ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2014
DIN: Cernavoda
ÎNSCRIS: 09.08.08
AUG-2013

Bun gust, calitate, liniste

Salutare natiune... din nou!

Desi review-ul acesta vine aproape dupa un an cred ca e mai bine mai tarziu decat niciodata nu?

La Agni Studios & Apartments Hotel am ajuns printr-un complex de întâmplări care de care mai interesante și parca a fost voia sortii sa ajungem acolo: mai intai ca am plecat in concediu ca de obicei in ultimii 7-8 ani fără nici o rezervare, cu gandul de a ajunge mai intai la Toroni, pe partea cealaltă a Sithoniei, unde fusesem in urma cu un an si unde știam deja ce si cum stau lucrurile. Din pacate sau din fericire, la Nikiti nu am făcut dreapta si din greșeală am nimerit pe partea estica a peninsulei Sithonia iar după putin timp am ajuns in Sarti. Drept e ca in anul anterior venisem la plimbare cu mașina de la Toroni pe aici, am facut baie si am mancat dar nu am intrebat despre cazare sau macar sa cer niste carti de vizita, asa ca nu stiam mare lucru, doar ce informatii imi notasem inainte de plecare de pe booking.com. Dupa cateva incercari de a gasi cazare fara prea mare succes, ne-am intalnit din intamplare cu Kostas, fratele d-nei Agni, care avea si el o pensiune in Sarti Vechi si care ne-a recomandat-o pe aceasta din urma cu cea mai mare caldura.

Cu toate ca initial mi s-a parut foarte la margine mi-am schimbat imediat parerea cand am vazut conditiile si locatia unde ne-a intampinat insasi Agni care stia deja ca venim, asa ca ne-a prezentat intr-o engleza foarte curata posibilitatile de cazare pe care ni le poate oferi.

Trebuie spus ca la Agni totul e de calitate si totul e amenajat cu foarte mult bun gust. In primele 3 zile am stat in doua studiouri aflate la parter (am uitat sa va spun ca am fost 2 familii implicate in povestea asta), dupa care ni s-a oferit un apartament cu doua dormitoare la etaj pentru inca 4 zile iar pentru ca am acceptat aceasta "schema" de cazare am avut ocazia sa negociem si un pret foarte bun. De fapt asta este avantajul pe care il ai cand mergi fara rezervare: faptul ca poti negocia direct si ca poti sa alegi unde sa ramai si cat sa platesti numai pe baza condițiilor care exista efectiv si nu pe ceea ce ti se prezinta in oferta de la agenția de turism unde toate sunt foarte frumoase. Iti place- bine, nu- mergi mai departe! E adevărat ca nu e la fel de comod, e mai riscant un picuț da' unde ar mai fi adrenalina nu?!

Revenind la Agni Studios & Apartments Hotel trebuie spus ca e localizat chiar pe plaja care de altfel este o alta surpriza frumoasa: cred ca e singura plaja cu nisip fin dar foarte plăcut din Sithonia. Spun surpriza, pentru ca in general plajele din Sithonia sunt din pietris marunt, mai mult sau mai putin rotund (cum e in Sarti Vechi sau in Toroni si Porto Koufo) desi exista si plaja de la Vourvourou unde nisipul e atat de fin incat apa mi s-a parut aproape "leșioasă"- aici n-am stat decat jumatate de ora cu un an inainte si am plecat pentru ca nu mi-a placut absolut deloc.

Intrarea in apa se face foarte lin: poti sa mergi si 20 de metri si apa nici nu-ti ajunge la brau, apa e foarte curata si destul de calda, fara meduze sau alte vietati din astea neplacute iar privelistea este superba pentru ca tot timpul ai in fata muntele Athos. Exista si o zona amenajata cu sezlonguri si umbrelute foarte cochet aranjate si cu un bar pe plaja unde daca faci o consumatie minima (3 sau 4 euro parca) nu mai trebuie sa platesti pentru sezlong dar partea cu adevarat buna e ca aveai posibilitatea sa faci plaja la fel de bine si direct pe nisip fara sa te deranjeze nimeni, zona fiind foarte libera in ciuda faptului ca era varf de sezon in acea perioada.

Pentru servit masa, pe langa restaurantul hotelului- care nici nu avea prea multe optiuni- exista imediat langa hotel o taverna unde găseai in permanența preparate din peste si fructe de mare proaspete. Ca o alternativa aveti posibilitatea sa va pregătiți masa si in sistem self-catering pentru ca studiourile si apartamentele sunt dotate cu toate cele necesare iar peste si fructe de mare gasiti in vechiul Sarti la cele doua magazine specializate care asigura si serviciile de curatare, ceea ce va si recomand prentru ca sunt specii de pesti pe care sigur nu veti sti sa-i curatati singuri sau si mai rau va putei rani incercand. Preturile sunt foarte bune dar va recomand sa mergeti dimineata pana la cel tarziu 10, pentru ca altfel s-ar putea sa nu mai gasiti mare lucru. Tot in vechiul Sarti, exista si doua macelarii unde gasiti carne diversificata si de calitate, precum si preparatele lor traditionale: cârnați si bineinteles celebrele kioftas dar e bine sa intrebati mai intai cat sunt de picante ca sa nu aveți surprize pentru ca grecii mananca destul de iute iar cu ardeiul lor nu e de glumit. Pentru mine nu e o problema dar e bine sa aveti totusi grija si de cei care nu suporta prea mult gustul iute, mai bine luati carnea tocata si va puneti condimentele pe care le doriti in cantitatile pe care le suportati.

In rest peste tot in vechiul Sarti o sa gasiti traditionalul gyros, varianta greaca a chebab-ului turcesc, numai ca nu se face decat din carne de porc sau mai rar si pui. Pretul e foarte bun, cam intre 1 si 3 euro in functie de ce contine si de dimensiune dar in general te poti satura lejer cu o portie.

FOARTE IMPORTANT! Sa nu cumva sa faceti imprudenta sa-i ziceti chebab pentru ca grecii sunt foarte sensibili la treaba asta, avand in vedere ca in istoria lor nu s-au inghitit deloc cu turcii. Dar chiar deloc!

Indiferent daca alegeti sa mancati acasa sau in oras, obligatoriu mergeti la una dintre cele doua brutarii, unde pe langa paine de toate felurile si dimensiunile o sa gasiti niste prajiturele extraordinare si foarte diversificate precum si nelipsitele vitrine cu inghetata "ca la mama" lor acasa cum se spune.

Ar mai fi poate multe de spus dar si asa review-ul s-a lungit excesiv de mult si n-as vrea sa devin obositor. Sejurul petrecut la Agni Studios & Apartments Hotel a fost unul foarte reusit, ne-am simtit bine, ne-am relaxat si per ansamblu cred ca a ramas o experienta extraordinara intr-o locatie pe care eu personal o recomand tuturor fara nici o rezerva.

Sa aveti vacante frumoase si pline de bucurii! si bineinteles:

Spor la... SUCCES!

Trimis de ovtudor in 09.06.14 17:42:34
Validat / Publicat: 09.06.14 18:59:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Toroni, Jolanda's House

VIZUALIZĂRI: 5297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovtudor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Sarti Vechi vazut de pe terasa de la Agni.

Lyssys
[09.06.14 20:26:23]

@ovtudor: Nu cred că aţi ratat calamarii, sau creveţii, sau caracatiţa, la grătar, de la Taverna Paradise, despre care faceţi vorbire în rw-ul dv! Cu băiatul simpatic (fiul ospătarului şi ajutorul lui) care rostea un "ţenkiu" atât de amuzant!

De neratat această tavernă, excelent amplasată, cu mîncare şi preţuri foarte bune!

Preţul trecut de dv este per zi, pentru o cameră de trei locuri, bănui?!... Foarte rezonabil pentru acea perioadă!

Aş vrea să mai fiu acolo, în Sarti, la Paradise!!!... Dumneavoastră?!?...

Vacanţe de vis vă doresc!

[10.06.14 06:44:17]

@Lyssys: Nu i-am ratat va dati seama! Nici n-aveai cum sa nu mananci acolo cel putin de doua sau trei ori pentru ca era fix in drumul tau si totul era foarte proaspat si bun.

Cat despre pret acesta a fost pe camera si pe zi dar v-am spus ca a fost si o negociere la mijloc, altfel cred ca era mai scump cu 10 sau 15 euro.

Si eu as mai vrea sa fiu in Sarti si la Paradise dar sa stitit ca mai sunt locuri frumoase si taverne excelente, cum e de exemplu plaja din Toroni si taverna Leon de acolo pe care vi le recomand cu caldura.

Anul asta o sa merg in Thassos la Studios Maria in Potos si pentru prima data mi-am rezervat si eu in avans- sa vedem ce iese din asta.

Vacante de vis si dumneavoastra si bineinteles Spor la... SUCCES!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.06.14 08:48:44]

@ovtudor: Niciodata nu e prea tarziu pentru a scrie un review, daca mai si prezinta un hotel interesant si bun, cu atat mai bine.

Am observat si eu acest hotel si mi-a facut cu ochiul, mai ales pozitia lui.

Mai exista si alte plaje cu nisip fin in Sithonia, insa nu cred sa mai gasesti un hotel pe o plaja cu nisip atat de fin si cu o vedere asa de frumoasa, asta daca nu ma apuc eu sa construiesc un hotel pe plaja Portokali, in locul terasei de acolo, asa doar pentru membri AFA...

Anul asta incotro?

[10.06.14 19:32:28]

@ionescunic:

Multumesc frumos pentru aprecieri.

Nu e vorba ca nu mai exista dar intr-adevar nu sunt asa de frumoase, adica nu au deschiderea suficienta, nu sunt prea late iar nisipul e uneori prea fin ca nici masinile nu poti sa le lasi de frica sa nu le gasesti afundate. Am vazut asta la Vourvourou cu ochii mei! Ca sa nu mai zic si ca apa era murdara si extrem de calda in golfuletele acelea dar in schimb peisajul si panorama de pe stanci erau uluitoare! Cum am zis depinde ce cauti... Dar plaja ca la Sarti nou mai rar in Sithonia asta o spun cu mana pe inima!

Anul asta tot in Grecia bineinteles dar m-am gandit sa incerc Thassos, mai precis in Potos la Studios Maria.

E pentru prima data cand imi fac rezervare si m-am bazat exclusiv pe comentariile celor care au fost pe acolo... O sa scriu la intoarcere, ca vad ca pe aici nu a spus nimeni nimic despre locatie.

Stie cineva care e cel mai bun drum catre Thassos, ma refer in special la Bulgaria?! Ceva input-uri sau recomandari cu privire la preturile/ serviciile de la restaurantele din Potos?

andrei2577
[19.07.14 14:50:53]

@ovtudor:

Salutare,

In acest moment sunt cazat la Agni si va pot spune ca totul e ok, mancarea e super, plajele si apa sunt asa cum sunt descrise mai sus.

De fapt iti scriam referitor la drum: fara probleme mergi pe Makaza. Stiu ca lumea se mai plange de pasul Shipka, dar nu sunt motive reale.

La venire m-a prins ploaia de la Byala si m-a condus toata Bulgaria (pana la Kardjali). Si a plouat torential. Cu toate acestea am facut 6 ore in Bulgaria, fara sa conduc agresiv si fara a depasi 100-110 km/h. La 4 dimineata eram la vama din Giurgiu, un pic dupa 10:00 eram la Makaza. Atentie: sigur benzina e mai ieftina la Omv Kardjali, dar despre motorina nu stiu.

Apoi de la Makaza ajungi imediat la Komotini, apoi la Keramoti si ai luat ferry...

Daca mai aveti intrebari... Sunt aici pana miercuri...

[20.07.14 08:17:49]

@andrei2577:

Multumesc frumos pentru informatii.

Eu intre timp m-am si intors, cred ca atunci cand te duceai tu, pentru ca am venit prin aceeasi ploaie torentiala pana la Burgas si pe urma inca o tura mai aproape de granita.

Si eu tot prin Makaza am fost si la dus si la intors, n-am stat decat vreo 15-20 minute in vama ca nu erau chiar multe masini. Pe urma am vazut ca in urma se mai aglomerase asa ca banuiesc ca depinde si de cum ai noroc... da' drumul e foarte bun si nou, bine marcat in special in partea din Bulgaria- cand vii din Grecia e un pic mai dificil cu iesirile de pe autostrada da' m-am descurcat cu hartile OpenStreet de la alicatia Navigator.

De stat am stat 11 zile la Studios Maria in Potos, si a fost foarte frumos dar asta o sa povestesc intr-un review care va urma.

Concediu placut si sa te bucuri de soare si de mare si bineinteles...

Spor la SUCCES!

andrei2577, Lyssys, ovtudor