ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014
ÎNSCRIS: 03.10.11
JUN-2014

Extrem de nemulțumit

Nu mai mergem acolo

Am fost cazati in acest hotel in perioada 7-9 iunie 2014.

Ce am vazut pe net nu este ceea ce am gasit acolo. Hotelul arata ok in exterior, in incinta receptiei si pe culoarele etajelor. Insa camerele... nu mai vrem sa auzim de acest hotel.

De cand am intrat s-a simtit miros de mucegai, inclusiv paturile emanau acest miros. Paturile sunt vechi, pline de praf, asternuturile sunt aspre si miros urat. Baia, insa, a fost "la piece de resistance" :)))) Toata din plastic, mai sa cadem cu ea. Cabina era proaspat renovata cu... silicon :))) Se vedeau urmele, nici macar nu s-au obosit sa curete.

Scaunele de pe balcon sunt foarte proaste, era sa ne rupem picioarele cu ele.

Noi nu mai mergem acolo si sper sa ocoliti cat se poate acest hotel.

Trimis de alex_baiasu10 in 10.06.14 08:15:21
Validat / Publicat: 10.06.14 09:27:25

VIZUALIZĂRI: 2348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_baiasu10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.06.14 08:24:27]

alex_baiasu10AUTOR REVIEW
[10.06.14 08:59:24]

@webmaster26: da, este foarte bine

alex1968
[10.06.14 09:58:50]

@alex_baiasu10,

Eu am fost tot in aceasta perioadă si am stat la Hora. Am fost mai mult de nevoie, pentru că mama mea avea bilet de tratament acolo şi a trebuit să o duc. Am văzut la exterior hotelul Cupidon şi în sinea mea am regretat că nu am făcut rezervarea pentru cele două zile cât am stat la acest hotel care - aşa cum spui - arată bine pe afară, dar - adaug eu - şi în pozele de prezentare pe net. Acum îmi pare bine că n-am ales hotelul acesta, la Hora nu au fost astfel de probleme (miros de mucegai şi alte mirosuri), dar este un hotel vechi, uşile scârţâiau de sculai tot hotelul când deschideai uşa la baie, la lift s-a aşteptat şi 35 de minute (stăteam la etajul 6, pentru mine nu era nicio problemă să o iau pe scări, dar mama mea nu poate urca şi coborî nici măcar un etaj).

Pe de altă parte, ceea ce am găsit în Saturn în această perioadă este deplorabil: mizerie, lucruri vechi la vânzare (mă refer la produse alimentare), servicii în bătaie de joc. Am mers în ziua sosirii, la prânz, la grădina Dunărea (cea unde seara cântau lăutarii) şi după aceea am avut probleme cu stomacul atât eu, cât şi mama (iar eu am stomacul "de fier", nu prea mă atinge nimic) şi nici până azi nu ne-a trecut. În schimb, preţurile... La Hora, de pildă, am plătit 340 lei pentru o cameră pentru cele două nopţi. La Dunărea, pentru două grătare cu cartofi prăjiţi şi o bere am plătit 75 lei. Tu spui că nu vei mai merge la acest hotel, eu cred că nu voi mai merge în Saturn niciodată.

[10.06.14 10:01:18]

@alex1968: ne-am bucura să citim impresiile tale de la Hora scrise de reveiw distinct.

alex_baiasu10AUTOR REVIEW
[10.06.14 10:09:11]

Da, nici in Saturn nu mai merg. Eu am dat la Cupidon 160 lei pentru doua nopti, dar nu merita!!!

Albinoium
[25.08.14 22:10:51]

Am citit toate review-urile pe tema aceasta si ma bantuie o intrebare. De ce oare la noi ii doare drept in ceafa de ce scrie consumatorul iar in restul Europei nici nu vor sa se gandeasca la cum ar fi un review negativ?

Am ajuns dintr-un indragostit de Maricica noastra sa ma duc unde vad cu ochii numai sa nu mai intalnesc receptionerii de aici (normal, nu toti dar in domeniul acesta absolut toti ar trebui sa mearga pe sarma daca ii intereseaza sa castige).

Pe de alta parte, am remarcat in Bulgaria si in alte tari faptul ca si comportamentul personalului difera functie de felul in care i te adresezi. Daca ii tratezi ca pe servitori evident ca risti sa calci pe vreo grebla.

Oricum, ramane clar ca nu ai cu ce sa ii constrangi pe neavenitii din turismul nostru cat timp nu au de ce sa se teama.

[25.08.14 22:27:32]

@Albinoium:

Nu e chiar aşa

Dar nu e nici ca "în restul Europei"

Primesc săptămânal zeci de presiuni pentru "ştergerea impresiilor mincinoase, care nu reflectă realitatea etc şamd bla-bla-bla"...

De la simple certuri telefonice şi până la ameninţări cu datul în judecată (cele mai multe) şi chiar la integritatea fizică (proprie + a familiei)

Mă rog, chestie de "cultură turistică", la urma urmei...

Mai trebuie menţionat, totuşi, că *unele* plângeri SUNT justificate -- îmi dau seama şi eu despre intenţiile răuvoitoare şi exagerările (câteodată crunte) ale unora porniţi pe simplă şi meschină răzbunare - şi nicidecum pe onestă şi altruistă informare a celorlalţi turişţi.

Mi-am propus să colaborez însă îndeaproape cu proprietarii (vezi recentele implementări ale ariei HORECA ONLY, "Sesizări (anticipate) răzbunări" etc) pentru a limita - la modul utopic a elimina - aceste "rage reviews". Sau cel puţin să le "semnalizăm" cu atare -- nu folosesc NIMĂNUI - şi în primul rând cititorului turist.

[25.08.14 22:33:15]

Dincolo de "picanteriile" dezvăluite mai sus, vreau să vă spun că din cele observate de mine (mai ales în ultimii 2-3 ani), majoritatea proprietarilor / administratorilor urmăresc totuşi cu atenţie cele scrise de turişti, mulţi dintre ei încercând să remedieze eventualele deficienţe semnalate. La urma urmei, nu e nimeni sinucigaş-pur.

Paranteză: aceasta e şi (de regulă) explicaţia pentru care impresii *ulterioare* POT FI mai bune decât unele mai mult sau mai puţin catastrofice din trecut - lucru care nu poate decât să bucure... [/paranteză]

EXCEPŢIE fac însă localităţile / staţiunile în care cererea depăşeşte CONSTANT oferta - precum Litoralul ro în vârf de sezon. Acolo este încă mult heirupism şi nesimţire - probabil pe principiul "mă leşi?? merge şi aşa, bizonii vin oricum, că n-au unde să meargă în altă parte [la alte hoteluri, că nu (mai) găsesc locuri)]"...

Albinoium
[25.08.14 22:42:50]

Completarea a fost exact ce doream sa subliniez. Ma refeream strict la litoral (draga mea Maricica). Evident ca am intalnit si oameni super dar mai mult in agroturism.

Nu sunt incrancenat, poate si datorita varstei si nu spun lucruri negandite. Sunt sigur ca si necazurile pomenite provin din vesnica tranzitie catre un ceva nedefinit inca. Totusi, aceasta nu ne impiedica sa ne ajutam intre noi pentru a nu calca prin locuri care nu ne merita.

Daca nu eram convins de utilitatea a ceea ce facem, sigur nu pierdeam timpul pe aici.

Mult succes in continuare si vacante frumoase!

Albinoium, alex_baiasu10, alex1968
Alte impresii din această RUBRICĂCupidon Hotel: