ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Pensiunea Memory

buna ziua, am fost recent la aceasta pensiune.

Sincer, numai 4 stele nu are; peisajul este f frumos, cred ca pe asta si pun ei accent.

dar... sa nu fie schimbate prosoapele, sa nu se faca curatenie zilnica, sa nu se ia gunoiul... vb totusi de 4 stele.

Sfatul meu: renovati-va piscina, ca sa nu va mai picure apa la dusuri cand ploua si mai schimbati instalatia care este ruginita...

iar cireasa de pe tort: in ult seara am ramas in pensiune doar noi (4 pers, la ora 19.50 cand am coborat sa mancam mi-a spus ca ma poate servi doar cu o ciorba de la pranz... pt ca bucatarul a plecat si sa merg la Popas daca doresc sa mananc...

imi pare rau ca nu m-am cazat la Popas, dar promit ca data viitoare nu voi mai face greseala de a ma caza cu familia la acesta 'pensiune de 4 stele' numita Memory.

Trimis de cris1313 in 10.06.14 20:44:12
Validat / Publicat: 10.06.14 21:44:42

VIZUALIZĂRI: 2573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1313); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [10.06.14 21:02:38] »

La primul review încărcat, @cris1313: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [10.06.14 21:45:13] »

Iulian2009 [13.06.14 09:55:32] »

@cris1313: Intervin si eu pentru ca am fost la aceasta pensiune si nu prea bate cu ce spui.

In primul rand ai dat o nota negativa la "cazare" vorbind in necunostinta de cauza, potrivit normelor metodologice la unitatile de primire turistica obligatia este: schimbarea lenjeriei si a prosoapelor bineinteles la: 2 zile unitati de 4/5 stele, la 3 zile la unitati de 3 stele si la 4 zile la unitati de 1/2 stele.

Din cate vad sejurul tau a fost in total de 2 zile, deci vroiai sa-ti schimbe prosoapele la plecare?

Cosurile este adevarat, trebuie golite zilnic.

Cand am fost eu (februarie) instalatia la piscina nu era ruginita mi se pare un pic improbabil ca in 2/3 luni o peniune sa ajunga de nota4... ruginita.

In privinta restaurantului, te-ai informat de programul acestuia? , pentru ca eu cand merg undeva intreb " ma scuzati, pana la ce ora tineti deschis? ".

In privinta " ciorbei de la pranz", nu stiu cum crezi ca functioneaza o bucatarie la un restaurant dar ciorbele nu se fac pe loc la comanda clientului, sunt facute in dimineata aia, cu o zi inainte, chiar cu 2.

Spun toate astea pentru ca vad, foarte multa lume vorbeste din rautate, fara nici o legatura cu serviciile pensiunii... cine stie poate patronul a uitat sa zica buna dimineata si clientul se simte ofensat. )))

Atat am avut de spus, personal am avut o experienta frumoasa la aceasta pensiune si voi reveni cu placere, in momentul in care voi fi nemultumit voi relata comunitatii AFA

Stima

cris1313 [13.06.14 20:22:11] »

@Iulian2009: Inainte de a fi ironic, intereseaza-te si cum e la alte pensiuni care sunt de 4 stele. Am stat 2 nopti... aici... am mai fost la un hotel de 4 stele din Vatra Dornei, tot 2 nopti si in fiecare zi se schimbau prosoapele... programul restaurantului de la aceasta pensiune era pana la ora 22... REPET eu am dorit sa mananc la ora 20... ma scuzi ca imi era foame... oare s-a simtit ofensat bucatarul??

Imi pare rau ca nu am facut fotografii pentru a se vedea situatia de la piscina... unde la cabina de dusuri picura apa din tavan (pentru ca ploua afara) si unde instalatia si caloriferele erau ruginite. Nu ma 'trezesc' dimineata si ma gandesc sa fac rau gratuit si nici nu sunt ofensata daca nu sunt salutata de patronul pensiunii...

Daca ai ceva de adaugat, te rog sa o faci la modul elegant fara sa aduci acuze gratuite.

memory12 [14.06.14 00:43:00] »

@cris1313: Buna seara.

In sfarsit am inteles despre cine este vorba.

Doamna dragă, v-ați cazat Sâmbăta dupămasă la pensiunea noastră, 1 cameră single 3* pentru mama și o cameră twin 4* pentru dvs si fetița.

Sâmbăta seară ați servit masa in aer liber, am trecut personal pe la masa dvs să schimb scrumiera soțului, am intrebat cum vă simțiți in seara aceasta, soțul a zis foarte bine,

Duminica ați ieșit la plimbare in timpul zilei, timp in care menajera v-a schimbat 2 prosoape la baie și a raportat coșurile menajere goale excepție făcând câțiva sâmburi de cireșe.

V-ați intors in jurul orei 16; 00 timp in care ați servit ceva la masă in foișor, știu pentru că eram prezent acolo, fica dvs s-a jucat cu fica mea,

In cursul celor 2 nopți de cazare NE-AM INTERSECTAT DE CEL PUȚIN 3 ORI PE ZI, timp in care NU am primit nici un fel de feedback/reclamație din partea dvs.

Duminică seară bucataria s-a inchis la ora 20; 00!! , dvs ați venit la restaurant la ora 20; 30.

Este adevărat, ospătarul ar fi trebuit să vă intrebe dacă mai serviți masa in acea seară, eu așa aș fi procedat!!

Orice reclamație trebuie adresată administratorului/patronului pensiunii!!... nu ospatarului... nu fochistului... nu menajerei...

In dimineața in care v-ați decazat eram la recepție, dvs ați plătit ospătarului cazarea in timp ce serveați micul dejun.

Haideți să vă spun eu care a fost cireașa dvs de pe tort!!

1. Supărarea că nu ați putut servi masa in seara de Duminică și vă dau dreptate 100% și imi cer scuze pe această cale pentru că nu am putut fi prezent.

2. Si cel mai important v-ați revoltat că a trebuit să plătiți programul la SAUNĂ care nu era inclus in tariful cazării, scrie pe toate sit-urile și ați și fost informată in privința acestui aspect. !!

Cum ați spus ospătarului?? ''La cate milioane am lasat la voi pe cazare si masa ma puneti la plata sauna?? ''

NU CONTEAZA ca ati lasat 10 lei sau 10 milioane, sauna este contracost.

3. Hai să fim serioși!!... Când a plouat Duminică?? Prin tavan?? Dacă a plouat prin tavan inseamnă că v-a plouat și in cameră pentru că se află deasupra piscinei!!

ȘI!! rețineți camera de 4* a costat 150 lei/noapte și cea de 3* a costat 120 leI/noapte și totuși TOTALUL ACHITAT A FOST DE?? ... 500 LEI!!

Deci se pare că până la urmă s-a făcut discount la milioanele pe care le-ați lăsat la noi.

De ce nu ați discutat cu mine doamnă dragă??

Mă numesc LAURENTIU BOLOCA și nu mă ascund după ziduri!!

Dar ce mai contează... clientul are intotdeauna dreptate!!

NB memory12 este (sau a fost) reprezentant al unității
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
cris1313 [14.06.14 11:01:57] »

@memory12: Am ajuns la ora 19.50 la masa... domnule draga, eu am facut o comparatie cu un alt hotel care are tot stele si diferenta este enorma... suma a fost de 550 ron... mai interesati-va odata.

acum, ca sa fiu rea (referitor la primul mesaj in care m-ati acuzat ca fac greseli gramaticale, va atrag atentia ca 'fiica' se scrie cu doi de 'i'...

Imi pare rau nu am mai mers 20 de m inainte de a ma caza sa vad pensiunea de la Popas, seara cand am fost sa mananc am vazut diferenta, asa cum am vazut diferenta intre pensiunea dvoastra si hotelul din Vatra Dornei si multe alte hoteluri de 4 stele.

Greseala a fost a noastra ca nu v-am spus in seara aceea, dar tocmai eu am fost cea care l-a oprit pe sot... ca sa nu ne enervam, sa ne putem bucura de cateva zile linistite.

In afara de conditii, de ceea ce am relatat, recunosc ca personalul este amabil si atent, dar asta nu este suficient, daca vreti sa imi acceptati sfatul si sa va 'inspirati' din alte oferte pe care le ofera pensiuni asemanatoare, e bine, daca nu lucrurile vor merge in continuare la fel. Va doresc bafta in continuare

cris1313 [14.06.14 11:04:52] »

@memory12: piscina este jos... poate nu stiti cum arata pensiunea dvoastra; camera unde eram noi cazati era la et 1...

la dusuri, la piscina, cand ploua... picura apa, chiar va rog sa verificati... si daca faceti o 'vizita' la piscina uitati-va la colorifer care este ruginit... eu nu mint.

Stiu ca realitatea este dureroasa si greu de acceptat, dar pensiunea este intr-o zona f frumoasa si ar trebui sa profitati de asta

memory12 [14.06.14 11:20:08] »

Doamnă cris1313 păi văd că ne invârtim in cerc, eu spun că piscina e la parter si camera unde v-ați cazat e deasupra, și dvs imi spuneți că piscina e jos si camera la etajul 1... vorbim de aceleasi lucruri.

Da, aveți dreptate caloriferul este ruginit, imi cer mii de scuze că v-a stricat ziua.

Picăturile de pe tavan care v-a deranjat e condensul că n-a plouat afară in ziua aceea doamnă.

In privința totalului de plată mai citiți odată ce am scris, era vorba de TOTALUL LA CAZARE plus 50 de lei sauna bineinteles.

Dacă continuăm așa o să vorbim la infinit.

Am să mă opresc aici.

Mai scrieți odată ca să aveți ultimul cuvânt

Vă doresc o zi bună

NB memory12 este (sau a fost) reprezentant al unității
cris1313 [14.06.14 11:24:15] »

@memory12: Aveti dreptate intr-o singura privinta, nu are sens sa continuam aceasta discutie pentru ca fiecare are ceva de spus si fiecare considera ca are dreptate. Vreau sa precizez ca in acea zi a plouat... mai interesati-va va rog.

Va doresc o zi fumoasa

Loghin [19.03.15 09:21:20] »

Am crezut ca doamna este una din acele persoane veșnic nemulțumite.

Din păcate am constatat pe propria piele ca are dreptate dar totuși sunt "invidios" pe dumneaei ca a fost în perioada de vara când nu avea nevoie de căldura artificiala.

Totodata observ ca a fost "favorizata" atâta timp cât patronul spune ca era la dispoziția ei și putea face reclamațiile cuvenite direct la el, citez din review-ul de mai sus al patronului: "Orice reclamație trebuie adresată administratorului/patronului pensiunii!!... nu ospătarului... nu fochistului... nu menajerei..." pe când noi am fost ignorați total inclusiv la apelul telefonic.

cris1313, Iulian2009, Loghin, memory12
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Memory: