ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 01.06.09
    JAN-2007

Ski la max

am promis ca revin cu experiente din domeniul ski-ului. Am adaugat aceasta pensiune, sincer habar nu am cate stele are. A fost gasita pe net, este de fapt taranul tipic austriac cu afacerea lui de familie. O casa cu vreo 5 camere duble si un apartament. Noi am fost 2 ani la rand, si am platit 50 EUR/dubla cu mic dejun inclus.

Proprietarii in varsta (Dna Stockl are vreo 70 ani), dar f primitori. Sunt totusi niste reguli de la care nu trebuie sa faci rabat, plecand de la linistea pe care tb sa o respecti dupa ora 22 si mergand pana la tipul de incaltaminte pe care-l folosesti in pensiune (diferit de cel cu care umbli pe afara). Aveau o baraca dotata cu suport schiuri si calorifere pt clapari / manusi / incaltari... etc de unde trebuia sa te schimbi in "adidasii de casa". Camera micuta, cu TV, un sifonier destul de micut (avand in vedere echipamentul de iarna), baie f mica, balcon mare, f f curat peste tot. Destul de cald (in Austria poti intalni frecvent pensiuni unde se face economie la gaze... pt ei o temperatura de 20 -21 grade este mai mult decat suficienta in interior). Mic dejun f bun cu oua, mezeluri si branzeturi bune, gemuri, ceai / cafea, fresh portocale, si paine proaspata in fiecare dimineata. Femeia se scula la 6 pentru a cumpara paine proaspata. Pensiunea nu are restaurant sau bar, ci doar un salon de mic dejun, astfel incat in afara de odihna si mic dejun nu ai ce face. Este localizata in Hippach, la vreo 5 km de Mayrhofen si gondola. Daca nu esti pretentios si vrei doar ski e o alegere buna, dar am avut si momente in care m-am simtit ca stau la cineva in casa... Ma intelegeti ce vreau sa spun.

Despre ski: in Zillertal ai o multitudine de variante cu super skipass. Vreo 650km de partie in total, noi am schiat in Mayrhofen, Zillertal arena si pe ghetar la Hintertux. Ski pass-ul e vreo 210 euro/ 6 zile si ai acces in toata valea. Partii pentru toate gusturile iar in Mayrhofen exista se pare si cea mai abrupta partie din europa: Harakiri cu o inclinatie de 78%. Avea muulta gheata iar eu nefiind chiar expert nu am incercat senzatii tari. Nu de alta, dar daca ai cazut, pana jos chiar nu te mai opresti. Tot in Mayrhofen e si cea mai mare telecabina (de fapt un autobuz pe cabluri: 150 pers!! ). In Zillertal Arena e mai funny din punctul meu de vedere, cabluri ceva mai vechi, dar poti considera ca faci mounting cross... Pleci dintr-o statiune cobori in alta s. a. m. d... nu te dai pe aceeasi partie de 2 ori. Si totul intre 2000 si 2500 m inaltime cu privelisti minunate. La Hintertux se poate schia aproape tot timpul anului, inaltimea max e undeva la 3300 m. Merita... atentie vremea poate f f schimbatoare. La 2500 m se afla o autoservire uriasa, pe 2 nivele, cum in Romania nu vor exista nici macar in Bucuresti. Puteai gasi de mancare absolut orice, toalete cu senzori, mese de infasat copilul... etc. De fapt asta m-am impresionat cel mai mult. Nivelul la care infrastructura a ajuns la 2500 - 3000 m inaltime. Practic totul este ca la restaurant sau bar in oras, iar preturile sunt identice.

Sper sa ajung si in iarna asta undeva prin zona. Va recomand zillertal cu mare drag. www. zillertal. at

daca sunt intrebari raspun cu placere

Trimis de molko* in 06.11.09 11:46:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 zillertal arena. Soare dar erau -18 grade C

[12.11.09 17:00:49]

pt cristian595... mi-ai dat un mesaj privat cu muulte intrebari. Din pacate nu pot sa-ti raspund pt ca ai blocat accesul la primire mesaje (in setarile contului tau) si nu iti pot trimite mesaje. daca vrei sa-ti raspund trimite-mi mesaj privat cu adresa ta de mail...

[19.11.09 13:45:42]

este adevarat ca nu se compara nimic cu un sejur pe Valea Zillertal, pentru cei carora le plac sporturile de iarna... abia astept sa mergem iar, 3-10. 01. 2010. Este al 4-lea an in care mergem la ski in Austria. Anul acesta am cautat chiar eu pensiuni in Austria, fara ajutorul agentiilor de la noi, si am gasit in Hainzenberg, la o pensiune, (deoarece suntem un grup de 10 persoane), 3 apartamente complet utilate (2 respectiv 3 camere, living cu chicineta, baie, balcon), cu 130 euro / persoana/ 6 nopti. Am trimis un avans de 200 euro, iar restul il platim cand ajungem la destinatie. Voi reveni cu poze!!!

[19.11.09 16:06:40]

elia, mersi, eu inca nu m-am decis, poate cand te intorci postezi un review despre Hainzenberg... si cu ajutorul acestuia va fi mai usor de ales.. Inca inclin spre varianta Bansko - Bulgaria, mai aproape si 20-30% mai ieftin per total. ma bucur ca ai poze cu cabina de 150 pers... eu chiar nu am si recunosc ca la prima urcare am avut "emotii".

Intr-adevar pentru cazare in austria nici eu nu mai folosesc agentii de mult. De fapt nu folosesc agentii decat in momentul in care e nevoie de un zbor charter. Bafta

[20.11.09 08:38:52]

am mai atasat poze si detalii la apart Julia (Fugen). Va astept cu impresii!!

[20.11.09 08:40:05]

cat despre Bulgaria, eu sincer nu prea am incredere!!

[14.01.10 12:36:17]

am promis ca voi reveni cu impresii despre Hainzenberg. Nu am cuvinte sincer! tot drumul pana acolo, am stat cu inima stransa deoarece eu facusem rezervarea pe net pentru 10 persoane (daca nu-i bine, daca este teapa), in schimb cand am ajuns acolo, nu-mi venea sa cred. Dupa cum se poate vedea si in poze camerele foarte mari, foarte curate si foarte cald, fiecare camere cu baie proprie, livingul foarte mare, complet utilat, cu masina de spalat vase, plita electrica cu cuptor, filtru cafea, cuptor cu microunde. Iar gazdele, no coment, site-ul lor este: http://members.aon.at/hausfloerl/allgemeines_hainzenberg.htm.

Iar la pretul de 130 euro / persoana, ce-ti poti dori mai mult. Astept impresii!!

mirelab
    [14.01.10 12:48:38]

elia30, nu fi zgarcita la vb si spune-ne si noua mai pe larg cum a fost...intr-un review cred ca ar fi cel mai potrivit.

Multam!

[14.01.10 12:57:04]

ce sa va spun? despre cazare sau locurile unde am schiat?

[14.01.10 13:00:21]

intri pe prima pagina de pe site si citesti cu atentie: ghid de utilizare... apoi faci un review separat despre locatie, daca vrei inca unu' si despre ski samd.

chiar m-am speriat (veneau mailuri unu' dupa altu') ca dau romanii buzna la duduia stockl

mirelab
    [14.01.10 13:00:54]

despre toate drum daca l-ati parcurs cu masina, partii, echipamente inchiriate, ski pass-uri, cazare, etc... sunt sigura ca o sa ne surprinzi placut cu un review plin de informatii.

Inca odata multam!!

@molko), inca nu ne-am hotarat unde dam buzna la anu', anul asta tocmai ce ne-am intors de pe plaiuri miritice, Straja.

[14.01.10 13:14:03]

elia: dupa cum scrie si molko mai sus, cel mai bine ar fi sa scrii un reviwe distinct.

Am creat eu pentru tine o rubrica cu titlul provizoriu Descopera Hainzenberg, ai putea scrie aici (sper ca am localizat bine zona). Poti scrie acolo atat despre conditiile de la pensiune, cat si despre schi

[14.01.10 13:22:26]

pai....am fost cu masina personala, am plecat pe 1 ianuarie pe la 6 din Onesti, la 5 am iesit in Vama Bors, am inoptat in Viena, iar la 14 a doua zi eram deja cazati in Hainzenberg. Ne-am luat cartele de zi, abonament nu se prea merita, am dat 37 euro/ persoana, urcam la 10,30 si coboram pe la 16. A doua, noi fetele eram deja moarte de picioare si am coborat pe la 14 si ne-au dat inapoi 20 euro. Daca iti iei abonament nu mai primesti nimic. Echipamentul l-am avut noi, dar nu se merita sa-l cari din tara. Niste prieteni si-au inchiriat 2 adulti si 2 copii, clapari+schiuri fara bete+casci 50 euro/persoana 5 zile din Mayrhofen. De schiat am fost 3 zile in Arena Zillertal, o zi in Gerlos, o zi la Hintertux si o zi in Mayrhofen.

[14.01.10 13:56:28]

preturi superskipass, valea Zillertal, valabil in toate locatiile descrise mai sus

7 zile = 217 eur. daca iti iei pe zi rezulta 37x7= 259 eur... daca te duci LA SKI, "SE" merita abonamentul

[14.01.10 14:32:26]

Wm nu ar fi rau sa si muti pozele Eliei la review-ul ei... pt a evita eventuale confuzii de locatie.

[14.01.10 14:51:52]

da, clar, tocma' ce ma pregateam s-o fac, insa a cazut serverul intre timp

le mut in scurt timp

[14.01.10 14:55:22]

am facut-o si eu, merci oricum.Toate cele bune!

Mariana Sun
    [15.12.16 22:34:48]

Buna tuturor,

Va rog frumos sa-mi recomandati in Mayrhofen pirtii pt incepatori si cit costa un ski pass (stiu ca exista superskipass, dar mai gindeam ca poate este si la o varianta mai simpla, pt incepatori).

Multumesc Mult

[16.12.16 07:56:36]

@Mariana Sun: partiile din Mayrfohen sunt cele mai indicate pt incepatori, foarte multe albastre si lungi!

Cat despre pretul skipass-ului, in Ianuaria 2016 era 40euro/zi adult, pt copil parca 27 euro, nu sunt sigura! 230 euro (daca nu ma insel) 5 din 6 zile.

Dar cel mai bine intra pe www.zillertal. at si acolo sigur sunt actualizate preturile pt sezonul 2016-2017. Si nu exista pret pt incepatori, doar adult/tanar/copil!

Sejur placut

[16.12.16 07:58:44]

@elia30: zillertalarena.com/de/are ... ter/tarife.html. Aici ai noile preturi!

Mariana Sun
    [16.12.16 09:32:07]