ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 19.01.11
JUN-2014

De vis

Tocmai ce am revenit din cea mai frumoasa vacanta. A fost un vis, totul a fost perfect, a meritat toti banii si toate orele de drum. Pretul este doar pt sejur, avionul Buc- Madrid ne-a mai costat inca 600 de euro (pt amandoi)

Sa incepem cu inceputul: am plecat samabat dim la 8 din Bucuresti cu Tarom, aprox 4 ore, ok drumul. Am ajuns in Madrid, aici am avut de asteptat vreo 5 ore si ne-am urcat plini de entuziasm in avionul catre Punta Cana, 9 ore de zbor.

Ajunsi acolo ne-a intampinat la aterizare o mica furtuna, eram tare trista sa vad ca ploua, dar pana s-a oprit avionul si au pus tubul sa coboram deja se oprise. Am coborat din avion si ne-a invaluit un aer cald si umed cu care ne-am obisnuit repede. Pana la hotel am facut cam 30 de min, ne-au dat inca de pe aeroport plicul cu info despre hotel, cardul pt camera si prosop si bratara, deci am scapat de check in si ajunsi la hotel ne-am dus direct in camera.

Camera- spatioasa, curata, un pat mare, 2 canapelute, tv, mini bar, o toaleta cu oglinda, sifonier, 2 noptiere, gresie pe jos. In baie, si cada si dus si aveau perdea la dus ca am tot intrebat eu pe aici, deci nu am facut lac: P era in baie uscator, gel de dus, sampon, balsam, prosoape o gramada, si cel mai important, singura priza de 220 din camera. Pe balcon spatiu sa dansezi, 2 scaune balansoar, si un suport de atarnat rufele la uscat. Noi am avut camera langa receptie, 1726 nr, era de mers pana la plaja, dar avea, avantajul ca eram si langa restaurant, asa ca daca mancam prea mult faceam miscare pana la plaja: P

Hotelul- imens, multe multe cladiri cu 2 etaje, un teren de golf interminabil, lacuri, pesti, pasari, iguanarium, pepiniera, o adevarata oaza exotica.

Plaja- de vis, ce vezi in filme e putin comparativ cu realitatea, nisip alb si fainos, apa limpede si turcoaz, pestisori ce inoata cu tine, palmieri cat vezi cu ochii si lume cu mult bun simt. Curatau plaja non stop, pt ca mai cadeau din palmieri frunze si parea ca ar fi alge, dar veneau si le adunau mereu. Nu am avut pb in a sta la umbra, daca nu gaseai loc sub umbrela stateai sub unul din palmieri, aveai de unde alege.

Animatia- multe activitati, jocuri, concursuri, dansuri, foarte prietenosi fara sa te sacaie la cap.

Personalul- super amabil, politicosi, prietenosi, mereu cu zambetul cu buze

Mancarea- buna, buna, super buna. Multe fructe proaspete, legume, sucuri naturale stoarse in fata ta dimineata, gratar, paste, gogosi, clatite, inghetata, sushi, pizza, tot ce vrei, burta sa ai.

Bautura- delicoasa, cockteiluri f bune, le-am incercat pe toate: coco loco, pin acolada, strawberry dayquiri, blue hawaii, toate super bune. Mama juana binenteles ca aveau, prea tare si dulce pt mine.

Restaurante a la carte- am fost la toate 4: italian, mexican, american si japonez, cel din urma ne-a placut cel mai mult. Nu erau cu rezervare, te duceai si daca era loc intrai, singurul la care ne-a fost greu sa intram a fost ce ljaponez dar ne-am dus la 6 cand deschidea, ne-am trecut pe lista pt ora 7:30 si am rezolvat.

Piscina- aici nu prea am informatii pentru ca nu am stat la piscina, ne-am dus pentru plaja minunata. Dar din ce am vazut cand treceam pe acolo sa luam prosoape era curata si animata, cu bar si un mini restaurant cu pizza, hot dog, hamburger.

Localizarea hotelului- in mijlocul padurii de cocotieri, insa daca mergi pe plaja putin gasesti la un moment dat un fel de mini bazar cu preturi uriase dar cu putin mai multa rabdare le scoti ieftin. Au de asemenea si un autobuz gratuit de la hotel in centru la fabrica de tigari si cea de ciocolata, la amble esre si gift shop cu magneti, cafea, cacao, mama juana, rom, genti si palarii de plaja, fel si fel de suveniruri, aici nu se negociaza si preturi sunt cam mari. Oricum intr-o seara au organizat ei la hotel shopping si au venit multi cu tarabe si am stat la discutii si au lasat la pret.

Excursii- am fost la insula Catalina, vroiam sa Saone, dar ne-am hotarat joi ca mergem vineri si nu era excursie la Saona, asa ca am mers la Catalina, am fost cu agentia hotelului, era mai ieftin decat ce ne-a oferit ghidul si a fost ok, o sa fac review separat.

Limba- se vorbea spaniola, dar si engleza, franceza.

Turistii- americani, spanioli, portughezi, oameni cu mult bun simt.

Taxe de intrare-iesire din tara: 10 dolari sa intri, 20 sa iesi, de pers, luati-va dolari la voi ca la ei euro sau dolar e tot aia si iesiti in pierdere.

Fus orar- 7 ore in urma noastra, dar cum ajuns seara morti de oboseala, ne-am bagat la somn si ne-am trezit a doua zi ce-i drept cam devreme dar am prins un rasarit superb. Dupa ziua asta ne-am adaptat imediat. La ei se intuneca la 7, dar se lumina f devreme, pe la 5.

Vremea- in afara de ploaia de bun venit si cateva ploicele noaptea a fost mereu cald si soare, cativa norisori dimineata, si vanticel pe plaja, dar numai bine sa nu te prajesti si sa te bronzezi repede si frumos. Chiar daca mai ploua uneori noaptea dimineata era mereu uscat si senin.

Cam atat, sper ca nu am omis nimic, despre drumul de intoarcere nu va povestesc, mi-a fost rusine ca sunt romanca si cu siguranta niciodata nu voi mai zbura din Madrid si nici cu Wizz.

Daca aveti intrebari, va raspund ca drag.

Trimis de lalely in 10.06.14 16:59:29
Validat / Publicat: 10.06.14 18:07:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

raulos
[17.06.14 11:42:56]

Salut,

Mi-ai trezit multe amintiri frumoase din acest paradis. Am fost si eu la acest hotel in Mai 2013. Il recomand tuturor, frumos.

[17.06.14 11:50:38]

@raulos:

Am fost si eu la acest hotel in Mai 2013

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[17.06.14 11:56:50]

@raulos: Eu inca am ramas cu gandul acolo, chiar un paradis cum ai spus si tu.

GYL*
[23.06.14 09:49:30]

Cu toate ca au trecut 2 ani de la experienta mea dominicana, pot spune ca a fost si este cea mai frumoasa vacanta de pana acum. Ma bucura review-ul tau, ce actualizeaza ultimile postari despre Catalonia care datau din 2012.

Frumusetea locului, ospitalitatea, oceanul, plaja si serviciile sunt pentru mine si acum etalon in destinatiile turistice.

[23.06.14 10:29:25]

@GYL: ma bucur ca ti-a placut, si pt noi a fost cea mai frumoasa vacanta, ca un vis frumos din care am fi vrut sa nu ne mai trezim.

adri-nico
[23.06.14 12:03:51]

ei, asa da! m-am plimbat cu ajutorul pozelor tale prin locurile cele mai de suflet.

si pentru mine a ramas destinatia de vis, chiar daca am mai fost si in alte locuri de exceptie.

[23.06.14 12:51:59]

@adri-nico: ma bucur ca ti-a placut, mai pun diseara cateva cand ajung acasa, le am pe camera. vezi ca am mai pus si la insula catalina, astept validarea

sss111
[03.07.14 18:56:02]

@lalely: Buna,

As vrea la sfarsitul lunii viitoare sa merg in luna de miere in Punta Cana.

Imi puteti da sfaturi privind agentia la care ar trebui sa apelez pentru a obtine un pret avantajos?

Multumesc!

[04.07.14 09:36:25]

@sss111: Buna, sa te interesezi de vreme, sfarsitul lui august din cate stiu eu e sezon de uragane. Cat despre agentie, eu am luat bilet de la o agentie din ploiesti, o cunosc pe fata de acolo si am zapacit-o la cap pana mi-a gasit o oferta buna. Am cautat si pe site-uri straine, nu stiu daca am voie sa iti scriu aici care, o sa iti dau pe privat, dar nu era mare diferenta.

raulos
[04.07.14 10:21:54]

@sss111: Buna, ai grija cu vremea in aceea perioada. August si Septembrie e sezonul uraganelor. Documenteaza-te in legatura cu vremea pt ca e pacat sa mergi atata drum...

gettyy
[19.03.16 17:40:40]

@lalely:

Superbonus pentru un articol bine scris!

Felicitări!

[22.03.16 10:45:24]

@gettyy - multumesc mult

Catalin Mate
[09.11.16 12:22:27]

Foarte frumos review! Imi doresc mult sa merg, e visul meu. Momentan mai e nevoie de eforturi financiare din pacate. M-am uitat peste poze... si sunt Wow!! Si camera mi se pare superba. O sa iti cer poate ajutorul, cand o sa fiu "pregatit"

[09.11.16 22:38:08]

@Catalin Mate: cu mare drag iti voi raspunde la orice intrebari

adri-nico, Catalin Mate, gettyy, lalely, raulos, sss111
Alte impresii din această RUBRICĂCatalonia Bavaro Beach, Casino & Golf Resort: