ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2014
single

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Cazarea... mult sub asteptari!

Statiunea este ok doar ca villa Athina lasa de dorit atat din punct de vedere al curateniei cat si din punctul de vedere al mobilierului din camere care este destul de vechi.

Proprietarii nu stiu o boaba de engleza!!! Agentia de turism ne-a vandut sejurul cu tot cu mic dejun nementionand faptul ca micul dejun nu se serveste in incinta vilei (neavand nici posibilitatea) ci trebuia sa mergem pana in capatul statiunii la vreo 400 metri distanta. Acest lucru l-am aflat doar a doua zi cand trebuia sa servim micul dejun :).

Desi exista in fiecare camera plite si frigider va garantez ca nu functioneaza la parametri normali unele plite chiar nu se incalzesc deloc, noroc de tavernele de pe plaja care ofera mancare traditionala la preturi f mici.

Oricum peisajul, plaja care este de o frumusete incantatoare a mai salvat din neplacerile sejurului.

Va sfatuiesc sa incercati Thassos dar cu mare atentie in alegerea cazarii.

Trimis de ilonabianca in 04.06.14 12:53:32
Validat / Publicat: 04.06.14 14:24:19

VIZUALIZĂRI: 5359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilonabianca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [04.06.14 14:24:02] »

@ilonabianca: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ufoman [04.06.14 18:14:29] »

Asa pret platit asa cazare si conditii. Criticati doar atunci cand ati platit un pret corect pentru o saptamana in Thassos cu cazare si mic dejun si nu ati primit ce vi s-a promis. Dupa un calcul simplu 300 Euro - o saptamana - doua persoane - cazare - mic dejun = 21 Euro de persoana.

Ce ai fi primit in banii platiti de voi pe litoralul romanesc.

Citeste si review-ul meu legat de aceasta problema.

Nu pot bonifica impresiile tale intrucat nu sunt obiective.

fra [04.06.14 20:41:51] »

@ufoman: Nu stiu ce sa zic... chiar nu primesti mare lucru pe litoralul romanesc pentru 40e/camera/noapte la inceputul sezonului? Nu mi se pare chiar asa mic pretul, "degeaba"...

Am citit si review-ul la care este facuta referinta. Eu cred ca cei care apeleaza la astfel de oferte iau in calcul conditii mai slabe de cazare. In rest, drept au si cei care platesc mai mult si cei care platesc mai putin sa viziteze unele zone. Si sunt persoane care platesc mult si nu respecta zona, ceea ce in conteaza in fond.

Parerile variaza pentru ca suntem diferiti si in ce priveste personalitatea si pretentiile si conditiile... Dar site-ul cu postarile fiecaruia ne ajuta pe fiecare in parte sa gasim exact ce ne intereseaza in cuvintele altora...

ufoman [04.06.14 21:19:44] »

@fra: fra. Tu ai perfecta dreptate in ceea ce spui... Dar... pentru ca exista un Dar... (...) ai primit exact ceea ce ai platit.

Am spus-o pentru a nu stiu a cata oara " Grecia este o destinatie relativ ieftina pentru cei care isi permit o vacanta in strainatate "

Multi din cei care citesc nu fac deosebirea intre o vacanta in Grecia, Bulgaria sau Romania. Nu vreau sa supar pe nimeni dar daca nu am buget suficient pentru o vacanta mai bine stau acasa si merg in Herastrau sa hranesc ratele salbatice.

No offence for any one!

Dabator [04.06.14 21:34:49] »

Eu mă situez cumva la mijloc.

Nu cred că dacă prețul este unul mic trebuie să accepți orice. Dar nici nu trebuie să te aștepți la luxul de pe lume.

Nu voi uita niciodată că într-un review pe trip advisor "reviewer"-ul i-a trântit pe proprietari de nu s-au văzut că nu aveau tirbușon în cameră.

@ufoman: mi se pare exagerată abordarea ta. Cred că trebuie să avem înțelegere și pentru cei ce se chinuie să își permită un concediu în străinătate. Cu cât efortul este mai mare cu atât așteptările sunt mai mari și, dacă nu se împlinesc, atunci apare dezamăgirea.

@ilonabianca: Cred totuși că totuși nefuncționarea în parametri a plitei nu trebuie să fie un motiv atât de serios. Câte frigidere proaste am întâlnit de-a lungul timpului nici nu-ți închipui.

Din ce am văzut eu vila este una destul de apreciată atât aici pe site cât și aiurea.

Acum eu nu cred că la toate vilele din România toți proprietarii vorbesc cursiv în engleză (ok, în română vorbesc destui - dar un motiv este că sunt români).

Și foarte important este să ai așteptări aproape de ceea ce plătești. De asta există amfostacolo.

Eu tot te-am votat de încurajare. E bine să existe și persoane critice pe site nu numai aprecieri pozitive. Dar cel mai bine este să vă distrați, să vă bucurați de vacanță iar aspectele negative să nu vă strice sejurul.

@fra: 100% de acord

ilonabianca [04.06.14 21:36:42] »

300 de euro era pt o singura pers, dar nu asta conteaza. Oricum putin platesti putin primesti (e lege universala).

Si oricum regimul de studio nu se compara cu cel hotelier, este mult inferior.

Dabator [04.06.14 21:42:38] »

@ilonabianca: La 300 EUR 1 persoană e o problemă deja. Bănuiesc că a fost în regim single. Din păcate la single de multe ori plătești, din păcate, chiar și 80% din valoare unei duble. Dacă a fost prețul de persoană în dublă atunci chiar a fost exorbitant.

Lyssys [04.06.14 22:02:15] »

@ilonabianca: Cum 7 zile sejur în iunie 2014?! E o greșeală?!?

fra [05.06.14 09:12:02] »

Poate sunt mai multe zile in mai si cateva in iunie sau poate sejurul e in curs... eu asa am judecat. Chiar m-am bucurat sa citesc un review asa proaspat. Sau poate o fi din 2013?!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.06.14 09:17:33] »

Nu vreau sa spun nimic despre cazare, pentru ca nu stiu absolut nimic despre acest loc, decat ce am citit aici, insa ce vreau sa subliniez este ca sejurul poate fi din iunie 2014, suntem in 5 deja si inca autoarea mai poate fi acolo.

In al doilea rand pretul este total eronat, daca acesta a fost costul sejurului, desi mie foarte greu sa cred, dar sa presupunem ca acesta a fost, atunci la mijloc e o inselatorie.

Vila Panorama din apropiere care este cu mult mai buna costa, fara mic dejun care e maxim 5 euro pe zi si nu merita luat in Grecia niciodata decat de la 4* in sus, exact 55 de euro pentru 7 nopti cu transport autocar inclus, daca nu vrei autocar e simplu, platesti dar mergi cu masina ta si iesi mai ieftin la cazare dar mai scump la transport.

Oricum ar fi pretul in acest moment pentru un sejur in zona, fara nici o reducere sau oferte de sezon last minute first minute sau extra minute ar fi de 135 de euro/7 nopti, maxim, de persoana, restul sunt povesti nemuritoare si pacaleli luate de fiecare pe spinarea proprie de la diverse agentii de turism carora le urez succes, dar in alte activitati.

De ce nu merita luat micul dejun inclus in pret in Grecia?

Pentru ca 1. este spartan si

2. Pentru ca in 95% din cazuri este identic zilnic

Ideea ca studiourile sunt mai slabe ca hotelurile este din nou eronata, depinde ce cauti, eu prefer spatiile mari si cazari unde sa nu fie aglomeratie si puzderie de copii pe holuri, prefer linistea in locul unde dorm, nu ma intereseaza nici un serviciu preplatit, prefer sa dau bani atunci si cand am nevoie de ceva. Hotelurile au niste minusuri evidente, camere foarte mici, bai minuscule, unele au lipsa figider, in majoritatea nu exista chicineta, dar au receptie... nu toate o au insa si populata cu personal.

Cel mai mare minus la un hotel in Grecia: este pretul, mai mare pentru?

Pe aceste vremuri de criza cred ca fiecare decide singur unde si cand isi cheltuie banii, eu prefer studiourile sau apartamentele, oricand in orice loc as ajunge.

flaviana77 [05.06.14 11:15:45] »

buna, am fost acum doi ani la aceasta vila, de altfel am si un articol scris aici despre ea.

intr-adevar proprietarii nu stiu limba engleza, cand am luat sejurul nu ni s-a spus nimic despre mic dejun inclus, adica mai exact nu l-am avut deloc.

in alta ordine de idei, avantajul acestei vile este ca este foarte aproape de celebra plaja Golden Beach, nu trebuie sa mergi jumatate de km dimineata sa ajungi la plaja.

apoi, la cat timp petreceam in acea camera sincer chiar nu ne-a interesat daca merge sau nu plita sau alte amanunte de acest gen.

ne-am simtit foarte bine, avea o copertina mare pe care ziua o trageai sa te apere de soare, balcon cu masuta si scaunele, adica... pretentii nu am avut in ceea ce priveste cazarea, am avut un pat bun in care ne-am odihnit, apa calda sa ne spalam, curatenie nu pot sa spun ca nu a fost.

asta este opinia mea legata de aceasta vila si chiar nu am de ce sa ma plang in privinta acestei locatii.

geanyx [08.11.14 11:07:15] »

@flaviana77 -

Buna Flaviana

Am o intrebare: ai idee la ce distanta se afla taverna Alkion fata de vila?

vreu sa cumpar un sejur pentru 2015 si pt 12 e/zi pot beneficia de supliment demipensiune.

Multumesc anticipat

geanyx [08.11.14 11:09:42] »

@ilonabianca -

Buna ziua, aveti idee la ce distanta fata de vila se afla taverna Alkion?

mirmicu [09.11.14 11:03:32] »

@geanyx: iti pot raspunde eu.

Vila Athina este in Skala Panagia iar taverna Alkyoni in statiunea invecinata, Skala Potamia. Localitatile sunt practic lipite dar oricum sunt aproximativ 2,5 km de la vila respectiva pana la Alkyoni, cam 30 de mers pe jos. Daca ati luat in calcul varianta demipensiune nu cred ca merita. Micul dejun este atat de "subtirel" incat nu merita deplasarea, mai bine mancati in camera ceva luat la pachet, sigur aveti o chicineta. Cat despre masa la taverna puteti manca oriunde cu approx. 25 de euro pt. 2 persoane.

Sper sa va fie de ajutor raspunsul meu.

geanyx [10.11.14 10:38:17] »

@mirmicu - Multumesc mult pentru raspuns si detalii.

red0rose0red [27.01.15 14:15:18] »

Buna ziua,

Am luat si eu bilet prin agentie catre Golden Beach, Studio Athina si am citit acest ultim review din 2014, as avea o rugaminte daca ati facut fotografii cu camera in 2014 ati putea sa postati cateva aici ca sa ma lamuresc si eu, deoarece parerile constat ca sunt impartite. De asemenea as vrea sa va mai intreb daca proprietarii nu vorbesc totusi alta limba in afara de greaca, ceva franceza, germana?

Va multumesc

flaviana77 [27.01.15 14:41:06] »

@red0rose0red -

buna, poate nu iti pot raspunde la toate intrebarile, insa la cateva in mod sigur oto pot raspunde.

proprietarii nu vorbesc decat limba greaca asa ca sunt slabe sanse de a va intelege cu ei daca nu stiti limba greaca.

in alta ordine de idei va pot spune cand am fost eu ca numai o doamna era acolo la vila, cred ca era nevasta proprietarului si mai venea un mosulet, ma rog un domn mai in varsta sa zic care mai uda florile si avea grija de gradina, dar nu socializa cu lumea, era foarte retras si nu se baga in discutii cu nimeni.

nu vreau sa va induc in eroare eu am fost in 2012 la aceasta vila, poate ca de atunci pana acum s-au mai schimbat lucrurile pe acolo, ar fi bine sa se fi schimbat, dar nu prea cred.

diferenta fata de fotografiile care le gasiti pe site nu exista sa stiti, insa ar trebui cred sa stiti un lucru turistii romani sunt cazati in prima parte a vilei, adica pe site sunt niste poza cu partea albastra a vilei, eu va spun cand am fost ca toti cei din Romania care am stat la aceasta vila si care am fost cu bilet autocar prin agentie de turism, am fost cazati in partea mai veche a vilei, nu in cea noua.

sper sa va fi fost de folos cat de cat, astept noi intrebari si raspund cu mare drag.

red0rose0red [27.01.15 15:33:29] »

@flaviana77 - Deci vila cu camerele in alb si albastru este vila veche? Pentru ca noi acolo am fi vrut, ni s-a parut asa mai exotica si mai greceasca...

flaviana77 [27.01.15 15:36:53] »

@red0rose0red -

camerele in alb albastru nu sunt vila veche sunt vila noua cea in care spuneam ca nu sunt cazati romanii lasati in privat o adresa de comunicare ca nu va pot trimite aici poza ca sa va lamuresc

red0rose0red [27.01.15 15:41:05] »

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat, va las o adresa de email red0rose0red@yahoo.com

tiberiu deva [21.04.15 14:25:39] »

Buna,

Si noi am fost la Studio Athina in iunie 2014. vezi impresii

Vreau sa-ti spun ca ne-am simtit foarte bine, camerele sunt ok, curatenie in camera se face inaintea cazarii si inca o data la mijlocul sejurului.

Am fost foarte incantati de priveliste, toate camerele au vedere spre mare, e drept ca ideale sunt camerele de la etaj, cele de la parter ofera vedere in gradina din fata vilei (frumoasa si ingrijita).

Nu am avut inclus mic dejun, nici nu ne-a interesat. E plin de taverne unde poti manca la preturi foarte bune si sunt multe mini-market-uri in apropiere de unde poti cumpara orice (mezeluri, lactate, legume, sucuri, apa, dulciuri, etc...).

Noi nu am folosit plita deloc, deci nu stiu sa-ti spun daca a functionat sau nu. Am folosit doar fierbatorul de apa pt cafea si ceaiuri. In schimb, frigiderul a fost foarte ok, mare si incapator si foarte important - racea foarte bine si rapid! Televizorul ok, doar ca nu prea prinzi decat cateva posturi grecesti - dar cam asta am intalnit peste tot in Grecia. Apa calda non-stop si cu presiune.

La 50 m, in fata vilei, este o statie de autobuz local cu care poti merge in alte parti ale insulei (este afisat acolo programul si preturile).

Vreau sa mentionez ca plaja si apa este superba! Merita din plin sa mergi la Golden Beach!

E foarte aproape Skala Potamia, se poate merge pe jos seara, e o statiune mai animata si are mai multe magazine si taverne. Exista si un trenulet care face legatura intre statiuni (contra-cost).

Deci, noi am fost multumiti de conditii si nu am regretat cazarea aleasa dar in principial statiunea cu plaja si apa superba!

Daca te mai pot ajuta cu alte informatii te rog sa nu eziti sa ma intrebi!

Concediu placut!

Merendino [18.09.16 18:17:22] »

Am stat la aceasta vila acum 4 ani. Propietarii sunt 2 batrani. Mentionez ca aceasta locatie are 2 corpuri de cladire. In unul din ele sunt apreciatele duplexuri iar in celalalt sunt cazati romanii si... multe persoane care nu sunt greci dar muncesc in statiune. Cand am fost la aceasta vila se facea curat si se schimbau asternuturile la jumatatea sejurului. Pe atunci era o vila cocheta, curata si toate erau functionale.

Poate ca intre timp a decazut si atunci are dreptate ilonabianca.

flaviana77 [21.09.16 09:15:16] »

din punct de vedere al locatiei mie mi se pare perfecta aceasta vila.

in ce priveste proprietarii nu ai treaba cu ei iti vezi linistit de sejur si poti s ate bucuri in liniste de priveliste.

plaja este la doi pasi ceea ce rep[rezinta un avantaj intr-adevar statiunea este foarte linistita dar pentru mare si plaja superba de acolo, eu zic ca se merita din plin, mie una mi-a placut faptul ca avea copertina si cand batea soarele trageam acea copertina si era perfect, nu trebuia s amergem mult pana la plaja, taverne destule prin zona, deci din punctul meu de vedere m-as intoarce acolo negresit.

adrianaglogo, flaviana77, fra, ilonabianca, Lyssys, mirmicu, red0rose0red, tiberiu deva, ufoman
Alte impresii din această RUBRICĂAthina Studios & Maisonettes: