ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2014
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 30.06.10
JUN-2014

În Atena pe urmele Sfintilor

Tocmai ne-am intors dintr-un sejur in grecia, din care 2 zile am rezervat unui pelerinaj de suflet, la Sf Efrem si Nectarie si am promis Sfintilor ca voi descrie traseul nostru.

Noi am mers cu trenul pana la Atena (trainose.gr mersul trenurilor in grecia). Desi am mers toata noaptea cu trenul (de la 23 la 5) nu am avut nici o problema. Trenul era plin spre surprinderea noastra. Luati bilet dus-intors, pentru ca se acorda un discount, iar intoarcerea poate fi intr-un interval de 30 zile.

Ajunsi in gara Atenei la 5.30, am pornit intai spre Sf Efrem, Chiar la iesirea din gara aveti gura de metrou. Un bilet costa 1.4E si poate fi folosit 90 minute. Harta metroului in atena este relativ simpla, sunt doar 3 linii, trebuie doar sa fiti atenti la directia de mers.

Am luat metroul rosu de la Larissa station (statia de metrou de la gara) 2 statii pana la Omonia, iar acolo am schimbat si am luat linia verde pana la statia Victoria de unde pleaca autobuzele Ktel spre Nea Makri.

De la statia Victoria se traverseaza strada mare 3 Septembrie, mergeti in continuare pe o straduta perpendiculara, traversati iar strada mare 28Octombrie (care e paralela cu 3 Septembrie) sifaceti stanga pe str. Mavromateon unde veti vedea mai multe autobuze alb cu portocaliu KTELsi veti gasi si statia pe care scrie KTEL... Noi am spus la soferi Nea Makri si ne-au trimis la autobuzul care trebuie. Biletul ne-a costat in jur de 3 euro si am facut o ora si ceva. Ne-a anuntat soferul unde e Nea Makri si am pornit pe jos spre manastire.

Chiar vizavi de statie incepe un drum care urca aproximativ 2 km. E un drum asfaltat printre case nu prea populat. Manastirea se inchide la pranz (8-12 si 15-17 program). Acolo gasiti un paraclis cu lumanari si un recipient de unde puteti lua ulei, vata, pungulite, in curte agheasmatarul, un paraclis de sticla in care se poate vedea copacul pe care a fost martirizat Sfantul. In biserica in dreapta este racla cu Sfantul Efrem, iar in stanga se poate vedea mormantul sau.

Deja incarcati sufleteste, ne-am intors pe acelasi drum in oras, la statia de autobuz in fata la Alpha Bank. Am coborat la ultima statie Ktel, Victoria, am luat din nou metroul, de data asta spre Pireu, de unde se ia vasul spre Aegina. In port am mers la dana8 si ne-am orientat la bilete. Noi am fost cu un feribot AXAIOZ la ora 14.30 si ne-am intors tot cu el a doua zi la 9.30. ne-a costat 9 euro la dus si 7 euro la intors, Erau si vase rapide de pasageri Dolphin, care am inteles ca merg din ora in ora, dar sunt 15euro pe sens, noi am platit 16 euro dus-intors.

Am facut cam o ora cu feribotul si am juns in portul Aegina. (citisem inainte ca multa recomanda portul Agia Marina -insula are mai multe porturi, dar noi am mers la Aegina si a fost foarte bine)

La iesire din port in stanga se traverseaza strada si se ajunge la statia de bilete (e autobuz spre manastire de cateva ori pe zi). Am platit 1.5 euro si in 10 minute eram la Sfantul Nectarie jos la catedrala, unde e o racla de argint cu moastele Sfantului. De acolo se urca printre leandri si o minunatie de flori la manastirea propriu-zisa unde se afla bisericuta Sfantului, Mormantul Sau, chilia in care a locuit, 2 pangare, chilii.

Cum am juns am vorbit cu o maicuta sa ramanem peste noapte si imediat ne-a aratat 2 chilii, una pt femei si una pt barbati. Intr-o chilie am numarat cel putin 30 paturi, asa ca daca nu mergeti de hram cand am auzit ca nu sunt locuri, puteti ramane linistiti o noapte la manastire.

Acolo e si o maicuta romanca, Anastasia, foarte amabila, care ne-a explicat cu rabdare tot ce voiam sa stim. Neaparat puneti urechea pe mormantul Sfantului, am fost binecuvantati sa-i auzim pasii si bastonul.

In bisericuta de sus se afla capul Sfantului si inca o raclita cu Sfinte Moaste. Sfanta liturghie este de la 6 la 8 dimineata, iar vecernia la 18-20, cand se inchide si manastirea.

Intrucat de dimineata nu stiam exact ce vas vom lua inapoi, am vorbit cu un taximetrist pe care l-am vazut seara la manastire sa vina dimineata dupa dupa noi la ora 8. Imediat dupa Sf Liturghie taximetristul ne astepta si am platit 9 euro pana jos. Ne-am luat bilete la feribotul de la 9.30 si am avut timp sa cumparam si fistic renumit in eghina si alte delicatese si sa intram in bisericuta Sf Nicolae din port

Multumim Sfintilor Efrem si Nectatie care ne-au invrednicit sa ajungem la ei acasa si speram ca experienta noastra sa ajute cat mai multa lume!

Trimis de micky81bv in 12.06.14 12:14:25
Validat / Publicat: 12.06.14 14:57:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 16406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micky81bv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [12.06.14 14:56:19] »

Desi ești un mai vechi, cu ocazia primului review pe site, îți spunem

@micky81bv: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

aladinus05 [23.10.16 18:28:41] »

micky81bv, te rog spune-mi, biletele de autobuz spre Nea Makri se cumpara de la sofer sau de unde?

micky81bv [23.10.16 18:33:02] »

Da, biletele se cumpără din autobuz

aladinus05 [23.10.16 19:05:17] »

Si, o ultima intrebare... am citit diferite variante in legatura cu lungimea drumului din localitatea Nea Makri si pana la manastire. Unii vorbesc de 5 km, altii de 3, altii de 2. Cam greu de masurat. As intreba altfel: cate minute, aproximativ, ati mers pe jos de la autobuz pana la manastire? Multumesc.

AIDAN [21.08.17 01:28:44] »

@aladinus05: Buna ziua si bine v. am gasit, din Nea Makri de la autobuz pana la manastie e cam 30 min de mers pe jos, draga aladinus.

Ioana2488 [21.04.19 17:29:55] »

@micky81bv: Descrierea ta de mai sus, pornind de la gara din Atena si pana la Manastirea Sf. Efrem e foarte precisa chiar dupa atata timp, eu si sotul meu am fost in 10 aprilie 2019. Si preturile inca sunt la fel. Am adaugat si o poza cu orarul autobuzelor KTEL spre Nea Makri, din statia din care ai scris tu mai sus din Atena, in cazul in care vor si altii sa mearga.

Ioana1989 [15.05.19 14:21:48] »

@Ioana2488: buna ziua... voiam sa va intreb daca mai aveti poza cu programul autobuzelor ktel din atena statia victoria? Nu o gasesc atasata nicaieri ????

Ioana2488 [18.05.19 15:33:12] »

@Ioana1989: Buna, da o mai am. Incerc sa o atasez mesajului.

Ioana2488 [18.05.19 15:42:52] »

@Ioana1989: Ar trebui sa apara ca si poze la acest articol. Daca nu, da-mi adresa ta de mail sa o trimit asa.

webmasterX [18.05.19 19:59:00] »

@Ioana2488: NU poți atașa poze la review-ul ALTUI autor...

Pozele încărcate de tine se pot, în schimb, consulta aici

AIDAN, Ioana1989, Ioana2488, micky81bv
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin împrejurimile Atenei: