ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2014
ÎNSCRIS: 08.01.11
AUG-2013

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Cadru natural fain, cabana... lasa de dorit!

Apuseni-ul fiind de suflet pentru noi, am zis sa dam o tura si in 2013, iar faptul ca in zona Padis/Cetatile Ponorului cat si in zona Garda de Sus/Arieseni, unde mersesem cativa ani la rand nu prea mai aveam ce vizita si pe unde ne preumbla, am zis sa cautam ceva in zona Stana de Vale/Valea Iadului. In Stana de Vale ofertele de cazare sunt foarte slabe, de fapt vara imi pare o statiune "moarta", de fapt si "statiune" e mult prea mult spus pt aceasta locatie. Deja alesesem ceva trasee de drumetie in zona, pentru cele cateva zile pe care doream sa stam. Din ofertele de cazare gasite pe net, ne-am oprit la aceasta pentru faptul ca era in zona de intrare pe traseele propuse, era oarecum izolata, in mijlocul naturii, in padure, cu acces pe un drum forestier din Stana de Vale. De fapt este pozitionata la vreo 3 km de intrarea in Stana de Vale, pe drumul forestier ce leaga Stana de Vale de Lacul Lesu. Drrumul forestier a avut si timpuri mult mai bune, mai are inca pe ici pe colo urme de asfalt. Este destul de rupt, cel putin la intrare din Stana de Vale s-au creat niste sleauri in asfaltul ramas destul de adanci, care trebuiesc atacate cu ceva mai multa atentie, mai ales pentru masinile cu garda joasa.

Cabana unde ne-am cazat, din pacate trebuie investit serios in ea, daca proprietarul doreste intr-adevar sa faca turism in acea locatie. De fapt proprietarul mai detine ceva unitati de cazare si in Baile Felix si resturantul Casa Romaneasca din Baile Felix.

Camerele in care am fost cazati au fost mari, curate, mobilierul era destul de vechi totusi. Baia in schimb, mica rau, si faptul ca nu avea aerisire/ferestra direct afara pastra un miros greu, urat, plus ca ar fi trebuit mai intretinuta, mai curata. Sala de mese impreuna cu zona de pregatit macarea, ca si terasa-foisor neingrijite, murdare.

Initial doream sa macam la cabana, dar faptul cum arata conditiile de pregatit mancarea, ne-a facut sa renuntam la gandul acesta. Am mancat din rezervele proprii, :) si cand veneam de pe traseu ne opream la restaurantul hotelului Iadolina.

Nici curtea nu facea nota aparte de sala de mese, fiind total neingrijita. Rezervasem 5 nopti, prin plata unui avans, la sosire am achitat integral, dar ne-am hotarat sa plecam dupa 4 nopti, renuntand la o noapte. Am solicitat daca este posibil a ne returna banii pt cele 2 camere/1 noapte, dar am fost refuzati. Am solicitat bon fiscal si factura nu au putut sa ne dea acolo pe loc, indrumandu-ne sa mergem la Baile Felix, la proprietar, ceea ce nu este corect. Noi doream oricum sa mergem sa petrecem 1 noapte si la Baile Felix si dupa ce ne-am cazat in Baile Felix, am mers sa servim masa chiar la Restaurantul Casa Romanesca (pentru motivul ca ne-a fost recomandata de o familie din partea locului, din Oradea cu care ne-am imprietenit la Cabana 4 Brazi).

Locatia "Casa Romaneasca", curata, cu un aspect rustic placut, mancare foarte buna, foarte aglomerata (pandeai in strada sa se elibereze o masa, :)) cu personal placut si prompt face o nota total discordanta cu Cabana 4 Brazi, avand acelasi proprietar, una este foarte bine intretinuta, iar cealalta parca nu-i pasa de ea.

Trimis de Testosu' in 06.06.14 12:26:54
Validat / Publicat: 06.06.14 13:28:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STÂNA DE VALE.

VIZUALIZĂRI: 2368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[06.06.14 12:48:14]

Testosu'AUTOR REVIEW
[12.06.14 11:11:15]

@webmaster: este ok pozitionarea pe harta

Testosu'