ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2014
ÎNSCRIS: 14.08.10
MAY-2014

Către satisfăcător

O, Thassos! O, Grecia!

Nu am putut rata aceasta super oferta! Sincer, nu prea eram in "fonduri" pentru o iesire "afara" (nu sunt snob, dar este al optelea an de cand nu mai calc in mizeria numita litoralul romanesc), dar pretul de 55 euro de persoana pentru cazare si transport, 7 nopti, la studio Panorama din Skala Panagia, Thassos, m-a facut sa-mi reevaluez, e la moda cuvantul, planurile. Actele le-am facut repede: am luat legatura cu agentia, le-am comunicat datele noastre, am primit o prefactura cu contul lor, am mers la banca si am platit si dupa ce au avut confirmarea am primit factura si contractul prin mail. Fiind din Ploiesti, am ales varianta cu transbordarea lor, platind in plus inca 12 euro de persoana. Asta pentru dus-intors, binenteles.

Precizez ca plecarea era undeva la jumatatea lunii, mai precis pe 13 mai. Din aceasta cauza pretul a fost asa de mic. Oricum, eu am o vorba: decat un sejur in miezul verii, mai bine doua in extrasezon. Si fac asta de ani buni, nu am avut decat foarte mici probleme cu timpul, pe langa foarte marile avantaje. Sincer, am fost in locatii unde nu mi-as fii permis sa merg in alta perioada.

Si cum calatorului ii sta bine cu drumul, sa-i dam bice! Plecarea a fost la ora 20, am trecut vama pe la 22, iar prima oprire nu s-a facut, cum fac altii, la o benzinarie Petrom pana in vama, ci la o locatie in Bulgaria, Baykal ii zice. Oricum, toate opririle in Bulgaria sunt aranjamentele agentiilor, Se facuse cam 23,30 cand am plecat si am tinut-o lunga pana la "Steaguri", unde am ajuns pana in ora 2 si am stat vreo jumatate de ora pentru necesitati de orice fel. Cam de aici nu am mai vazut nimic, curios, dar m-a luat somnul si cu mici pauze, am tinut-o in bratele lui Mos Ene pana la urmatoarea oprire. Fratilor, luati aminte! E mai ieftin cu autocarul, dar nu e usor! Nu sunt un pretentios, am facut si trasee de 22 de ore si in Grecia, si in Turcia, si zic: nu a murit nimeni dintr-un astfel drum, dar ganditi-va daca sunteti in stare sa-l faceti! Ca autocarele puse la dispozitie de TOATE agentiile sun facute sa aiba maxim de locuri pe aceiasi lungime! Iar la unele, daca depasiti 1,75... aia sunteti!

Dar sa continuam. Putin dupa ora 5 am ajuns intr-o localitate, la un magazin, cu dulciuri, bauturi, ulei, etc. Preturi... nu comentez, si spuse dupa ureche. Am sa revin aici la intoarcere.

Am ajuns la vama pe la 7 si am stat, nu stiu de ce, putin peste o jumatate de ora.

Am mai facut o scurta oprire, pe la 8, la o statie de benzina, care are si o placintarie.

S-a pornit spre ferry-boat. La Keramoti am ajuns pe la 10,15 si am stat doar vreo 20 de minute. Am uitat sa precizez ca am platit si transferul cu ferry, 10 euro de persoana, dus-intors. Cred ca traversarea a durat vreo 40 de minute.

De aici, totul a mers mult mai rapid, Oricum, marea si vantul ce batea destul de tare ne-a risipit si orice bruma de oboseala. Insula ne-a primit cu o vreme splendida, cu un soare bland. Am ajuns la vila noastra si putin dupa 12 eram cazati. Vila, ce sa spun? Locatie frumosa, curata, camere mari, cu o minibucatarie, frigider, o baie micuta, dar utila, paturi bune, lenjerie si prosoape albe si scrobite. In curte multa verdeata.

Am despachetat si am pornit in "inspectie". Nu este o statiune urata, dar este prima data cand am avut senzatia de paragina, de locuri lasate in parasire. Ai senzatia, in unele locuri, ca esti pe o insula pierduta in mijlocul Pacificului.

Dupa amiaza a venit reprezentanta agentiei in insula, sa ne prezinte excursiile obtionale, care se rezumau doar la... turul insulei! Croaziera a spus ca nu se face, inca, ca e marea agitata, dar nu a pomenit nimic nici de safari, nici de seara greceasca. La intrebarea cat costa turul insulei, a raspuns ca 29 euro! I-am reprosat ca in oferta agentiei scria 20 euro (eram 100% sigur de asta), iar raspunsul a fost ca nu m-am uitat bine. Nu am inteles niciodata de ce agentiile noastre proactica aceasta jecmaneala, asta e cuvantul, pe seama propiilor clienti. Dau un exemplu: daca la o agentie "partenera" pretul unei excursii este, sa zicem, 30 euro, la oricare alta, te duci si gasesti cu 25, iar daca ii spui ca esti un grup mai mare, se ajunge poate si pe la 22.

A doua zi am luat-o la picior spre satul Panagia. E ca si cum te-ai duce din Sinaia spre Cota 1400. Satul este minunat. Este Grecia aia traditionala, cu casele vechi, cu ulite intortochiate, stramte, pavate cu piatra. Nu ratati o astfel de plimbare! Nu ve-ti gasi multe locuri la fel.

Dupa amiaza am fost la un "rent-a-car", chiar langa noi. Am negociat o masina pentru o zi, la 25 euro. Vorbim despre un Fiat Panda.

Ziua urmatoare, pe la 9, am luat masina si am plecat in turul insulei. Am luat-o spre sud spre Limenaria. Mult timp am mers numai cu 30 le ora, pentru a-mi spala ochii de privelistile pe langa care treceam, Am oprit la site-ul arheologic de la Aliki, la manastire Sf. Mihail, basca in nenumarate alte puncte. In Potos, am cotit-o spre Teologos, nu puteam rata alt sat traditional, acelasi stil ca Pnagia.

In Potos, am mers la o taverna unde in urma cu doi ani intalnisem o tanara din cartierul nostru. Era tot acolo! Ne-am inbratisat, este emotionanta o astfel de intalnire. Ajunsese acum coordonatoarea localului! Ne-a cinstit cu cate un pahar de vin. Am luat-o spre Limenaria. Am oprit in Port si am pierdut ceva timp prin oras. Am luat-o apoi pe coasta vestica, am trecut pe langa Skala Marion, o locatie frumosa. Dar nu se compara cu coasta estica, care este mult mai frumosa! Am ajuns si in Limenas, sau Thassos cum ii zic ei la capitala lor. Iar spre seara am ajuns si "acasa"! Incantati si multumiti. Ca fapt divers, am bagat benzina de 14 euro.

Ziua urmatoare am rezervat-o pentru o plimbare in "regiune". Am mers pana la capatul celalalt al Skalei Potamia, pana in micutul si cochetul port.

Iar restul zilelor, in afara unor mici plimbari am rezervat-o plajei si bailor in mare.

Una peste alta, un sejur mai mult decat perfect, fara incidente, fara probleme, relaxant si odihnitor. Oameni buni, voi ce aveti un servici stresant, veniti intr-o astfel de locatie, si incarcati-va "bateriile", asta ca sa folosesc o expresie tipic sportiva!

Pentru nelamuriri, intrebari, descrieri suplimentare, va stau cu toata inima la dispozitie.

Trimis de bimby in 04.06.14 04:44:37
Validat / Publicat: 04.06.14 07:42:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Zakynthos, Skyathos, Paralia Katerini, Nei Pori, Nea Vrasna

VIZUALIZĂRI: 5928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bimby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.06.14 06:38:31]

@bimby : initial vroiam sa te rog sa delimitezi impresiile de calatorie de impresiile de cazare, insa acest review nu contine o vorba despre cazarea la Panorama, asa ca va fi mutat la locul lui la Descopera Thassos, poate iti faci timp sa scrii separat si despre Vila Panorama - amfostacolo.ro/rev_add.php?id=10085 - notele acordate vor contribui la o medie mai reprezentativă a vilei, iar informaţiile vor fi cu siguranţă apreciate de cei care se documentează despre cazarea acolo (ar fi primele din 2014 despre această vilă)

[04.06.14 07:41:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Thassos" (deja existentă pe sait)

adrianstasek
[04.06.14 09:33:12]

@bimby: @bimby: Buna ziua! Mi-a placut descrierea sejurului. Si mi-a trezit nostalgia sejurului petrecut pe insula de Smarald-cum mai este denumita aceasta insula linistita, cu un farmec aparte. In sept. 2008, noi am stat in Potos, vila Duselldorff (nota 8+), unde pentru 7 nopti am platit 240 E/3 adulti-eu, sotia si o prietena de familie.

- Adevarat, agentiile romanesti ne jupoaie de bani, cand vine vorba de transport autocar, excursii etc. Acestea ignorand faptul ca, practic, din momentul ce ne-am platit excursia, din momentul plecarii si pana la revenirea acasa, suntem practic proprietarii tuturor serviciilor turistice. Noi, in calitate de turisti trebuind sa conducem, si nu tot noi sa fim la cheremul lor, cand vine vorba de popasuri-care de fiecare data sunt "pe fuga", maximum 15-2o minute, insuficient sa mergem 50 persoane la baie (mai ales acea jumatate feminina, copii); Sau este interzis sa folosim WC-ul din autocar. in caz de Urgente! Da, excursiile cu agentiile locale sunt mereu mai ieftine cu 20%-30% fata de preturile percepute de catre reprezentantii agentiilor operatoare. Atunci, reprezentanta romanca s-a numit Adriana si statea in Limenaria. Facea insa deplasari si in Potos, taxandu-ne ca atare. Insa de atunci ne-am invatat minte, fie ca a fost vorba de Grecia (unde mergem in fiecare an, in septembrie) sau Turcia, si toate eventualele excursii le facem cu agentiile locale, care sunt de fiecare mult mai prietenoase, privitor la preturi- functie se de calitatea negocierii, putand spune ca suntem mult mai multumiti. La fe, l si rezervarea/cazarea o facem de regula prin Booking.com, care este sensibil mai ieftin, comparativ cu agentiile romanesti care percepe un pret mai mare, in special pt. faptul ca tariful este per 1 pers. /pat in camera dubla. Pe cand Booking.com, dar nu numai, percepe tariful total/camera (!) si comparand cele 2 variante, constati ca agentiile noastre sunt mai scumpe (sac) decat cele straine!

Revenind la sejurul din Thassos, si noi am inchiriat acelasi Fiat panda, pentru 3 zile/75 E, din Potos, avand astfel posibilitatea de a vizita cam toate obiectivele si toate plajele. Seara greceasca a avut loc in satul Teologos, a durat cca 2,5 ore, cu muzica si dansuri populare grecesti cu bucate alese si vin la discretie, meritand cei 20/25 euro/persoana. In ultima dimineata, masina am predat-o in Scala Potamia, apoi cu Ferry, am ajuns in Kavala. Din apropierea portului, ne-am imbarcat intrun autocar Metro cu destinatia Istanbul, unde am ajuns in jurul orei 19. De la Autogara Internationala am luat un taKsi pana la Hotel Sembol (vis-a vis de Grand Bazar) unde am stat 4 nopti...

[04.06.14 10:16:22]

@Adrianstasek : ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Dan-Ioan
[04.06.14 10:36:54]

E frumoasa si convingatoare povestea, se simte ca v-a fost bine. Am retinut satele pe care le-ati vizitat si am regretat ca noua nici prin cap nu ne-a trecut sa le vizitam. Am apreciat autenticitatea pasajului cu autocarul si "avizul" dat amatorilor (noi am fost cu masina - drumul din usa in usa a durat de dimineata devreme pana seara tarziu, n-am stat in vami, ne-am oprit doar cand si cat a fost musai, a fost comod…. cu autocarul e invers, dar are marele avantaj ca "nu te doare capul") Sejourul mi s-a parut intradevar seducator de ieftin, daca cei 300 eu declarati cuprind toate cheltuielile pentru doua persoane/7 zile. E frumoasa insula si e la indemana!

kiwivik
[04.06.14 12:46:01]

Daca mai ajungi in Thassos iti mai dau un indiciu: satul Megalo Kazaviti, aflat in dreptul localitatii Prinos, la aproximativ 5-6 kilometri. E un sat splendid, foarte bine intretinut (spre deosebire de Micro kazaviti, aflat doar putin mai jos, parasit pe jumatate, prin care bantuie seara liliecii...). Si neaparat sa popositi la taverna din centru, cu acelasi nume, sub imensul platan.

Si eu o sa ma reintorc acolo candva, cu mare drag... Mi s-a facut dor, citindu-ti impresiile.

dianamea
[04.06.14 20:44:32]

Da, excursiile prezentate de catre agentiile partenere sunt mai scumpe decat excursiile de la agentiile locale. Dar, am patit chiar in Thassos, am luat o croaziera in jurul insulei din Limenas cu 25 eur in loc de 30 eur, si dupa ce ne-a dus doar un sfert din drum, ne-a lasat sa facem baie in mare intr - un loc cu mare murdara de petrol si multe meduze, ne-a intors inapoi pe acelasi drum pe motiv ca vremea este neprielnica si e spre siguranta noastra, cand de fapt marea era foarte linistita, nu batea vantul si cerul era senin. Degeaba am protestat, nu am primit niciun ban inapoi, am mers la capitania portului, care bineinteles ca tineau partea proprietarului vaporasului, si ne-au trimes in bataie de joc sa mergem pe continent sa facem reclamatie la Kavala. Concluzia este ca daca luati tzeapa e pe riscul vostru, daca luati tzeapa prin agentie macar aveti unde sa reclamati, cu sau de obicei fara castig de cauza. Nu va descurajati, am facut si excursii la agentii locale, mult mai ieftine si soldate cu succes. Fiecare cu norocul lui.

CrisKiss
[07.07.14 21:38:29]

@bimby: Salutare! As dori ssa ma duc in Thasos prin septembrie. Imi recomanzi un loc anume?

In comentariile tale scriai de coasta estica a insulei. Ar fi mai... frumoasa. Sa-mi caut in aceasta zona cazare?

Apropos de plaje - plaje cu nisip fin si fara galagie, tambalau etc... exista? Un loc linistit spun... ar mai trebui sa stiu ceva?

Multumesc!

bimbyAUTOR REVIEW
[07.07.14 23:54:34]

@CrisKiss: Oricum, in septembrie, incep sa se mai "linisteasca apele". Nu mai este acea aglomeratie de peste miezul verii. Si nici soarele nu mai dogoreste atat de crancen. Ti-o spune un impatamit al plimbarilor perpedes. Si tot din proprie experienta ma repet: alege coasta estica, indiferent de cat de multe alte opinii vei gasi. Iar un loc linistit ar cam fi Golden Beach cu cele doua statiuni: Skala Panagia si Skala Potamia. Aici, in fata ai marea, in spate ai muntele! Sa incerci, neaparat, mersul pe jos pana in satul Panagia! Nu zic ca ai putea sa cobori si mai spre sud, la Potos sau Limennaria. Depinde ce gasesti ca oferta de cazare.

Apropo de plaja, la Skala Panagia, mai ales, este una superba! Nu degeaba e numita Golden Beach!

miha.macovei
[22.04.15 10:46:22]

Buna,

Cat de calda/rece e apa marii in mai? Am vrea sa mergem la sfarsitul lui mai, dar ne e sa nu fie apa rece.

Multumesc

bimbyAUTOR REVIEW
[28.04.15 02:27:05]

@miha. macovei -

Intrebarea o consider capcana. Am fost si in mai si in septembrie si nu o data. Vreme cel putin frumoasa am prins si... si. Nu de multe ori am prins canicula, mai ales de pe la pranz pana spre seara. Se spune ca apa este mai calda toamna. Dar nu este o regula. Poti face baie chiar si la inceputul lui mai. In cazul de fata am inotat pe saturate, stateam aproape o ora in mare si nu ma mai saturam. In general adancimea progreseaza lent si apa este calda pana departe. Apropo, acum trei ani am deschis "balul" in Paralia pe 5 mai si tin minte ca apa era superba. Reversul medaliei : la Nei Pori am facut baie in ultima zi si era 5 octombrie, iar apa era super. Oricum, faceti bine ca mergeti in mai, Grecia este inca verde, ai timp minunat, este cald dar nu canicula, poti face baie si plaja, dar si sa te plimbi, la orice ora. Apropo : in multele dati in care am fost nu am folosit niciodata aerul conditionat! Doar tantarii nu ne-au dat pace de doua ori, dar nu ne-au disperat. Oricum, noi plecam pe 12 mai la Parga si nu-mi fac nici o grija. Asa ca DISTRACTIE PLACUTA!

miha.macovei
[29.04.15 17:37:41]

multumesc!

adrianstasek, bimby, CrisKiss, dianamea, kiwivik, miha.macovei
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: