ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2014
ÎNSCRIS: 18.02.13
APR-2014
DURATA: 4 zile zile

Un Paste "de suflet"

Anul acesta ne-am propus un Paste la greci. Anul trecut facusem unul la bulgari si sincer sa va spun, nu prea am simtit spiritul Pastelui ci mai mult pe cel al mancarii si ghiftuielii.

Am ales autocarul ca mijloc de transport. Noua ne place. Mai socializezi, mai vezi una alta pe parcurs, mai faci un popas...

Am plecat seara, pe 17 aprilie, undeva pe la ora 20,30, pe o vreme mohorata, gata de ploaie.

Drumul a decurs bine, cu binecunoscutele opriri la bulgari: la Balkan, la steaguri si la bomboane.

Dimineata eram la greci si am luat-o spre Kavala. Aveam in plan vizita orasului, dar aveam indoieli ca o puteam realiza, datorita ploii. In jurul orei 8 dimineata eram aici si pentru o vreme, ploaia s-a oprit, asa ca... la drum.

Kavala este un oras foarte frumos, cu o asezare aproximativ ca cea a Salonicului, cu casele cocotate pe coaste si deschidere spre mare, cu multa verdeata si locuri de vizitat.

Am reusit sa vedem biserica Feciora Maria, in care se oficia si slujba la acea ora, apeductul roman care este maret, vechea acropola bizantina de unde ai o priveliste splendida asupra intregului oras si de la distanta, casa lui Ali, transformata acum in hotel. A reanceput insa ploaia, asa ca ne-am retras la autocar si pentru ca din Kavala nu aveam feryboat decat dupa amiaza, am plecat spre Keramoty (cam 40 Km) de unde ne-am imbarcat pentru Thassos.

Ploaia a continuat torential cat ne-am imbarcat, dar s-a mai linistit cand am ajuns in Limenas.

Aici ne-am reambarcat pe autocar si am luat-o spre statiunea Potos unde aveam cazarea. Am gasit repede hotelul, care se numeste tot Potos si am avut norocul sa fim cazati la etajul 2, intr-o camera cu vederea spre mare, curata, spatioasa, cu balcon, care ne-a placut facand raportul calitate-pret. Am avut asiguratemicul dejun si cina, iar in ziua de Paste si pranzul. Mancarea a fost buna, destula, variata, gaseai intotdeauna ceva care sa-ti placa.

A doua zi am plecat intr-o excursie in jurul insulei. Ne-am oprit la Limenaria sa vedem un magazin de bijuterii. Frumoase dar destul de scumpe. Mi-a placut locatia magazinului.

A doua oprire a fost la manastirea Arhanghelului Mihail, care din pacate avea biserica principala inchisa pentru pregatirile de Paste. De aiici se vedea foarte frumos tarmul, spatiul din jurul manastirii era plin de verdeata, de maslini, de flori, de pomi ornamentali... frumos...

Ne-am continuat drumul spre Panagia, un sat traditional, cu stradute inguste si curate, cu casele ingrijite, cu magazine si taverne unde mieii se coceau deja la vedere, pentru a-ti pregati papilele gustative.

Aici am vizitat o fabrica de ulei transformata in muzeu, statiunea si am urcat sa vedem si biserica din localitate.

Din autocar am vazut si plaja Golden Beach, pentru ca ploaia ne tot sacaia.

Urmatoarea oprire a fost la Limenas, dar am remarcat pe partea dreapta a drumului spre Limenas, o mare cariera de marmura care cred ca ar fi meritat o oprire.

In Limenas am avut program liber pentru masa si cumparaturi, iar spre seara am ajuns la hotel.

Seara, pe la ora 23, am plecat spre biserica din Potos, pentru slujba de inviere. Drumul era plin de oameni de toate varstele, cred ca nimeni nu mai ramasese acasa, imbracati frumos, cu lumanari specifice Pastelui in maine (le vazusem in magazine, dar nu stiam la ce folosesc). Am gasit de vanzare si la biserica si ne-am dotat si noi cu una.

Slujba a fost oficiata afara, iar strada blocata. Din ritmul muzicii ne dadeam seama ce se canta (cei dusi pe la biserica si in tara), asa ca fredonam si noi in gand "Hristos a inviat din morti". La ora 24 (nu a durat mai mult de 45 minute slujba), s-a luat lumina unul de la altul, nimeni nu s-a inghesuit sa ia lumina direct de la preot (pe aia adusa de la Ierusalim cu avionul ca pe la noi), au inceput sa bata clopotele cat de tare puteau si s-au aprins artificiile. Oamenii erau bucurosi, se felicitau, se sarutau, copiii ciocneau oua rosii, era o atmosfera deosebita, pe care nu ai cum sa o descri in cuvinte...

In ziua de Paste am vizitat un sat de munte Teologus, la 10 km de Potos si am revenit la hotel pentru masa festiva.

Am avut ciorba de miel, friptura, oua rosii, vin, prajituri, dar mai ales o muzica greceasca live de foarte buna calitate.

Seara am mai facut o plimbare prin statiune si ne-am luat ramas bun de la Otilia, o romanca din Ploiesti care lucreaza la taverna Irene si care ne-a servit de vreo doua ori impecabil acolo.

Luni dimineata, cand ne faceam bagajele sa plecam, de la balconul camerei noastre, am avut bucuria sa vedem delfinii in larg, jucandu-se.

Ne-am imbarcat din nou si am facut drumul in sens invers, cu regretul ca tot ce este bun, se termina repede.

Ne-a placut mult insula Thassos, si ne-am intoarce oricand cu placere aici.

Ne-a surprins placut si organizarea excursiei cu firma din tara. Soferii au fost buni, iar ghidul, Sorin, foarte bine documentat, sufletist, atent cu fiecare turist...

Speram sa-i mai intalnim si in alte excursii.

Trimis de valileau in 06.06.14 15:28:35
Validat / Publicat: 06.06.14 19:16:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valileau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.14 16:02:31]

@valentinaleau: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[06.06.14 16:05:33]

marival
[29.02.16 11:39:46]

Bună ați avut Dp la hotel sau?

valileauAUTOR REVIEW
[29.02.16 17:20:20]

@marival - Da, am avut Dp, iar in ziua de Paste si masa festiva la pranz.

calatorul
[26.10.16 19:30:30]

@valileau: E o idee de luat in consideratie, poate am sa incerc si eu o asemenea optiune, pana acum nu ne; am rupt din familii si de acasa de sarbatorile traditionale, vom vedea ce va mai fi.

[26.11.17 14:10:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «În Thassos, de sărbători» (nou-creată, între timp, pe sait)

calatorul, marival, valileau
Alte impresii din această RUBRICĂÎn Thassos, de sărbători: