ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2014
ÎNSCRIS: 10.06.14
MAY-2014

O vacanta de vis

Imediat ce ne-am intors din vacanta de Craciun, am inceput sa ne gandim la ce o sa facem la vara. Initial, voiam sa mergem in Grecia in ideea in care acolo poti sa faci si plaja si sunt si multe locuri de vizitat. Nu am gasit nimic in perioada pe care o voiam, asa ca am inceput sa caut alte oferte in Spania, Turcia, Italia. Tot nimic. "Soarta" a facut ca intr-o zi cand butonam telecomanda sa dau peste un documentar despre Malta si am zis: ASTA E!

Ne-am luat biletele (transport+cazare+MD) printr-o agentie pentru perioada 22-29 mai.

Despre hotelul la care am fost cazati in Mellieha am scris intr-un alt review pe acest site.

Dupa ce ne-am cazat (in jur de 19.30) am iesit sa vedem imprejurimile si sa mancam ceva. Am intrat in primul rastaurant vazut, Il Mithna, foarte dragut si intim. Am avut aici o experienta haioasa, dar zic eu ca mi se iarta dat fiind ca nu suntem mari iubitori de restaurante si de obicei gatim in casa. Vazusem "specialitatile bucatarului" si ne-am comandat de acolo 2 chestii, care pana la urma s-au dovedit a fi startere :). Au fost bune, dar recunosc ca nu ne-au fost de-ajuns pentru ca mai tarziu ni s-a facut foame. Nu mai stiu cat am dat pe startere, dar sticla de vin pe care ne-o luasem am dat 15 euro.

Ca sa continui cu acest subiect, am mai mancat la: The Hilltop, Da Ciccio Cucina, Ta'Peter Restaurant si inca unul care nu mai stiu cum se chema - toate fiind in zona hotelului unde am fost cazati. Ca idee, un fel principal costa intre 18 si 25 euro, cea mai ieftina sticla de vin – produs in Malta – costa 10 euro, o bere costa intre 2.5 si 4 euro, un desert costa intre 4 si 8 euro. Majoritatea restaurantelor aveau si produse fast-food cu preturi cuprinse intre 6 si 10 euro. Pizza traditionala este foarte consistenta si costa cam 10-12 euro. Specialitatile maltezilor sunt iepure si peste, deci neaparat trebuie sa le incercati. De principiu, mancarea este nesarata si recipientele cu sare erau in asa fel incat trebuia sa te chinui mult ca sa reusesti sa iti aduci mancarea la un gust perfect pentru servit. Deserturile aratau foarte bine, insa mie mi s-au parut extrem de dulci. Nu am reusit niciodata sa termin unul.

Ce am vizitat?

In prima zi am profitat de excursia gratuita oferita de agentie si am fost la Golden Beach (am stat aici aproape 2 ore) - se zice ca e cea mai frumoasa plaja din Malta, apoi la Popeye Village.

Agentia prin care ne-am luat sejurul avea excursii stabilite pentru fiecare zi, insa noua ni s-au parut scumpe si am ales sa mergem de capul nostru. Asa am putut sa ne oprim unde am dorit, am stat cam am vrut etc. Nu este deloc complicat sa iti organizezi singur excursiile pe aceasta insula intrucat autobuzele circula regulat si ajung DE FIECARE DATA la ora stabilita in statie. Biletul pentru o zi costa 1,5 euro de persoana si se ia direct de la sofer. In principiu, autobuzele au statie chiar langa obiectivele turistice, iar daca chiar aveti dubii puteti sa mai intrebati soferul – de principiu ofera informatii turistilor.

In Mellieha am vizitat Sanctuary of Our Lady, iar de acolo de sus se poate admira privelistea incantatoare asupra unei parti din Mellieha si asupra micutei plaje de aici.

In Mosta am vizitat Domul Bisericii Sf. Maria, apoi am luat autobuzul pana in Rabat si am vizitat cetatea Mdina cu Catedrala Sf. Paul, ne-am plimbat pe stradutele inguste, am admirat privelistea inspre orasul Mosta. Tot aici exista o terasa numita Fontanella Tea Garden unde am inteles ca sunt niste prajituri foarte bune, si de asemenea, privelistea este de vis.

Dupa ce am iesit din cetatea Mdina, am luat-o la pas prin Rabat. Am vizitat catacombele Sf. Agatha, Parish Square, Wignacourt Museum, ne-am mai plimbat putin pe strazile orasului si, epuizati de caldura si oboseala, am plecat inspre hotel.

In alta zi am vizitat Valletta. Noi am pierdut aici cam o jumatate de zi si am vizitat Gradinile Barrakka, CoCatedrala Sf. Ioan, War Museum, Second World War Siege Memorial… Mai erau unele obiective turistice inchise (am fost duminica) sau in care pur si simplu nu am intrat. Sunt destul de multe si nu aveam rabdarea necesara sa le vizitam pe toate. Intrarea este intre 5 si 12 euro de persoana. Ce e de un real ajutor pentru turisti sunt sagetile cu “Malta Experience” care te indreapta spre principalele obiective.

Din portul Marsaxlokk din Mellieha ne-am luat o excursie pe vas cu itinerariul Gozo, Comino, Laguna Albastra. Pe tot traseul se fac opriri pentru poze la diversele pesteri sau fenomene naturale. Biletul costa 12 euro de persoana, iar excursia dureaza 5 ore (oprire la Laguna Albastra timp de 3 ore). La Laguna Albastra gasesti sezlong-uri de inchiriat (4 euro) si chioscuri cu bauturi, snacks sau fast food. Exista si o toaleta publica, cu dusuri, care spre surprinderea mea era foarte curata si avea hartie igienica si sapun.

Din Cirkewwa am luat ferryboat-ul si am mers pe insula Gozo. Erau plecari o data la 45 minute, de dimineata pana noaptea tarziu. Biletul a costat 4.65 euro/persoana si era dus-intors.

Pe insula Gozo sunt destul de multe obiective de vizitat si ai 2 variante: ori alegi sa le vizitezi cu autobuzele City SightSeeing, fie pe cont propriu cu transportul in comun. Si aici autobuzele sunt foarte punctuale, iar pretul unui bilet pentru o zi este 1.5 euro (este bine sa stiti ca biletele nu sunt valabile de pe o insula pe alta). Din capitala Victoria se pot lua autobuze catre toate obiectivele turistice.

Noi ne-am plimbat pe stradutele din centrul orasului si am vizitat cetatea, apoi am luat autobuzul catre golful Dwejra. Aici nu te saturi sa faci poze la Azure Window si Fungus Rock, dar si locului in sine. In apropiere gasesti tarabe de unde iti poti cumpara racoritoare si suveniruri. Intrucat eram cam obositi, nu am mai mers sa vizitam si alte obiective.

In ultima zi am stat toata ziua pe plaja din Mellieha, unde sa inchiriezi un sezlong costa 5 euro/zi. Sunt chioscuri de unde iti poti cumpara racoritoare sau snacks. Pranzul l-am luat la o terasa de langa plaja unde preturile erau ca la orice alt restaurant.

Cam asta a fost experienta noastra in Malta, un loc in care ne-am propus sa mai mergem si in alte vacante. Au ramas multe locuri de vazut si vrem neaparat sa mergem la o Festa (sarbatoare locala), care din pacate pentru noi anul acesta incepeau din iunie. Consider ca Malta este un loc pentru cei ce iubesc sa viziteze, sa vada locuri unice, iubesc istoria, si nu pentru cei carora le place sa stea toata ziua pe sezlong.

Sper ca v-am fost de folos si va urez vacanta placuta oriunde ati merge!

Trimis de simona.v in 12.06.14 15:16:02
Validat / Publicat: 12.06.14 18:10:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 5010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simona.v); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Azure Window, insula Gozo

mireille [12.06.14 18:23:37] »

@simona... ma bucur ca ti-a placut in Malta, eu am fost in 2010 in Sliema, la hotel Roma, pe cont propriu... mi-a placut La Valletta, la nebunie, e un adevarat oras al artei baroce... stradutele inguste multicolorate, balcoanele unice, m-au incantat... orasul arata ca un muzeu in aer liber... insula exceleaza prin frumusetea naturii, ca nu degeaba nimfa Calipso, l-a tinut prizonier pe Ulise 7 ani

M-a sedus desigur si Fungus Rock, adica Insula Ciuperca, si nu voi uita niciodata Fereastra Albastra... Malta in ansamblu mi-a depasit asteptarile, mai erau pisici pe strazile Maltei?

simona.v [12.06.14 20:53:35] »

@mireille: m-au sedus toate locurile prin care am fost si de asta imi doresc sa ne intoarcem. Sunt pisici, uneori ma speriam de ele ca ieseau de unde te asteptai mai putin

madicraciun [09.03.15 18:01:21] »

Buna

Mi-a placut review-ul tau, foarte util. Intentionez sa mergem si noi in mai, si ma interesa vremea in luna mai. Plaja banuiesc ca se poate face, dar baie in mare? Ne place sa vizitam, dar pentru ca mergem cu baietelul nostru, sigur vom face si ceva baie, chiar snorkelling daca se poate.

Multumesc anticipat.

simona.v [09.03.15 22:44:39] »

@madicraciun - Multumesc

Ziua sunt peste 25 grade, insa dimineata si seara batea vantul si era destul de rece (noi am avut bluze cu maneca lunga si pantaloni lungi). Plaja se face fara nicio problema (nu sunt multe plaje cu nisip), insa apa era foarte rece. Chiar si asa, trebuie sa recunosc ca erau copii de 4-5 ani care au stat mai mult in apa decat mine . Apa este incredibil de curata si se poate face snorkelling. In Mellieha in "port" erau si oferte pentru scuba diving.

Va urez vacanta placuta si timp frumos!

madicraciun, mireille, simona.v
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: