ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2014
ÎNSCRIS: 03.06.11
OCT-2013

Cambogia si Tailanda cu rucsacul in spate

In lipsa unor oferte serioase de turism, acum 2 ani, am luat decizia sa ne gestionam singur calatoriile.

Destinatia aleasa Bangkok (T) - Siam Reap (C) - Sihanoukville (C) - Trat (C) - Koh Mak (T) - Bangkok (T)

Dupa o cautare de 2-3 luni am gasit intr-un final bilete ieftine cu destinatia Bangkok in octombrie.

Bangkok-ul in luna octombrie se afla in sezonul ploios asa ca acolo este o caldura umeda si daramatoare. Hoteluri in Bangkok, slava Domnului, gasesti toate felurile pentru toate gusturile si bugetele. Am dormit o noapte la Bangkok, dupa care am pornit cu trenul, doar clasa a 3-a catre granita cu Cambogia. Trenul nu trece prin zone cu privelisti demne de prezentat, dar in schimb, fiind sezon ploios am intalnit portiuni in care o apa se revarsase si acoperise linia de cale ferata. O data ce am ajuns in orasul de granita cu Cambogia (Aranyaprathet) te intampina o multime de oameni doritori si zambitori sa te ajute cu o viza de Cambogia, i-am ignorat cu succes, luand un tuk-tuk catre vama. Aici am platit o taxa de viza pentru Cambogia de 20 USD de persoana si inca 100 baht (moneda tailandeza) taxa de serviciu (spaga, mita, bacsis), ceruta de la obraz de un militian de frontiera cambogian. Dupa experienta cu viza de Cambogia am intrat in Poiphet (oras cambogian de frontiera, cunoscut pentru casino-urile chinezesti), unde dupa indelungi negocieri am luat un taxi pana la Siam Reap (aprox 150km) cu 35 USD. Drumul pana la Siam Reap a fost in general fara peripetii, mai putin o oprire in mijlocul unui camp, in care soferul a oprit masina furtunos (noi ne-am gandit ca pana aici ne-a fost... acum e acum), dar fugind spre marginea drumului ne-a anuntat cu un glas pitigaiat: "Pipi".

Dupa aceasta oprire de mare succes pentru sofer ne-am continuat drumul (in general foarte bun, cu cateva portiuni pe unde apa a luat astfaltul.

Siam Reap-ul este un orasel foarte frumos construit de francezi, pe cand ocupau Indochina (astazi Vientam, Cambogia, Laos), iar arhitectura franceza este prezenta in toate cladirile din centru orasului. Cazarea aici nu este o problema fiind o multime de hoteluri bune si foarte ieftine. (20-50 USD cu mic dejun inclus).

{Cambogienii folosesc ca moneda USD, dar restul il dau in Rieli Cambogieni, paritatea era aproximativ 4000 Rieli/1 USD. }

Siam Reap este orasul cel mai apropiat de vestitul complex de temple Angkor Wat. Pentru detalii referitoare la istorie si complexitate, va rog sa consultati vestitul Google. Complexul de temple a apartinut celui mai mare oras din lume din perioada pre-industriala.

De la Siam Reap am luat avionul catre Sihanoukville, oraselul este la plaja si nu-ti lasa un gust foarte bun. Seamana foarte mult cu Mamaia noastra, doar ca preturile sunt modice si servirea este geniala, in rest aceeasi oameni care in permanenta se plimba pe plaja sa-ti vanda/ subtilizeze ceva. Va recomand berea la halba (aproximativ 50 centi) si homarii vanduti pe plaja. Aici poti gasi, pentru o anume suma de bani absolut orice iti doresti.

Din Sihanoukville am plecat din nou spre Tailanda, unde dupa vreo 10 ore de drum foarte rau am ajuns in Trat. Orasul este tipic tailandez plin de contradictii si de impresii. Am petrecut o noapte intr-un hotel ieftinior, dar cu toate utilitatile si cu Mic dejun inclus.

Spre Ko Mak (probabil Ko insemna insula in Thai) am luat un speedboat dintr-unul din cheiurile din Trat.

Ko Mak este o insula paradisiaca, o plantatie de cocotieri si arbori de cauciuc cu un nisip alb si o apa plina de tot felul de vietuitoare marine (anghile, pesti multicolori, meduze, crabi etc). Preturile pe insula sunt mai mari decat preturile din Tailanda, dar oricum mai bune decat cele de la Mamaia (sic).

In Ko Mak nu sunt prea multe de facut, cel putin in perioada aleasa de noi, dar poti gasi oricand o terasa, pe malul marii, cu 2-3 clienti cu care poti povesti despre "durerile" vietii de turist.

Va recomand cu caldura atat bucataria cambogiana, cat si bucataria tailandeza, dar preferata mea este cea cambogiana.

Astept intrebarile voastre.

Cu drag,

Nicu

Trimis de Nicu29 in 11.06.14 13:45:11
Validat / Publicat: 11.06.14 15:13:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 2584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nicu29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dabator [12.06.14 08:02:02] »

@Nicu29: Review excelent, destinație inedită un curaj extraordinar din partea ta să alegi Cambodgia. Dar unde sunt pozele? Dacă ai poze și le postezi, dă-mi, te rog un semn să mă întorc la pagina ta să le văd.

Am citit review-ul tău cu plăcere, și simt că mai ai multe să ne povestești, așa că, te rog nu te opri.

Poate ne spui câteva cuvinte și despre hotelurile la care ai stat, simt eu că ascund ceva surprize.

buterfly* [12.06.14 08:54:37] »

foarte tare frate! mai povesteste! si baga poze! nu am inteles cat ai cheltuit in toata povestea asta per total si tocmai la cadrul natural nu ai dat nota?! vrem si noi sa facem acest tur si eram curioasa cat te duce pe cont propriu. Astept un raspuns neaparat pentru o mai buna aproximatie ca banilor necesari. Multzam fain!

Nicu29 [12.06.14 11:13:20] »

Avionul depinde de oferta, eu l-am gasit pe la 614 EUR, visa cu 2 intrari in Thai 60 EUR/pers, asigurare medicala 28EUR/pers. Cazare+mancare+excursii+cumparaturi cam 1000-1200 EUR/persoana/14 nopti. Avion Siam Reap- Sihanoukville 100 EUR. Per total undeva la 3000- 3200 EUR. In functie de pretentii te poti descurca mult mai bine. Atentie la Koh Mak, este destul de scump, poti incerca Koh Chang mai ieftin si mai popular, dar mai putin pitoresc. In Tailanda, in afara de Bangkok, nu-ti rezerva, mai ales daca te duci in extra-sezon si incearca sa negociezi cu toata increderea, poti scoate preturi frumusele.

buterfly* [12.06.14 11:41:56] »

@Nicu29: multumesc de detalii... avionul e f scump ala trage cel mai mult. Viza ai luat-o de pe aeroport sau de aici de la ambasada?

Nicu29 [12.06.14 11:43:42] »

@Dabator: Hotelurile le-am ales cu grija in functie de anumite scoruri de pe Trip. Cambodgia este o tara foarte deschisa si deloc periculoasa, daca esti la fel de atent cum esti la tine in oras. Trebuie sa ai grija sa nu te muste tantarii (desi in Sihanoukville unde este malarie si febra Dengue nu am vazut niciunul).

Ceea ce este intr-adevar surprinzator intr-o tara cu un regim totalitar (actualul lider este acelasi de 25 de ani indiferent de rezultatul alegerilor) este ca poti gasi absolut orice.

Nicu29 [12.06.14 11:54:39] »

@buterfly: de aici de la consulat, e o tanti care poate parea foarte tafnoasa, dar daca ii zambesti (thai way) se inmoaie. Intr-adevar este scump avionul, dar poti gasi combinatii un pic mai ieftine... timp sa fie

ask 4 [05.01.20 21:51:15] »

@Nicu29: f bune informatii, multam. Deci trebuie sa ma gandesc la tantari si sa am marunti usd. TKS

ask 4, buterfly*, Nicu29
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Bangkok: