proaspat si gustos, gemuri de portocale, piersici, capsuni si caise, productie autohtona cred pentru ca aveau mai degraba aspect de dulceata si o aroma imposibil de descris, crema de ciocolata

lapte si cereale

cafea si sucuri de portocale si cirese la automat, dar foarte gustoase

branza feta, cascaval, iaurt natural si cu fructe

rosii, castraveti, ardei

salata tzatziki

salata greceasca

oua ochiuri, fierte sau omleta

Cina - friptura la tava, sarmalute grecesti, garnituri (paste, cartofi la cuptor, orez) si, din nou, foarte multe salate cu maioneza, de cruditati, greceasca, tzatziki.

Per ansamblu, mancare foarte bine gatita, proaspata si usoara (fara prajeli, condimente in exces sau plutind in ulei). Nu am mancat in fiecare seara la hotel pentru ca sunt mare fan fructe de mare si nu aveau in meniu

3. pizzeria unde il gasiti pe Mihai, care este un exemplu de profesionalism si bun simt, se numeste CASSA DI PIZZA si se afla la circa 500 m de hotel, pe partea dreapta, cum mergeti spre plaja. Va recomand biban de mare proaspat la gratar, branza feta la cuptor, souvlaki (frigarui), salata greceasca, pizza Cassa di Pizza, calamar pane, mix gril si un produs specific - painea cu usturoi si ulei de masline. Desertul e intotdeauna din partea casei!

La taverna Irene am mancat doar de doua ori si am fost dezamagiti. Sa nu faceti imprudenta sa comandati ciorba la aceasta taverna - arata groaznic iar gustul este mai rau decat al mancarii din spital. Un exemplu - supa crema de pui arata ca o zeama alba cu mult orez si cateva bucatele de piept de pui, iar ciorba de peste era la fel de alba, cu cartofi taiati sferturi, niste rondele de morcovi cat o moneda de 50 de bani si urme infime de peste fiert curatat de pe oase. Nici pomeneala de alte zarzavaturi, bors sau leustean. Mihai ne avertizase sa nu mancam ciorba la taverna Irene sau cotlete de miel, dar nu l-am ascultat si noaptea la 2 eram la baie din cauza unei indigestii.

Din cate am inteles de la Aris, lunile iulie si august sunt considerate varf de sezon, perioada in care seara restaurantul hotelului devine taverna Pefkari (veti vedea la intrare un panou publicitar cu preparatele care pot fi servite si de care noi nu ne-am putut bucura, avand in vedere faptul ca am ales un sejur la inceput de iunie).

Sper ca am reusit sa va furnizez cateva informatii utile si daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie cu mare placere.

Drum bun, vreme frumoasa (eu am prins doua zile ploioase) si sa va bucurati din plin de acest sejur!

calatorul [15.02.16 16:33:15] »

Felicitari pentru vacanta frumoasa, ma bucur ca impresiile de pe AFA v/au fost utile, si eu le/am folosit la randul meu. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

calatorul, magda0801, Mate
    Alte impresii din această RUBRICĂPotos Hotel: