ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2009
ÎNSCRIS: 30.07.09
SEP-2007
1 AD. + 1 COPII

Cel mai renumit muzeu... Louvre

Luvru este fără discuție unul din muzeele cele mai importante din lume, fiind un imens şantier unde visele şi dorințele regilor prindeau viață, reprezentând simbolic puterea regală şi Națiunea.

Intrarea în muzeu se face traversând Pyramide din 1988 de Ieoh Ming Pei. Cand am ajuns la piramida cu capul in jos de la intrarea in muzeu… primul gand care mi-a venit a fost „Codul lui Davinci”….

De la Piramidă se ajunge la cele trei aripi principale in care este divizat muzeul: Richelieu, Sully, Denon (in care se afla cele mai importante lucrari ale lui Leornardo da Vinci, printre care si Mona Lisa) fiecare având patru etaje: pentru a-l vizita în întregime ar fi nevoie de câteva zile. Eu intr-o zi am reusit sa vizitez numai sculpturile, picturile din aripa Denon, Galeriile lui Apolo si camerele lui Napoleon. Totul intr-o mare fuga si nu am vizitat poate nici 15% din muzeu.

Luvru este deschis în fiecare zi, în afară de marți, de la orele 9. 00 la orele 18. 00. Miercuri şi vineri este deschis până la orele 20. 45. închis în zilele de: 1 ianuarie, 1 mai, 15 august, 25 decembrie.

Intrarea este gratuită în fiecare primă duminică a lunii şi în data de 14 iulie.

Acest muzeu este uimitor … te imbogateste atat intelectual cat si psihic.

Mi-am propus ca in viitor sa dedic o excursie de o saptamana in excusivitate muzeului Luvru.

Impresii care s-au dovedit ulterior ca fiind copiate de pe internet - sursa de unde au fost copiate

Trimis de ghecamelia in 05.11.09 17:10:31

VIZUALIZĂRI: 4502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghecamelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in muzeu
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

aletura [06.11.09 09:05:19] »

D-na "ghecamelia" imi plac foarte mult locurile pe care le vizitati. Si eu am ramas impresionata de aceste locuri atunci cand le-am vizitat.

As vrea sa fac totusi o observatie, sper sa nu va suparati: marea majoritate a pozelor pe care le incarcati isi au locul mai degraba intr-un album personal, iar la multe dintre aceste poze incarcate, dupa parerea mea, calitatea lasa rau de dorit (ex.P21, P09, etc.). Bineinteles ca nu toti suntem fotografi de meserie si eu ma ingrozesc de unele poze facute de mine. Poate o selectie mai atenta a pozelor nu ar strica.

Ca mama si eu imi iubesc copiii, dar pozele personale sunt personale.

Inca odata sper sa nu va suparati, este doar o sugestie pe care puteti sau nu sa o luati in seama.

Vacante placute!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
ghecamelia [06.11.09 09:16:40] »

Aletura, nu ma supara deloc observatiile facute de tine.... da, majoritatea pozelor isi au locul in albumul personal... la vremea aceea asta era si scopul lor.... si nu unul de informare turistica. Cat despre calitate ...ai dreptate nu suntem toti fotografi profesionali..... iar pozele sunt facute cu camera de filmat.

In concediile viitoare o sa incerc sa va satisfac mai mult exigentele.

Admin [06.11.09 09:20:27] »

aletura: in calitate de user iti poti exprima anumite DORINTE, eventual scrise / trimise webmasterului.

Tu insa faci OBSERVATII diversilor utilizatori, la modul sistematic - este cel putin al treilea caz in care te adresezi astfel. Poate intentiile-ti sunt bune, dar pe de alta parte nu ai scris nici un set de impresii... hmm... ceva e putred - nu numai in Danemarca

Oricum, aceste practici NU sunt normale si nici acceptate pe site. Considera cele de mai sus ca ultim avertisment.

Admin [06.11.09 09:24:02] »

ghecamelia: din moment ce proprietarul site-ului nu a interzis fotografiile "de familie" si nici nu a avut vreo obiectie in ce priveste calitatea pozelor (chiar deplasata cea facuta de aletura), nu trebuie sa-ti faci ABSOLUT nici o grija.

Te rog citeste si ecoul meu de mai sus adresat respectivului user si... trage concluziile pe care le consideri potrivite.

aletura [06.11.09 10:11:05] »

Am inteles "webmaster"!

Intr-adevar au fost 3 cazuri in care am facut observatii utilizatorilor. Observatiile respective au fost facute nu din rautate ci din dorinta de a gasi mai multa calitate si nu cantitate aici. (Nu uita insa ca au fost si ecouri favorabile acolo unde am crezut de cuviinta). Daca am lezat sentimentele cuiva imi cer scuze. Nu asta a fost intentia.

Ultimele 2 "observatii" as fi vrut sa nu apara langa impresiile respective, dar chiar nu am stiut/vazut cum le pot trimite webmaster-ului (aici poate ma lamuresti).

O sa ma limitez de acum incolo doar la a nota impresiile.

Din pacate nu pot dezvolta motivul pentru care nu am scris nici un set de impresii (chiar as vrea). In mare pot spune ca nu am voie si as avea probleme destul de mari daca as face asta (serviciul...).

"ghecamelia": nu trebuie sa-mi satisfaceti MIE nici o exigenta. Cateodata mici observatii pot ajuta... sau nu. Imi cer scuze ca v-am suparat. Nu asta a fost intentia.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Admin [06.11.09 10:28:43] »

Ma rog, daca vrei sa-mi scrii uite si aici explicit: imi poti scrie pe feedback (gasesti link pe prima pagina, jos de tot) sau din profilul meu (click pe linkul "webmaster", alaturat acestui mesaj, de exemplu.

Sper ca, la randul tau, sa nu te superi - ca nu asta mi-e intentia - dar imi dai totusi voie sa NU cred o iota din cele de mai sus?

Nu in ultimul rand: ai lezat sentimentele mai multor useri pana acuma (unii dintre ei au hotarat sa nu mai scrie din aceasta cauza), si parerea mea este ca ai facut-o absolut INTENTIONAT (si chiar userii atacati au fost alesi cu aceeasi premeditare si deloc intamplator)

Sincer, as avea vreun motiv (mi-ai putea spune tu vreunul?) sa-mi doresc utilizatori ca tine in aceasta comunitate?

vini [06.11.09 10:32:48] »

Atentie la textele pe care le atasati fotografiilor.

La pozitia P16, ceea ce figureaza drept “Cina cea de Taina”, dupa putinele mele cunostinte in pictura si dupa ceea ce imi aduc aminte de cand am vizitat Luvru, este de fapt “Nunta din Caana”. “Cina cea de Taina” nu se afla in Paris, ci in Milano si nu este un tablou, ci o pictura pe peretele unei foste sali de mese din cadrul unei biserici catolice (parca St.Ambrogio, dar s-ar putea sa fac confuzie).

Imi aduc aminte ca “Nunta din Caana” m-a impresionat in primul moment prin dimensiunile impresionante (cred ca vreo 8x5 metri, iar rama are 1 metru gosime si cateva sute de kg – cred ca nu-si face nimeni griji cu hotii in privinta acestei picturi), iar apoi prin multitudinea personajelor si a detaliilor. Eu, ca profan in pictura, cred ca as pierde cateva ore ca sa-l studiez in detaliu.

Sunt de acord ca pentru a vedea cat de cat Luvrul iti trebuie minim o saptamana, dar cum timpul este limitat in excursiile noastre si vrem sa vedem cat mai multe, vizita la muzeu este bifata doar la capitolul obiective vazute la repezeala.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
aletura [06.11.09 10:36:35] »

Fiecare este liber sa creada ce vrea.

Si ca sa evitam astfel de discutii ce nu imi fac placere chiar deloc o sa ma rezum (asa cum am spus) doar la a nota impresiile, bineinteles daca imi este permis.

Credeti ca putem inchide aceasta discutie?

Admin [06.11.09 10:45:04] »

aletura: depinde ce intelegi tu prin a "nota impresiile".

Daca ai venit pe acest site doar cu gandul de a "nota impresiile" = a face observatii (majoritatea deplasate) diversilor utilizatori, atunci iti pot spune de pe acum "bye-bye".

aletura [06.11.09 10:50:55] »

Scuze m-am exprimat gresit

a nota impresiile = a aprecia review-ul (FOARTE BUN --- BUN --- SLAB --- FOARTE SLAB).

Fara a scrie ecouri la review.

La asta ma referisem.

Se poate?

Admin [06.11.09 10:54:34] »

Evident ca se poate, atat timp cat aceasta facilitate e folosita cu buna-credinta.

Admin [06.11.09 11:00:51] »

ileanaxperta* [06.11.09 11:06:18] »

aletura, astept cu drag si nerabdare impresiile tale, cu atat mai mult ca sustii ca si tu ai vizitat Parisul si poate si alte locuri turistice. Majoritatea de pe acest site si-au impartasit opiniile lor. Eu am un principiu de viata, printre altele si anume, respect parerile celorlalti, chiar daca nu sunt intotdeauna in asentimentul lor. Dar respectul trebuie "respectat". Sunt convinsa ca intelegi, nu? Si eu am postat poze in care apare familia, asta e, pt. ca eu consider ca e normal si logic sa fac poze in fata sau in interiorul unui loc, fie el obiectiv turistic sau doar un copac, daca mie mi-a placut. Si cred ca n-ar trebui sa deranjeze pe nimeni acest lucru. Nu crezi? Cand merg in vacanta, nu stau sa ma gandesc: poza asta o fac pt. albumul de familie, deci hai cu totii la pozat si cealalta o fac pt. AmfostAcolo sau stiu eu pt. alta parte. Nu, fac poze acolo unde-mi place si am ce poza si gata. Sper ca randurile mele sa nu te fi deranjat si sa continui sa scrii si impresii. Numai bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
buburuzica [06.11.09 11:28:18] »

Vini, "Cina cea de taina" se afla in biserica "Santa Maria delle Grazie" din Milano.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
aletura [06.11.09 11:50:46] »

"aletura: Sa inteleg totusi ca acesta (acordarea punctelor-bonus) este scopul pentru care ai venit pe acest site? "

Nu, nu asta, dar daca prin ecourile scrise deranjez, atunci nu mai scriu.

Cand am felicitat si am fost impresionata de ceva am spus-o. La fel am facut si cand am avut observatii. Se pare ca doar observatiile deranjeaza.

Prin ecourile postate mi-am justificat cumva si calificativul acordat.

Ma gandesc ca poti spune despre un text ca este bun sau slab prin ecoul la acel text sau prin calificativul acordat. Daca deranjeaza ecoul atunci ramane calificativul.

Nu stiam ca trebuie sa scrii impresii pentru a-ti putea spune parerea asupra unui text sau unei poze.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
vini [06.11.09 12:38:16] »

Multam pt. precizare, Buburuzica! Sunt 10 ani de cand am fost in Milano si nu le mai stiu exact. Cum spuneam mai sus, intr-un timp foarte scurt am vizitat foarte multe, printre care si multe biserici catolice (mai precis catedrale). Adevarul e ca puteam sa ma documentez mai inainte pe net, dar din comoditate n-am facut-o. Vechea meteahna a romanului: e mai usor sa te dai cu presupusul!

buburuzica [06.11.09 17:10:07] »

N-ai pt ce, Vini! Mi se intampla si mie sa uit anumite locuri/obiective, mai ales cand a trecut ceva timp de cand le-am vizitat...

argus [17.11.09 20:05:31] »

Surprize, surprize : http://www.paris-hotels.it/web/ro/parigi/louvre.html. Deci si acest review este copiat. Jenant.

Miss Butterfly [17.11.09 20:12:59] »

Nu ma mai mira nimic... sper ca ghecamelia sa nu creada ca ne-am intors cu totii impotriva ei, dar odata descoperit un review reprodus integral de pe un alt site... curiozitatea de a afla cat de departe se poate merge creste in mod proportional cu nr. posturile userelui... si dupa cum vedeti... s-a mers destul de departe... poate pentru a evita si alte situatii la fel de neplacute, ghecamelia ar trebui sa specifice si sa dea linkul paginii de web de unde s-a "inspirat" (ar fi mai corect fata de cititorii AmFostAcolo) ; pacat ca acum, fiind posesoarea cartonasului albastru nu poate face acest lucru...

Pe viitor asteptam o schimbare de atitudine

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmasterXY* [17.11.09 20:19:55] »

Multumim tutror celor care ne-au ajutat sa scoatem la iveala "originalitatea" acestor reviews-uri.

Asa cum spuneam si intr-un ecou anterior, se vor adopta masuri pe masura comportamentului autoarei, asteptam numai ca Webmaster sa termine pregatirea Scrisorilor de la Mos Craciun. Nu cred ca cineva vrea sa il intrerupem chiar acum

adrian76 [19.11.09 08:39:20] »

Salut. Scrisoarea de Mos Craciun e o idee buna, felicitari, cand e, e!

Admin [19.11.09 11:32:33] »

multumesc.

Pe viitor insa incearca sa scrii fiecare post la locul potrivit si sa eviti incarcarea impresiilor cu postari off-topic & nerelevante pentru subiectul lor (de exemplu in cazul Scrisorilor poti folosi rubrica "Ecouri la scrisori")

adrian76 [19.11.09 16:09:28] »

Da poti sa stergi punctele, eu aici am vazut ca s-a discutat de scrisoare

Admin [20.11.09 04:56:01] »

Avand in vedere ca a) s-au mai descoperit cazuri similare si b) evidenta necesitate de a trata la fel, din punct de vedere al retroactivitatii aplicarii Regulamentului in toate cazurile, fara a face discriminari

Revin asupra masurilor anterior anuntate si decid

- incadrez review-ul in prevederile articolului (4a2) din Regulament - "nu s-a specificat sursa fragmentului citat pentru portiuni masive (50-100%) din review".

- decid stergerea punctelor standard primite pentru acest review (1000 PMA), precum si a eventualelor bonusuri acordate de alti useri la acest review (total = 50 PMA)

Deasemenea, revoc masurile anterior pronuntate:

- eliminarea sanctiunii de 25% din total PMA

- anularea cartonasului albastru ("7 zile suspendare") acordat autorului

- schimbarea statusului impresiilor de fata, din "INVALIDAT" in "PMA retrase"

Admin [13.02.10 13:54:59] »

mutat in sectiunea 'MUZEELE PARISULUI'

aletura, argus, buburuzica, ghecamelia, ileanaxperta*, Miss Butterfly, vini