ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2014
ÎNSCRIS: 22.04.12
MAY-2014
single

Scurt tur al obiectivelor centrale din Zagreb

Am ajuns in Zagreb, in delegatie. Si cum in delegatii timpul este destul de redus sau chiar lipsa pentru a vizita pe indelete obiectivele unei destinatii, am profitat de gazda mea croata care mi-a oferit un scurt tur perpedes prin centrul capitalei croate.

Punctul de plecare a fost hotelul ARCOTEL Allegra, buna baza de cazare, pe care o recomand, vezi review separat.

Desi centrul era la mai putin de 1 km de mers pe jos, am plecat cu masina pana in buricul targului, unde am parcat intr-o imensa parcare subterana pe vreo 5 - 6 nivele organizata. M-a frapat disciplina la parcare cu toate ca spatiile erau inguste nu erau masini care calareau 2 locuri. Si inca ceva. Achitarea s-a facut printr-un sms pe telefonul mobil. Civilizatie!

Zagreb este capitala Croatiei si numara circa 1 milion locuitori. Orasul este impartit in Orasul de Sus si cel de Jos.

Primul popas dupa cateva minute de mers pe jos l-am facut in partea de Sus, in piata catedralei. Este un loc pe care multi turisti, fie ca vin cu autocare in grupuri organizate fie ca viziteaza individual orasul, il includ in lista de obiective turistice. Catedrala este maiestuoasa. In fata ei este o statuie foarte inalta si in lateral sunt niste ziduri fortificate. La intrarea in catedrala exista o placa care aminteste ca la implinirea a 100 de ani de existenta a edificiului, acesta a fost onorat de vizita Papei Ioan Paul al II-lea. Piata din fata catedralei ca si principalele intersectii sunt intesate de puzderie de indicatoare, astfel ca nu ai cum sa te ratacesti urmandu-le, adaugand o harta sau un ghid si un minim de orientare turistica.

Urmand niste stradute primitoare, trecem pe langa o statuie la partea superioara a unei scari, pe care o urmam in coborire si ajungem in partea de Jos, intr-o piata dreptunghiulara foarte intinsa, unde de multe ori este plin de tarabe, locul servind drept targ. Noi nu am prins forfota targului, cateva mese erau stranse si concentrate intr-un colt al pietei. De aici vom urma bucla purtandu-ne pasii prin locuri pitoresti.

Din acest loc, undeva catre lateral dreapta cum am venit incepe zona poate cea mai vizitata, a cafenelelor si teraselor in aer liber. Continuam printre acestea si ajungem pe strada cea mai circulata din zona, Tkalciceva. Si ea este intesata de baruri si terase, dar si de grupuri statuare si unele constructii cu arhitectura atractiva pe mana stanga. Imaginile atasate sper ca sunt mai sugestive decat cuvintele. Toata aceasta zona a teraselor este o zona pietonala.

Din Tkalciceva facem brusc la stanga in panta pe langa alta statuie si ajungem la un alt obiectiv de marca: Poarta de Piatra. Se spune ca aici se intaneau bogatii care locuiau in Orasul de Sus cu saracii care locuiau in Orasul de Jos. Se trece prin aceasta Poarta, in care se gaseste si o biserica sau loc de inchinaciune mai bine spus, partial exterior, unde trecatorii pot medita, aprinde lumanari, se pot ruga.

Am ajuns din nou in Orasul de Sus. Urmatorul obiectiv pe care il admiram in toata splendoarea lui este Catedrala Sf. Marcus si imensa piata din fata acestuia. Aici mi-am dat seama o data in plus ce bine este sa faci asemenea tururi cu un ghid de profesie, care sa iti povesteasca istoria si legendele locului. Si gazda mea a facut-o in buna parte, dar nu vreau sa inserez informatii din surse nedocumentate oficial. Exista aici un patrat cu pietre colorate, care are legatura cu razboaiele si semnele timpului lasate peste capitala Zagreb. Intr-adevar in zona erau multe grupuri de turisti insotite de ghizi vorbitori de diferite limbi straine.

Pasim apoi si pe langa zidurile Parlamentului, o cladire respectabila, dar infima fata de cel al Romaniei...

Ajungem in curand cred in punctul cel mai de sus al orasului, de unde admiram panoarama orasului. De aici incepem sa coborim pe niste alei largi ca de munte, printr-un loc partial impadurit, pe langa un cimitir al bogatilor si ajungem undeva in zona circulata, din nou in Orasul de Jos.

Luam la pas o artera principala care ne conduce acum pe la poalele promontoriului pe care tocmai il vizitasem la inaltime. Strada parea ingusta fata de cat de circulata era, mai ales ca treceau si tramvaie, iar delimitarea trotuarelor de carosabil era aproape inexistenta.

Pe mana stanga am vazut si o gondola care urca de jos, unde eram noi acum, pana in varf unde fusesem cu ceva timp in urma.

Inchidem bucla pe care am facut-o si ajungem in Piata Ben Jelacic, cu istoria ei, bineinteles. Aici se organizeaza diferite manifestari; acum se juca baschet in strada si curiosii admirau. Piata este dominata de statuia lui Ben Jelacic, o figura importanta in istoria locului, care statuie a trebuit reorientata in pozitia ei actuala, pentru ca Ungaria a protestat ca arma din mana personalitatii croate era indreptata catre tara lor!

As mai putea spune multe despre zagreb, dar in acelasi timp prea putin fata de ce poti afla daca vizitezi in mod organizat capitala Croatiei. De aceea consider aceasta scurta vizita ca un tur de orientare menit sa ma invite inca o data la Zagreb pe indelete.

Sper si pe Dumneavoastra...

Dan

Trimis de Dan&Ema in 31.05.14 15:24:22
Validat / Publicat: 31.05.14 18:40:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 4554 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Un colt al aceluiasi targ si alta cladire impunatoare