ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2014
SEP-2013
team-building

Sub orice critică
Sub orice critică

Clientul nostru, bataia noastra de joc - restaurantul pensiunii Acasă în Bucovina

Clientul nostru, bataia noastra de joc... cam asa ar trebui sa sune motto-ul acestui complex. La inceputul lunii septembrie, 2013 am oprit la acest complex, la intoarcerea din excursia noastra din Vatra Dornei. Cand am ajuns la locatie mi se parea absolut magnific, nu imi venea sa cred ca exista asemenea loc minunat in acea zona si inca nu aflasem despre el. Totul era frumos amenjat in stil rustic, se vedea caii si poneii care se plimbau linistiti, pasarile care se jucau la soare. Se vedea ca este acordata o grija atenta ingrijirii spatiilor verzi.

Cosmarul a inceput o data ce ne-am asezat la masa. Ni s-a spus ca va dura cel putin 30 de minute masa asa ca am decis sa mergem la echitatie. Din pacate personalul care se ocupa de caii nu era tocmai profesionist. In loc sa ne putem bucura de priveliste si de animale, persoanele de sex feminin au fost practic agasate de tot felul de glume din partea personei care se ocupa de cai pe tot parcursul sedintei de echitatie. Supriza mai neplacuta insa a fost masa. Zama de gaina (asa cum este trecuta in meniu) a fost practic chiar zeama, bucataria uitand sa puna si carne de pasare in ciorba. Tochitura traditionala a fost practic un munte de grasime, carnea folosita fiind aproape in intregime slanina. Cireasa de pe tort a fost o portie de "ceafa" la gratar care a fost in fapt o talpa de opinca, subtire, tare si necomestibila, carnea folosita nefiind practic "ceafa" ci probabil pulpa sau spata.

A fost chemata chelnerita, care uitase sa aduca comanda la 2 persoane, uitase muraturile comandate de alta persoana din grup. I s-a comunicat chelneritei ca este o problema cu acea bucata de carne si nu pare a fi ceea ce s-a comandat. Patroana complexului a venit la masa, i s-au comunicat neregulile, a mers la bucatarie dupa care a revenit si ne-a transmis ca trebuia sa cerem carnea in sange daca o vroiam asa. Cand i-am explicat ca acea carne nu pare a fi ceafa ci mai degraba alt tip de carne gen pulpa sau spata, a raspuns foarte iritata ca este porc de tara si nu avem noi de unde sa stuim cum e calitatea porcului de tara. Farfuria cu carne a fost luat la bucatarie, nu ne-a fost permis sa facem fotografii pentru a face sesizare la Protectia consumatorului sau pt a o da pur si simplu la un caine. Aceasi doamna "patroana" ne-a spus raspicat ca nu a fost vreodata reclamatie legata de mancare, dar aceasta afirmatie a fost facuta in timp ce ne-a intors spatele si a trantit usa de la bucatarie. Bineinteles la sfarsit pe bon a fost trecuta si achitata de altfel, pt ca ne-a scarbit atat de tare atitudinea acelei doamne incat am vrut sa plecam cat mai curand.

Un comportament nesimtit, neprofesionist atat al personalului care se ocupa de echitatie cat si a celor care ar trebui sa serveasca clientii, insa nu este de mirat atat timp cat insusi managerului acelui complex intoarce spatele clientilor care incearca sa faca o sesizare cu privire la calitatea serviciilor.

Cu siguranta un loc pe care nu l-as recomanda vreodata cuiva.

Trimis de Andrasabi in 11.06.14 15:19:30
Validat / Publicat: 16.06.14 10:46:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA HUMORULUI.

VIZUALIZĂRI: 4328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrasabi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 1 vot)

[11.06.14 16:32:51]

@Andrasabi, aţi beneficiat şi de cazare? În cazul în care răspunsul este afirmativ, te rugăm să argumentezi notele acordate.

AndrasabiAUTOR REVIEW
[16.06.14 10:36:19]

Am vrut sa ramanem o noapte deoarece locul e siperb insa din cauza tratamentului primit la servirea mesei am renuntat. Nu cred ca ni s-a intamplat vreodata pana acum sa vedem asemenea atitudine din partea unui manager.

Cred ca am incadrat gresit in postare locul la cazari. Noi am ''servit'' doar masa dar complexul are si camere pt cazare.

[16.06.14 10:45:24]

@Andrasabi: OK, mulțumim pentru precizare.

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrica "Restaurante din zona X"; l-am mutat la rubrica "Restaurante, terase Gura Humorului" (deja existentă pe sait).

cocan
[16.06.14 15:16:37]

@Andrasabi: Nu am anteles chestia cu; zama de gaina" si; ciorba"? Zama -i zama, si ciorba cu totul altceva! Niciodata zama nu o sa fie cu carne! Simplu de aceea se numeste; ZAMA'

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.06.14 15:51:29]

@cocan:

Niciodata zama nu o sa fie cu carne!

Nu zău?!? Spune-i și lui tanti asta chestia de mai sus, poate vrei să iei vreo cratiță pe caroserie...

AndrasabiAUTOR REVIEW
[16.06.14 16:00:33]

@Cocan:

In descrierea felului de mancare era trecuta urmatoarea definitie "ciorba traditionala de gaina cu taietei de casa". De altfel, in momentul in care persoana comandase ciorba a intrebat daca aceasta nu trebuia sa contina carne, chelnarita a avut urmatoarea replica "dar nu are? Vai, cred ca au uitat la bucatarie".

Am intalnit frecvent in zona Bucovinei, in resturantele cu specific traditional, termenul de "zama" cu referire la ciorba. Ex. ''zama de gaina", "zama de vita" etc. In alta zone cu siguranta nu se foloseste acest termen, insa nu imi permiteam sa fac afirmatii cu privire la acest aspect pt a induce oamenii in eroare.

Andrasabi, cocan
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Gura Humorului? :