ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUN-2014

Stana Regala - o alegere inspirata

Dupa cum am mai spus, in alegerile pe care le iau conteaza foarte mult opiniile celor care au scris si pe care ii apreciez datorita seriozitatii cu care abordeaza un subiect inainte de a-l publica pe acest site. De aceea vreau sa-i multumesc lui rentea, pe "mana" caruia am mers si am ajuns la Stana Regala.

Asa cum dealtfel a scris, drumul poate fi parcurs si cu masina, si "per pedes", insa sincer sa fiu, dupa un drum de acest gen parcurs pe jos, nu stiu daca iti mai arde sa mai mananci ceva... Cel putin unul ca mine, si spun asta pentru ca am ceva kg (88) si cu toate ca "duc" ceva efort, nu cred ca mi-ar mai arde de mancare dupa ce as apuca sa urc atat...

Stana Regala se afla intr-o zona ocrotita, de aceea ma tot intreb cum de-or fi obtinut autorizatie de construire acolo, dar de ce sa ma mai mir sau sa incerc sa ma dumiresc...

Asadar, amplasamentul este intr-o zona extraordinar de frumoasa, are si doua corpuri cu camere, pentru cei care doresc sa se cazeze acolo, (cu semineu) si un mic restaurant. Mai sunt exact la intrare, pe stanga o constuctie din lemn de la care se pot cumpara ceva obiecte de artizanat si ceva jucarii din "dragonul rosu", pe stanga exista o alta constructie unde se afla amplasat gratarul, afar, pe un rotisor se invarteau doua ciolane si doi pui, iar intr-un ceaun pe pirostrii, se prajeau niste cartofi...

Terasa insa, datorita amplasamentului, oferea o priveliste de care nu te puteai satura, cu o poiana verde si intinsa, iar in departare muntii impaduriti. Nu este o terasa foarte mare, insa nici cei care se asezau nu faceau uz foarte prelungit de mesele la care se asezau. Preturile nu foarte mari, bucatarie romaneasca, servire prompta, in ciuda faptului ca era destul de aglomerat, ospatarii mai in varsta insa datorita acestui fapt si mai experimentati probabil.

Concluzionez ca merita ajuns acolo, eu, unul, care frecventez Sinaia, nu ajunsesem inca pana aici, de aceea, inca o data, multumiri lui rentea.

Repet insa, nu stiu cum s-a putut construi asa ceva intr-o rezervatie, mai ales ca acele camere, bucataria si celelalte produc reziduuri care nu stiu cum si unde sunt eliminate. Poate gresesc, insa una peste alta, eu nu as fi permis asa ceva... Nu acolo...

Trimis de iulian68 in 10.06.14 23:18:38
Validat / Publicat: 10.06.14 23:49:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

mirmicu
[11.06.14 00:14:29]

Am ajuns la Stana in acest weekend, pentru prima oara. Ne intorceam cu masina de la Cota 1400, unde peisajul era dezolant (o senzatie de pustiu si paragina) si am zarit indicatorul spre Stâna Regală. Intradevar, peisajul iti taie rasuflarea. Cat despre constructie, am gasit urmatoarele informatii pe internet.

Pe vremea regilor României, Poiana Stânii făcea parte din Domeniul Regal, adică teritorii deţinute de statul român, date în administrarea Casei Regale care exploata pământurile, reuşind astfel să se autofinanţeze. Aşadar, în Poiana Stânii existau în acei ani o cireadă de vreo 70 de vaci de rasă nemţească, grajduri, locuinţele angajaţilor dar şi o cabană în stil austriac, cunoscută azi sub numele de Vila BCR. Biserica maramureşană din lemn, adusă de Carol al II-lea, a fost strămutată în 1951 la Techirghiol, unde se află şi astăzi.

[11.06.14 00:56:30]

@mirmicu: multimesc pentru informatii, nu cunosteam aceste aspecte. In ca o data, multumesc!

simihai
[14.06.14 02:13:30]

de ce nu amintetsti nimic de sprijinul primit de la "colegu" de GJ in a ne intoarce la hotel?

si de turele din giratoriu (fortati de militienii de la Politia Locala sa nu oprim)?

[14.06.14 03:41:43]

@simihai: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[14.06.14 07:56:12]

@simihai: dragul meu prieten, dupa cum ai observat, si dupa cum am convenit cu iubita ta, nu am scris decat despre restaurante. Cele doua intamplari pot fi redate de tine sau de carmen_22_09 in review-ul despre New Montana, pe care il astept... A-pro-pos, acolo poti pomeni si despre salvamari, etc... )

carmen_22_09
[14.06.14 14:32:55]

Ai vazut ca cei care se incumetau sa faca drumul pe jos erau lesinati cand ajungeau sus.

Eu una sigur nu reuseam sa fac drumul pe jos.

Carnea pusa pe rotisor si cartofii la ceaun aratau grozav, apetisante bucate dar "bucataria" in care se pregateau... mmmhhh... cam moscosa!

[15.06.14 17:19:09]

@carmen_22_09: Pai cine poate egala sexul frumos la observatii de acest gen!!?? Voi vedeti tot, scrutati fiecare coltisor, obiect, etc... Pai daca e stana, char si regala, bucataria era pe masura... Lasand gluma la o parte, acolo se faceau doar gratarele si ce era pe pirostrii, restul mancarii se pregatea la parterul primei cladiri, langa restaurant, acolo am vazut bucataria...

carmen_22_09, iulian68, mirmicu, simihai
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: