ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2009
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    FEB-2006

Bangkok - 5 nopti in Bangkok

"Thai chi"

Excursia noastra a inceput cu un drum foarte lung prin Frankfurt - Kuala Lumpur (Malaesia) pina la Bangkok - in total 16 ore.

Călătoresc destul de des si totuşi sunt de fiecare dată fascinată ce diferita poate fi această lume a noastră. Te urci in avion la temperaturi mai reci ca in frigider si după doar 16 ore de zăcit in avion ţi se deschid porţile unei noi lumi cu temperaturi de aproape 30 de grade cu aerul moale aproape băubil, alte mirosuri, alte culori, alte sunete. Limba tailandeza este asa cum se scrie cu floricele si girlande si oameni au mereu un zimbet pe buze.

După incă ca o ora de mers cu taxiul- aeroportul se afla la o distanta considerabilă de central orasului am ajuns la hotelul pe care l-am rezervat deja dinainte prin internet la un pret de 40 dollari pe noapte. Hotelul Imperial Queenspark este bine situat, central – daca se poate spune cand centrul Bangkokului se extinde pe un areal de aproape 10 km² si este foarte modern. Oraşul ma fascinat cu atat mai mult cu cat nu mă asteptasem să descopar o metropola moderna cu zeci de zgarie nori, cu trenuri suspendate si autostrazi cu 6 benzi. Bangkokul este zgomotos dar fascinant – cu peste 100 de temple denumite Wats, unul mai interesant decit celalalt. Prima zi am petrecut-o relaxindu-ne la swimmingpool-ul ce se afla la etajul 9, caldirea avind peste 30 de etaje si 2 swimigpools la diferite etaje. Bineinteles ca ne-am lăsat masate picioarele umflate de drum si de cizmele stramte care le purtasem pana la coborarea din avion– in Bangkok se afla la fiecre colt de strada un salon de masaj.

A doua zi a fost o zi plină de impresii de neuitat. Am vizitat Marele Palat reşedinţa oficială a regelui. În cadrul acestui complex se afla mai multe temple precum Chakri Mahaprasat Hall şi Wat Phra Kaew, care găzduieşte Buddha de Smarald si este considerat cel mai important templu din Thailanda. Chitralada Palace este resedinta a regelui Bhumibol şi a sotiei sale regina Sirikit.

Din sutele de wats situate în Bangkok, va sfatuiesc sa vizitati neaparat: Wat Pho, care adaposteste Templul lui Buddha culcat (Reclining Buddha). Acesta este cel mai mare templu din Bangkok şi renumit pentru sala uriaşa unde se afla o statuie in pozitie culcata a lui Buddha ce măsoară 46 metri lungime şi este acoperit cu foite de aur. Talpa picioarelor lui Buddha masoara 3 metri inaltime! precum şi Wat Arun in forma de piramida ce se ridică pana la 85 de metri inaltime si Wat Benchamabopit - templul de marmora.

După cateva zile dupa ce vizitasem o multime de temple si showuri pentru turişti ne-am urcat intr-o dimineata intr-un taxi rugindu-l să ne arate ce crede el că este cel mai tipic in Bangkok. Era ora 9 si după un mic moment de gandire taximetristul ne intreaba dacă dorim să vizităm parcul central al oraşului unde se aduna tot oraşul pentru a practica gimnastica de dimineaţă. Cand mă gindesc la Thailanda am in faţa ochilor tot felul de exerciţii de Tai chi chuan – arta meditaţiei in mişcare sau Quigong sau chiar si de Thai Box – sporturi tipice ce se practică la fiecare colţ de stradă! (credeam eu)

Bineinteles că sintem de acord şi in imaginatia mea văd deja zeci de oameni in costume de panza largi de in, făcind mişcari ciudate, incete ca in slowmotion, coordinate sub un suspans extrem. Si mare mi-a fost mirarea ajungand in acest parc să văd zecile de persoane de diferite varste in iegări si tricouri strimte cu banderola de transpiratie pe frunte sărind in ritmul muzicii de aerobic…Si aşa cum noi credem ca doar mişcările lente si coordinate ne arata drumul către o viaţă sănătoasa si fericită asa cred asiatici ca aerobicul si săriturile noastre expulsive au acelaşi efect. Si intre timp ce noi europenii invăţăm arta meditaţiei si a mişcăriilor lente sar asiaticii in ritmul muzicii de aerobic intr-o viaţa fericita…pentru ca asa este omul crede că ceea ce are vecinul este intotdeauna mai bun!

Trimis de Pami* in 05.11.09 10:58:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Ko Samui, Pattaya

VIZUALIZĂRI: 3539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Palatul Regal

aletura
    [05.11.09 12:11:49]

Frumoasa tara, poate am sa revin candva...

Cateva observatii:

"swimmingpool", "slowmotion" - nu mai este "trendy" limba romana?

"iegari" - nu exista in limba romana - poate "egari"

"zacit" - nu exista in limba romana - exista verbul "a zacea - zacut"

Ca sa nu mai spun de litere lipsa, semne de punctuatie lipsa sau puse unde nu le era locul.

Inainte de a posta un "review" ar trebui sa mai cititi de cateva ori ce scrieti.

[05.11.09 12:21:49]

aletura - nu vreau sa diluez subiectul acestui site cu discutii "academice" legate de limba romana, gramatica si dex-uri. Suntem pe un forum de turism si accentul este si va ramane pe aceasta tema.

aletura
    [05.11.09 12:27:46]

Imi pare rau, fiecare mai greseste/omite cate ceva, dar totusi, putin respect pentru cei care citesc ar trebui.

[05.11.09 12:30:48]

de asigurarea acelui "putin respect" se ocupa zilnic si constant moderatorii si eu personal, te asigur. Aici insa departe de a fi cazul.

Pami*AUTOR REVIEW
    [06.11.09 11:11:48]

atitudinea ta intoleranta nu ma lasa decat sa-ti dau un singur sfat - mai bine ramai acasa si nu trece cumva nici din greseala granitele tarii pentru ca s-ar putea sa -ti dai seama cat de singur esti in intreaga lume cu o astfel de parere. O persoana interesata de turism tebuie sa fie deschisa fata de alte culturi si limbi straine... cu ecoul tau te-ai demascat ca fiind o persoana cu un radius de gandire foarte minuscul. Renunta la a citi impresii de vacanta si treci la corectat greseli de gramatica!

Cristian_h*
    [13.11.09 20:24:55]

pami te rog toate aceste ecouri ale mele sa le interpretezi ca un fel de multumire pentru postarile tale, daca esti de acord cu melodia:

http: //www. trilulilu. ro/santee/76352cdd73093b

webul asteapta doar un semn din partea ta))

webmasterXY*
    [13.11.09 20:37:49]

Pami, atasez melodia propusa de Cristian, daca ai cumva o alta preferinta... stii deja ce-ai de facut

Auditie si lectura placuta!

luciana2007
    [24.12.09 21:06:36]

Si eu am fost acolo in oct. 2009 am fost pina in Ciang Rai eu te inteleg f bine dar as fi vrut sa ne povestesti mai multe

miha_t
    [23.07.10 23:31:53]

Eu acum am descoperit aceasta postare. Dar imi place stilul tau, Pami. Mereu imbini lirismul - "Limba tailandeza este asa cum se scrie cu floricele si girlande" - cu impresiile utile.

aletura, Cristian_h*, luciana2007, miha_t, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: