ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2014

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Conacul Drahneilor este un vis urat !!!

Cine vrea sa ajunga la Conacul Drahneilor, sa se inarmeze cu rabdare... prima data are de asteptat 3-4 ore pina se cazeaza, dupa care, la masa nu are alte optiuni decat ceea ce i se ofera: nu are un meniu, nu are ospatar, nu are bucatar, mincarea lasa de dorit... plus de asta sunt si foarte scumpe.

Daca vreti o tochitura o sa mincati mincare de ceapa cu cirnatii care ii ramin de la micul dejun, iar daca vreti gulas o sa mincati o mincarica de cartofi., iar daca vreti desert... nu are nimic alceva decat gogosi...

Intradevar peisajul este foarte frumos, doar atat. Si inca ceva luati-va si servetele cu voi, pt. ca o sa primiti doar un servetel la masa. Ne promisese ca ne asigura microbuz pentru a merge la mocanita, dar n-a venit nimeni in ziua respectiva inventand diferite scuze, iar a doua zi au venit 2 baieti si nu ne-am inteles cu ei la pret, dupa care am plecat cu masinile noastre.

Ne-am intors de la mocanita, am zis ca vrem sa mancam la ora 20, intr-un final ne-a adus pe la ora 21 si ceva, dupa care ni s-au scos ochii ca ne-a dat 750 g de palinca de la el si ne-a jignit pe fata spunand ca nu e de nasul nostru acolo, ca el primeste numai lume buna.

Pentru "distractie" ne-a zis ca ne poate aduce dansatori in costume traditionale, dar ne costa 50 lei de persoana, inclusiv pentru copii, ceea ce binenteles ca am refuzat. Se pare ca domnul Pavel are un plan bine stabilit dinainte, pentru ca dupa spusele lui trebuie sa-i ramana 3 lei la o lamaie si 12 lei la o sticla de vin, asa ca daca v-ati facut planuri sa mergeti acolo, va sfatuiesc sa va mai ganditi o data.

Trimis de FLUFFYTZA in 13.06.14 12:18:18
Validat / Publicat: 13.06.14 15:43:14

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FLUFFYTZA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [13.06.14 15:42:52] »

@FLUFFYTZA: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [13.06.14 16:50:00] »

carmen_22_09 [13.06.14 22:53:28] »

Bine ai venit in comunitatea noastra!

Nu prea am inteles cu palinca cum a fost si nici cu mocanita...

Cu mancarea am inteles ca era pe circuit mic dejun-dejun-cina pana se epuizau produsele... uffff

pavel pop [16.06.14 17:02:54] »

@FLUFFYTZA: Buna ziua domnul meu.

Vreau sa va spun ca domnul nu spune la ce ora a sosit la noi, a ajuns la 7 dimineata (voia sa ajunga la 5).

Daca la alte locatii check in-ul se face la 7 dimineata atunci... ierte-ma Dumnezeu. Camerele erau ocupate, i s-a spus asta inainte sa ajunga ca nu sunt camere libere, daca erau libere, nu era nici o problema.

Daca dumneavoastra credeti ca a-ti ramas cu resturi de la mic dejun... ce pot sa spun, nu cred ca v-ar crede cineva.

S-a spus ca nu e bine sa mearga la mocanita in ziua in care ajunge la noi, deci sa fiu mai clar, care dintre cei care citesc acest comentariu ar conduce toata noaptea de la Bucuresti pana la Maramures dupa care la ajungere ar merge la Mocanita, precizez ca daca vrei sa mergi cu Mocanita trebuie sa mergi dimineata si ajungi inapoi seara, dar in fine trebuia sa se duca. Si daca tot voiau sa mearga mergeau, ca aveau masini proprii.

Da, au venit a doua zi doi baieti cu doua microbuze de 8 persoane, la baieti li s-a spus ca e de mers la Sapanta, la Cimitirul Vesel, domnii au oferit pentru 2 microbuze 100 euro, evident baietii nu au fost de acord, au cerut macar 300 lei/microbuz, au refuzat categoric, precizez ca pana la Sapanta tur retur sunt aproape 140-150 km, motorina se apropia de 100 lei, si trebuia sa stea cu ei toata ziua.

Nu au fost de acord.

Conacul nu are meniu deoarece nu se fac 10 tipuri de mancare, se fac 2-3 tipuri de mancare pe zi, mancare traditionala, poate dansii voiau sa manance pizza, icre, mancaruri mai moderne, noi nu avem asa ceva.

Pentru problema cu dansatorii: eu nu incasam un leu din aceasta afacere, atata a cerut grupul, sunt vreo 10-12 persoane, vin si ei din alta localitate, ii costa transportul, si logic, ar trebuii sa ramana cu ceva (din experienta proprie, am mers la Bucuresti si am luat un taxiu, am ramas uimit cat trebuia sa platesc la urma).

Probabil daca ma duc la Bucuresti la dansii, toate o sa fie gratis pe acolo.

In fine, de multumit pe toata lumea nici Cel de Sus nu poate...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][4 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    pavel pop [16.06.14 17:08:51] »

Inca o problema, pentru administratorul site-ului, ar trebui ceruta si opinia proprietarului.

Multumesc

NB pavel pop este (sau a fost) reprezentant al unității
    pavel pop [16.06.14 17:11:27] »

@carmen_22_09: Eu sunt proprietarul Conacului, si as vrea sa va rog sa nu ramaneti cu o impresie proasta in privinta mancarii. Haideti la noi si daca nu va o sa va placa, nu trebuie sa platiti nimic.

NB pavel pop este (sau a fost) reprezentant al unității
    webmaster [16.06.14 18:38:13] »

@pavel pop:

... ar trebui ceruta si opinia proprietarului.

IMPORTANT: Eventualul drept la replică din partea proprietarilor este BINEVENIT, ÎNCURAJAT și SALUTAT, fiind esențial pentru formarea unei opinii în cât mai completă cunoștință de cauză.

Proprietarii sau reprezentanții unitătilor de cazare își pot exercita dreptul la replică fie scriind un ECOU la acest articol, fie inițiind un articol nou, cu titlul "Dreptul la replică".

E scris destul de clar, ceva mai sus, nu?

Și așa cum scrie acolo, răspunsul Dv. a fost deja marcat clar ca fiind dreptul Dv. la replică în cazul prezentelor impresii.

Vă mulțumim pentru împărtășirea punctului Dv. de vedere, fără de care simpla opinie a unui turist rămâne doar o impresie (uneori mult prea) subiectivă.

carmen_22_09 [16.06.14 19:07:30] »

@pavel pop: Explicatia dvs. pare logica si in conformitate cu uzantele din turism. Sunt convinsa in acelasi timp ca daca v-ati fi simtit macar vreun pic "vinovat" nu ati fi dat asa o replica explicita.

De aceea eu am si intrebat (usor ironic) cum a fost cu mancarea asa "recirculata"?

Am o sugestie pentru dvs, din punctul meu de vedere al turistului, sa faceti oferta scrisa (pe mail, fax... etc) ora de check-in, tarifele pentru vizitari obiective din zona, excursia la mocanita, poate vă va scuti de discutii din acestea.

Impactul unui review din acesta care nu este complet (nu ne-a spus ca a ajuns omul la 7 dimineata, cand a vrut la mocanita s. a. m. d. )

Apreciez invitatia dvs si daca nu ne-am fi planificat concediile de vara, sa stiti ca am fi dat o fuga. Daca ajungem in zona, o sa va contactam in prealabil.

Va urez mult succes in tot ceea ce faceti, pentru cei care stiu, e greu sa faci sa fie bine ca sa nu fie rau. Si uite ca tot exista nemultumiti!

pavel pop [17.06.14 09:55:51] »

@webmaster: Nu e chiar acolo, ar trebui trasa pozitia mai in dreapta, dupa al doilea parau

NB pavel pop este (sau a fost) reprezentant al unității
    webmaster26 [17.06.14 09:59:55] »

@pavel pop: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=47. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • Dacă la click-dreapta nu apare nimic, atunci cel mai probabil ai noua versiune google.maps; încearcă click simplu - coordonatele GPS ale acelui loc vor apărea direct în stânga-sus
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • pavel pop [17.06.14 10:06:10] »

@webmaster26:

47°48'20.6"N 24°21'21.9"E

NB pavel pop este (sau a fost) reprezentant al unității
    webmaster26 [17.06.14 10:28:58] »

@pavel pop: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

FLUFFYTZA [17.06.14 16:05:32] »

@pavel pop: Si inca ceva dl. Pavel nu v-am spus tot daca mincarea era atat de buna precum spuneti, a doua zi nu ne opream in prima localitate la spital si nu aveam probleme cu stomacul aproape toti. Binenteles ca nu am venit pentru pizza acolo, dar ne gandeam ca o sa gasim mancare traditionala adevarata, specifica zonei, nu acel gulas care nici macar aspect "comercial" nu avea, . deci iertati-ne dar ne-ati spus ca la dv. vine numai lume buna, iar prin asta ne-ati jignit pe fata. Eu nu sunt de parere ca o gazda ar trebui sa-si trateze astfel oaspetii. Daca vreti sa atrageti clienti ar trebui sa adoptati o atitudine mai pozitiva fata de ei, fara reprosuri... iar ceea ce ati spus cu taxiul, e irelevant, nu are nicio legatura cu oaspetii d-voastra, aia e afacerea lor care nu ne implica pe noi. Si inca ceva, nu e adevarat ca ultimele camere le-ati dat la ora 15??? Atunci specificati cand luati acontul, ca nu puteti caza clientii decat dupa-amiaza, dupa ce pleaca ceilalti

pavel pop [17.06.14 16:10:42] »

@FLUFFYTZA: Ultimele camere? Ati avut sase camere, primele trei s-au dat pana la ora 9.

Cu taxiul am dat un exemplu.

In fine, va multumesc pentru tot si daca v-am dezamagit cu ceva, va rog sa ma iertati

NB pavel pop este (sau a fost) reprezentant al unității
    rentea [31.01.18 19:41:59] »

@FLUFFYTZA: Acum, pe bune, cine va cazeaza la ora 9 dimineata, chiar VA FACE O FAVOARE. Omul nu e deloc de blamat ca nu a reusit sa va cazeze pe toti in dimineata respectiva! Ce trebuia, sa ii dea afara pe ceilalti oaspeti care aveau dreptul sa stea pana la 12?

carmen_22_09, FLUFFYTZA, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Conacul Drahneilor [Ruscova]: