ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagitor

Am venit aici impreuna cu inca o familie fara copii pentru minivacanta de rusalii. Pe internet arata totul foarte bine. Am purtat si o discutie telefonica cu o doamna/domnisoara care ne-a asigurat ca este spatiu verde pentru copil, sunt si cateva animale, leagane, piscina, terasa... Parea ideal!

Realitatea ne-a izbit cand am ajuns acolo. Animalele sunt 2 lebede, 2 rate, un paun si cativa fazani bagate in custile aferente. Cred ca am vazut si o gasca de iepuri si niste testoase.

Piscina este goala, in mijlocul terasei, deci un real pericol pentru copil. Locul de joaca pt cel mic e o fasie de pamant cu ceva gazon/iarba in spatele vilei cu un tobogan si 2 leagane ce nu pot fi utilizate de copiii mici.

Prin "curte" este piatra pe jos si cateva ochiuri de pamant cu liliac si iasomie. In concluzie, pe copil l-am rezolvat, nu se poate!

Camerele pe care le avem sunt la mansarda. Mai rau de atat nu cred ca se poate. Tavanul este foarte jos in margini, in una din ele fiind in dreptul patului. Baile sunt mici, nu exista etajere, cabina de dus e o nisa acoperita cu o perdea.

Ca sa fie totul perfect, dimineata nu curgea apa. Nici calda nici rece. Mi s-a spus ca din cauza faptului ca nu este presiune suficienta si asa se intampla dimineata si seara cand da toata lumea drumul la apa. Intr-un final am facut un dus. Rece, evident.

O alta problema este sifonierul din camera: nu are polite, si nici bara pt umerase. Deci, este inutil. Mai mult, am gasit in camera un cosulet ce tinea loc de minibar. Ciocolata de casa expirata si bauturi cum altfel decat calde. Minibarul probabil ca nu este dotare necesara la 4 margarete...

Nu comentez asupra mancarii si a bauturilor pt ca gusturile sunt impartite si as parea fitos.

Acum partile pozitive. Locatia este ok, la capatul statiunii, liniste si pace. Designul interior este deosebit. Rustic, cu bun gust. In camere sunt prosoape, papuci, sapunele, pliculete de gel, uscator de par, ac, tv samsung 32" led :).

Despre statiune nu pot spune nimic. Nu am ce. E plictiseala totala.

Revin cu o completare dupa ce plecam.

Trimis de cristibabas in 08.06.14 13:38:03
Validat / Publicat: 08.06.14 15:24:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SĂRATA MONTEORU [BZ]. A mai fost în/la: Toata tara. Sibiu, Sighisoara, Bucuresti, Cluj si muuulte altele.

VIZUALIZĂRI: 3155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristibabas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa cu piscina goala in mijloc.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[08.06.14 15:24:29]

@cristibabas:

Revin cu o completare dupa ce plecam.

Vom publica articolul acum - cine ştie, poate fi *deja* util multora, urmând ca eventualele completări să le scrii sub formă de ECOU (dacă va fi cazul, le vom insera şi în review).

Când te întorci, poţi modifica deasemenea şi notele acordate (fie în plus, fie în minus) -- scrie aici, ca ecou şi le vom modifica noi.

Să vă bucuraţi cât mai mult de vacanţă / zonă etc şi un drum cât mai uşor la întoarcere

[08.06.14 15:25:46]

şi o rugăminte (am uitat s-o scriu, anterior): Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[08.06.14 17:12:02]

@webmaster: legat de pozitionarea pe harta, este ok. Din ce reusesc eu sa observ pe telefon

[08.06.14 19:38:51]

In urma sesizarii la receptie, ciocolatele expirate au fost scoase din cosulet si din lista de preturi. Unul din sifoniere are bara de umerase, am fost rau cand am zis ca nu au. Polite nu au aparut intre timp.

Am observat mai in detaliu interiorul vilei si este intr-adevar foarte ok. Sunt cateva obiecte vechi, un semineu, carti mai noi si mai vechi. Am facut cateva fotografii pe care le incarc cand ajung acasa. Vedem maine cu apa cum ne descurcam. La sfarsitul lunii urmeaza Sighisoara, la Teo.

[09.06.14 09:03:51]

Azi m-am trezit mai devreme sa incerc dusul. Am avut succes. Apa nu apucase sa se incalzeasca, dar macar a avut presiune constanta pana spre sfarsitul operatiunii.

Si am reusit sa ma obisnuiesc cu tavanul: ne-am ciocnit doar o data.

[09.06.14 21:11:24]

Cam asta a fost tot. Am incarcat si cateva poze noi din camere.

Ca o concluzie, as putea spune ca amenajarile sunt foarte interesante, cu bun gust. In schimb, conditiile de cazare nu prea justifica pretul. E drept, nu am vazut camerele de la etaj, care banuiesc ca sunt mai spatioase. Dar sa nu ai un minibar in camera, sa nu ai apa rece dimineata (nici calda), si la 30 de grade afara piscina sa fie fara apa... nu prea justifica pretul.

Terasa este parca prea inghesuita si incarcata.

Piscina din mijloc nu prea are ce cauta acolo, inconjurata de mese unde unii servesc mancare.

Sunt vreo 4 mese undeva in spatele custilor cu pasari ce emana un miros nu tocmai placut.

La masa nu am reusit sa mananc ceva "de casa"; pastravul era de Metro, la fel si sunculita, salam si altele. Poate carnaciorii de Plescoi si babicul, dar nu aveau gustul pe care il stiu eu.

Slabe sanse sa mai merg vreodata in zona, iar la unitatea aceasta cu siguranta NU.

cristibabas
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Țara Luanei':