ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2014
ÎNSCRIS: 19.08.13
MAY-2014

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

4 Stele coafate greceste!!

Am citit celelalte pareri si as avea o intrebare - ati mancat si in alta parte in Potos sau pe insula??

Cazarea intradevar exceptionala, piscina la fel, pretruri bauturi f, . mari in raport cu locatia 3.8 berea (2-3 pe toata insula) apa la masa la fel, vin 20e/sticla la oferta zilei!!! ; ok 4 stele dar totusi Thassos... masina o parchezi intre maslini pe maidan si la plaja sa ajungi ocolesti orasul 2 km pe soseaua nationala care n-are trotuar, desi in linie dreapta sunt 2-300m!!!

Mancarea in schimb mi s-a parut extrem de proasta in raport cu fitele sefului.

Dimineata cat de cat ok; 2 omlete din prafuri carnaciori (de soia) cu fasole pt englezi si 2-3 parizeruri f proaste un cascaval si telemea in bucatele de 2cm/2cm asezate 30 buc per o tava cat masa rosii masline iaurt gemuri!!!

Seara in schimb aiureata totala; bufetul (tehnic) o mare tampenie, la fiecare vas cald avea un capac slinos de plexi care toata lumea il scapa pe jos sau prin alta mancare pt ca iti trebuia a 3-a mana sa-l manevrezi; dreapta aveai lingura in stanga farfuria dar "oala" inchisa!!! 6 astfel de troace cu o mancare facuta din ingrediente cat de cat ok dar total fara gust. Ceva tzatiki ok si ceva humus salate tot fara gust.

Am stat de vorba cu patronul care intradevar ff amabil mi-a explicat ca asta poate da la 8 e/pers.

Am fost acolo de doua ori inainte de sezon si ma voi mai duce pt ca este extrem de ieftin 45-50e/. zi dubla dar am ignorat masa de seara.

La tavernele de pe plaja se manaca extraordinar la preturi jenante pt grecia si portii in farfurii de 40 cm (Taverna Irene este renumita Otilia (receptionera romanca (vezi facebook)) este vedeta statiunii. 250 uzo 4 antreuri 4 felul doi (peste vita etc) 1l vin 2 ape mari desert si 1/2 vin de la ei; total 65-70 euro - platesti 60e Nici in gara de nord nu manaci atat cu 15 e.

Daca nu savurezi viata de taverna greceasca specifica insulelor n-ai ce cauta in grecia la impinge tava.

In fata tavernelor plaja este ff ok cu sezlonguri scaune masute umbrele, totul gratis daca iei o bere doua de la ei.

In toamna ne intoarcem dar la niste superapartamente la 50m de plaja 40e/zi; pretul Astir nu justifica serviciul in perioada aceeia. De 15 ani mergem in Corfu de 2 ori/an (ca sa puteti aprecia opinia) in Thassos doar de 2 ani in extrasezon sa evitam manelistii si bulgarii.

Mergeti cu masina sa puteti savura preparatele tavernelor de pe munte, miei capre, cocoretzi la protap 20e/kg. Este un concediu culinar specific grecesc.

Trimis de augustin_roland in 08.06.14 19:07:56
Validat / Publicat: 08.06.14 20:54:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: corfu thassos cos rhodos etc...

VIZUALIZĂRI: 5738 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (augustin_roland); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.06.14 20:53:02]

[08.06.14 21:40:45]

Am uitat sa va scriu ca istetul ala a pus hotelul pe Booking.com la 500e/zi fiindca zice ca Booking face overbooking zice ca e un site de c... care pe el il incurca!!! No coment!! Oricine vrea sa mearga undeva si informeaza pe Booking; daca tu apari aiurea acolo, care e avantajul lui???

Apropo hotelul are vreo 20 de camere cred si eu ca e plin tot timpul. E facut pe fonduri nerambursabile intr-o padure de masalini la marginea orasului, are o piscina de 200 de mii si un lift de 100 mii

[08.06.14 21:57:00]

@webmaster: e ok

gili
[12.06.14 11:32:02]

Te rog poti detalia "Noul drum prin BG are 380 km si este superb. Din Bucuresti sunt sub 600 acum din care 150-200 autostrada. " Care este traseul din Bucuresti pina in Potos?

Multumesc

limonanicoleta
[05.07.14 00:43:57]

Buna ziua

Si noi ne-am intors pe 2 iulie din Potos de la aceelasi hotel si am vazut ca ai scris de niste apartamente, ai putea sa-mi dai mai multe detalii? Multumesc

[05.07.14 01:37:29]

@limonanicoleta: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

limonanicoleta
[06.07.14 00:40:44]

@webmasterX: Scuze, nu am stiut.

[07.07.14 07:10:34]

@limonanicoleta: aventura-apartments.gr

[14.02.16 12:33:15]

@augustin_roland -

Imi cer scuze anticipat ca intervin dar [...].

In primul rand gusturile pentru mancare nu se discuta. Daca tie nu ti-a placut mancarea nu inseamna ca era oribila. Citeste review-urile de pe trip advisor, holidaycheck si chiar booking. Asta despre mancare.

Faptul ca este amplasat undeva mai departe de agitatie nu il face un hotel mai putin frumos, dotat, elegant.

Este suficient de departe de galagie dar foarte aproape totusi de centru si de plaja Potos si san antonio. Ce iti poti dori mai mult, decat sa dormi linistit noaptea?

Parcarea este intre maslini... asa si? este mereu reamnajata cu nisip/pietricele la inceputul sezonului, este umbra, este safe, tot timpul este cineva in hotel care poate avea grija sa nu se intample nimic.

Si e gratis

'@ masina o parchezi intre maslini pe maidan si la plaja sa ajungi ocolesti orasul 2 km pe soseaua nationala care n-are trotuar, desi in linie dreapta sunt 2-300m!!!'

Nu prea inteleg ce vreti sa spuneti ca sunt 2 km de la hotel la plaja potos ???? Se ajungein centrul potosului in max 5 min pe jos in linie dreapta sau pe scurtatura dintre masilini in 3 min.

Faptul ca insula nu are trotuar nu este vina hotelului si a niciunuia dintre hotelieri.

Ar fi multe de spus dar vad ca sunteti carcotas... sau invidios... nu stiu... avand in vedere ca va interseaza cum a fost facut acel hotel. Cu fonduri europene sau nu, in spatele oricarui hotel este o munca enorma, stress si dorinta de a oferi clientilor o vacanta reusita. Nu se poate multumi toata lumea, dar nu defaimati un hotel care chiar e rabdator cu anumiti clienti... Va sfatuiesc sa mergeti la sutele de hoteluri din Thassos... e loc pt toata lumea sub soare.

Si imi mai 'place' un lucru: ati profitat de amabilitatea patronului de a obtine informatii si acum le dati pe forum intr-o lumina foarte proasta.

De ex ce a cu preturile de pe booking. Este o practica a tutror hotelierilor din lume (daca obisnuiati sa calatoriti ati fi sesizat asta) nu doar a 'ISTETULUI' aluia... Camerele se descid pe booking intr-un anumit nr. Atunci cand se termina disponibilittaea se pune un pret mare pt a ramane ca si advertising. In felul asta omul cauta o alta modalitate de rezervare (site hotel, email, agentie). Istetule! Vezi, nu stii chiar tot despre turism si vorbesti...

Lume, informati-va, intrebati inainte de a lua de bun orice reviw scris doar pt ca a face rau e mai usor decat a face bine

Oricum s-au schimbat multe in acest hotel. Orice sugestie/reclamatie de la clienti e luata in considerare astfel incat toata lumea sa plece multumita.

Va multumesc pt atentie!

[14.02.16 21:36:54]

@Delphinash -

Buna seara d-le Delfinas.

Mi-ar fi facut multa placere sa va spun pe nume dar nu-l stiu!!

In primul rand va dau dreptate si imi cer scuze tuturor pt tonul revoltat care l-am avut acum 2 ani desi parerea mea ramane aceiasi despre restaurant. Am mai fost de vreo 2 ori acolo la deschiderea sezonului pt ca pretul este pe atat de mic pe cat de mare este in sezon, iar Aventura app. se deschide mai tarziu. Am platit pretul integral si am folosit doar cazarea.

Acel drum printre maslini de 3 minute (poate prin teleportare) este de fapt de 10 min (1 km) pana la plaja amenajata din Potos si este traversand niste proprietati private. Eu nu obisnuiesc sa fac asa ceva fara acordul proprietarilor. Pe drumul public (soseaua nationala) este de peste 2 km si repet pana la plaja amenajata nu pana la mare intre tufisuri si maslini.

Cand am pomenit de fonduri europene nu m-a interesat averea proprietarilor ci am vrut sa evidentiez discrepanta majora intre anumite dotari pt un hotel mare si unul cu cateva camere si poate banii aia puteau fi folositi mai eficient in avantajul turistilor (ex. parcarea).

In ceea ce priveste povestea cu propietarul... despre morti numai de bine!! Poate baiatul lui care culmea a inceput sa viziteze ROMANIA vede altfel lucrurile.

Chestia cu pretul de po Booking vad ca au corectat-o. Eu nu sunt de acord cu chestia cu reclama cand pui 2000 euro camera pe noapte si tu de fapt o dai cu 50.

Unde ati platit dvs parcarea in Potos???

In final as dori daca se poate sa-mi indicati unde pot gasi informatii despre dvs (ale mele sunt mai sus vad!!) ca si turist ca sa pot sa-mi dau seama de experienta dvs in acest sens si nu ca blogger, pt a putea lua in considerare parerile dvs. si unde ati mai stat in Potos??

Si va mai rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre celelalte locatii de care am pomenit in postare??

Aventura app, Taverna Irene etc, comparativ cu Astir Notos??

O seara placuta va doresc d-le sau d-na Delfinas!!

[14.02.16 21:50:14]

@limonanicoleta -

aventura app.

[14.02.16 22:10:54]

@Delphinash -

Surprizaa!!! de la un Gold!!!

"Din pacate anul asta zic pas la thassos, cel putin asa cred in momentul asta. Astir Notos e f placut, e dichisit, curat, eu nu am stat in el doar l-am vizitat pt ca proprietarul ne este prieten de acum pt ca stam la vila lui Elsa. "

- postarea Delfinasului

Pai cum iti permiti tu sa dai sfaturi si sa faci observatii daca nu ai stat acolo??? Dute si stai acolo la prietenul tau si plateste 5 euro pe o bere si 25 euro pe o sticla de vin si mananca la impinge tava si lasa vila lui Elsa!!!

Absolut penibil!!!

[14.02.16 22:15:16]

@augustin_roland - Pai sa le luam pe rand fara a intra in polemici, doar pt a lamuri cateva lucruri.

In primul rand sunt o doamna

In ceea ce priveste mersul printre maslini se face in 3 min pana in intersectie si inca 3-4 pana la plaja efectiva. Sa zicem, 10 min... de la aventura faceti la fel, va asigur, poate chiar mai mult daca nu cumva treceti direct prin alte proprietati, ceea ce spuneti ca nu va place. Fac zilnic drumul asta deci cunosc.

La fel este si distanta pe sosea, max 7-8 min.

Nu exista nicio proprietate privata pe acea scurtatura, e un drum public.

Pentru informarea dvs, parcarea este inchiriata, deci nu se pot face modificari, se poate doar amenaja. Nu vad ce este atat de rau in acea parcare, e o insula rustica, cu maslini, verdeata, etc... Nu v-ati saturat de beton???

Nu cred ca ati vb vreodata cu tatal proprietarului deoarece nu vorbea engleza deci va rog sa il lasati acolo unde e...

Faptul ca nu sunteti de acord cu regulile bookingului este strict pb dvs si o puteti semnala direct acolo.

Sunt turist in Thassos, potos, din 2006, an de an, si din intamplare acum locuiesc aici, ceea ce imi permite sa va dau cateva informatii macar despre distante.

Daca doriti sa stiti pe unde am fost puteti cauta linistit pe acest site.

Nu sunt blogger desdi mi-as dori E prea putin important cine sunt, important esre ce stiu si ce informatii reale pot da cerlor ce vor sa stea in acest hotel.

De obicei nu-mi exprim parerea despre alte hoteluri mai ales ca nu am stat in ele. De data asta am sa va spun ca Aventura sunt foarte frumoase, poate pt ca si ei fac parte din aceeasi familie hmmm, chestie de mostenire...

Despre taverna irene nu comentez... este taverna, nu hotel. Aici vb desore cazare. Nu as putea compara o taverna cu un hotel de 4 stele.

Cam atat am avut de spus. Anyway, daca cumva mai veniti pe aici cand e foarteeeee ieftin, ma gasiti pe aici. Putem avea o discutie inteligenta.

O seara placuta si dvs...

Ps: intre timp am stat si la hotel, de fapt m-am cam mutat...

Daca nu iti permiti preturi de 4 stele... asta e... exista taverne cu vin varsat din pastile la 5 euro sticla si bere la discretie la supermarket.

Este alegerea fiecaruia si nu fortam pe nimeni sa stea in acest hotel.

La revedere si numai bine!

[14.02.16 22:20:43]

Vedeti ca Aventura are steguletul gresit pe google. Este in spatele benzinariei de la sosea si sunt 50 m pana la plaja din dreptul lui Irene si la 15 m de zona comerciala centrala!!

[14.02.16 22:28:34]

@augustin_roland -

Ok... probabil ca dvs stiti mai bine decat mine care locuiesc chiar aici, vis a vis de aventura

Haide, noapte buna.

[14.02.16 22:33:09]

"Ce nu inteleg este de ce continuati sa rezervati daca nu va place? Exista atat de multe vile, hoteluri... pt toate gusturile. Sunt convinsa ca exista si pt dvs una. "

Am scris mai sus!! este extrem de ieftina cazarea la deschiderea sezonului si ignoram masa.

Am spus cazarea este exceptionala, masa insa jenanta!!

Nu mergem in Thassos decat in mai si sept-oct din motive de sanatate si pt a evita manelistii si bulgarii!! daca stati acolo stiti despre ce vorbesc.

Anul trecut in rustica parcare de maslini se facea un supergratar de ceafa langa un Logan rosu de OT din care rasunau mii de decibeli de supermanele.

Nu am comparat taverne cu hoteluri; comparam calitatea mancarii.

Daca sunteti profesionista si va pricepeti la stele eu nu am vazut in viata mea nici chiar in Grecia un hotel de 4 stele cu autoservire si mancare "la cazan"

[14.02.16 22:39:02]

Daca un bufet suedez e mancare la cazan atunci nu mai avem ce discuta.

Gratarul facut de domnul cu ceafa groasa nu era din hotel, as fi sesizat. Cum va spuneam acel teren nu e al hotelului in intregime si oricine poate veni.

Vas rog insistent chiar sa mergeti la taverne sa mancati.

Cu acest ecou am terminat orice interventie orice ati mai scrie.

[14.02.16 22:47:02]

@augustin_roland -

Acum va inteleg subiectivismul; Am uitat sa va spun ca venim numai prin agentia noastra de turism la Astir...

[14.02.16 22:56:59]

@Delphinash -

Din nou nu intelegeti ce postez!!

Nu am spus ca era din hotel ci am vrut sa motivez postarea de mai sus cu turistii din full sezon si de ce nu vizitam insula in acea perioada. Nu am denigrat cu nimic calitatea hotelului.

Sunteti extem de subiectiva!! Chiar sunt ff curios cum ati ajuns gold cu astfel de reclame directe!!

Inteleg ca lucrati chiar la hotel.

augustin_roland, Delphinash, gili, limonanicoleta
Alte impresii din această RUBRICĂAstir Notos Hotel: