ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2009
    DIN:
    ÎNSCRIS: 12.03.09
    MAR-2009

Ultima zapada in Mavrovo

Svadba Makedonska - MAKEDONIAN SONG (muzica traditionala macedoniana)

La doar cateva zile dupa ce ne-am “prajit” sub soarele Egiptului, am purces la drum spre o zona inca necunoscuta majoritatii turistilor dornici de a-si pune schiurile in picioare si a cobora vertiginos pe pante mai mult sau mai putin abrupte.

Nu am ajuns in Austria, ci in localitatea MAVROVO, din FYROM- Republica MACEDONIA, o localitate turistica inconjurata de munti, locul unde nu credeam ca o sa gasim instalatii si partii de schi atat de bine puse la punct.

Localitatea MAVROVO este situata la aproximativ 100 km distanta de capitala FYROM-Macedonia Skopje, pe drumul catre o alta atractie turistica, Ohrid (locul/lacul in care s-a scufundat vara aceasta un vas de agreement plin cu turisti bulgari). Ca varianta de drum, se poate utiliza traseul Bucuresti-Giurgiu/Ruse-Sofia-iesire din Bulgaria prin Kustendil/Ghusevo-Kriva Palanka- Skopje- Mavrovo, per total aproximativ 700 km. (1400 km tur/retur).

Drumul in sine este unul placut, aveti ocazia sa vedeti cum au reusit altii ceea ce noi nu reusim sa facem de atata amar de vreme, o portiune de autostrada direct prin inima muntelui. De precizat faptul ca pe acest tronson de autostrada se plateste in 3-4 locuri, intrucat se trece prin mai multe raioane/judete, fiecare percepand taxa de autostrada pe portiunea tranzitata (fie in dinari macedoneni, fie in euro, intre 50 centi si 1 euro la fiecare tronson).

La cativa kilometri dupa terminarea tronsonului de autostrada se vireaza la dreapta pe un drum sinuos cu destul de putine repere care sa-ti indice traseul corect ales catre Mavrovo.

Odata gasit acest reper, soseaua ingusta te conduce printre muntele ramas in dreapta soferului si un lac imens in stanga catre mica statiune, aflata in continua extindere.

Turistii pot avea posibilitatea de a vedea in coada lacului Mavrovo o biserica abandonata, intrucat a fost de multe ori acoperita de ape datorita cresterii nivelului lacului.

Am locuit la o vila particulara, pozitionata la aproximativ 100 metri de teleschi, cu o imensa parcare in fata, ocupata in totalitate in week-end. Pretul platit a fost 20 euro/noapte/camera, fara altceva inclus.

Pozitiv:

-zona foarte frumoasa, linistita, curata;

-partii (fara numar ) pentru toate gusturile si nivelurile de experienta;

-cazare relativ ieftina (sunt cateva hoteluri, insa sunt multe oferte de cazare la localnici, in zona apropiata telescaunului/partiilor;

-platile se pot face in euro- 60 dinari macedoneni/1 euro;

-se poate schia lejer si in luna martie, partiile fiind la o inaltime suficient de mare incat sa pastreze zapada in bune conditii. Ca veni vorba de bune conditii, partiile arata super, trecerile de la un nivel la celalalt se fac cu telescaunele sau teleschiurile, totul pe baza de card/zi sau alte optiuni personale.

Negativ (totusi nu in sensul cu adevarat rau) :

-zona mai putin frecventata de turisti romani (poate datorita necunoasterii acestei statiuni si a faptului ca Macedonia/FYROM are inca destule probleme prin granita cu Kosovo- Mavrovo este relativ aproape de acea granita) ;

-nu foarte multi localnici vorbesc alta limba decat cea macedoneana/sarba sau albaneza, ceea ce poate pune anumite probleme celor ce merg in Macedonia si incearca sa obtina informatii mai precise la fata locului;

-in cazul unor ninsori mai abundente exista posibilitatea ca drumul de legatura dintre autostrada/soseaua principala si statiune sa se blocheze, intrucat pe unele portiuni este foarte ingust si nu permite trecerea simultana a utilajelor de deszapezire si alte autovehicule;

-alte posibilitati de distractie relativ reduse, insa dupa o zi de stat pe partie, odihna este binevenita.

In cazul in care doriti si alte amanunte, va stau la dispozitie, sper ca in seara aceasta sa postez suficiente fotografii incat sa va trezeasca atentia.

Extras din pagina de prezentare a statiunii:

“The SKI CENTRE MAVROVO has three chair lifts and eleven ski lifts. The length of chair lifts is 4. 800 m. with a capacity o 1. 900 persons per hour. With these lifts, skiing is possible from 1. 255 m. to 1. 860 m. above sea level. The length of the ski lifts is 5. 700 m. with a capacity of 10. 100 skiers per hour. There are tracks for beginners, advanced and top competitors in the alpine and Nordic categories.

The average snow cover is 70 cm. which makes skiing possible, as well as other snow foolish games from November till April. ”

Vacante placute tuturor!

Trimis de divio* in 04.11.09 15:51:45

VIZUALIZĂRI: 3716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (divio*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 La baza telescaunului, cu ochii spre varful partiei

[04.11.09 16:06:34]

In primul rand multam de info puse la dispozitie si un "bravo" ca te-ai tinut de promisiunea facuta intr-un ecou anterior in care ne amenintai cu acest review.

Acum intrebari:

- instalatiile de urcare sunt ok? ma rog, generatie mai noua?

- care sunt preturile la ski pass, inchiriere echipament? una peste alta, un buget estimativ pentru o saptamana...?

Vacante cat mai placute!

[04.11.09 16:31:53]

@mirelab:

-instalatiile de urcare sunt ok, f.bine intretinute, pantele de urcare iti cam taie respiratia , se va vedea din foto acest lucru.

-sunt mai multe centre de inchiriere echipament in parcarea despre care vorbeam anterior, cu oferte suficiente incat sa acopere orice cerere (sanii, schiuri, schiuri cu clapari).

-nu vreau sa te induc in eroare referitor la skipass, intrucat nu l-am utilizat, dorinta noastra a fost de a iesi la plimbare in acea zona (intrucat serviciul este momentan in apropiere) intr-un week-end, cred ca printre ultimele care au mai avut zapada in perioada respectiva.

Avem un prieten care a mers destul de des acolo si imi poate da informatiile necesare pentru a ti le remite.

-despre buget se poate discuta in mai multe feluri, acesta poate include transport individual, cazare, 2-3 mese pe zi, numarul de persoane, inchiriere echipament, skipass etc.; ramane sa-mi dai detaliile necesare si pot spune apoi un buget estimat.

Toate cele bune!

[04.11.09 16:44:16]

Daca tot esti prin zona momentan, hai sa beneficiez de informatiile care le-ai putea culege, luand in calcul urmatoarele coordonate:

7 zile, transport individual (aici imi pot calcula), cazare de nivel mediu la o distanta rezonabila de partie (camera curata cu baie proprie, eventual cu 3 paturi), mic dejun si cina pentru 2 persoane (din experienta nu prea apucam sa mancam de 3 ori la ski), inchiriere echipament ski/pers/sapt (clapari si skiuri). Restul le trecem pe bugetul de rezerva pentru neprevazute.

Multam anticipat pentru efortul de a culege informatii pentru noi cei interesati si poate voi reusi sa le folosesc anul viitor (pt ianuarie am facut deja rezervare la Straja).

[04.11.09 16:48:45]

Am dat o scurta cautare pe google si am gasit acest link, sper sa va faceti o impresie cat mai placuta despre zona (nu-i fac reclama pe bani si nici din vreun anume interes, bugetul nu ne permite sa investim in zona, desi s-ar merita... .

Functie de raspunsul pe care o sa-l primesc de la prietenul meu, vei gasi un ecou cu cele solicitate.

aletura
    [05.11.09 10:17:46]

Acest review m-a facut sa caut mai multe informatii despre Macedonia, o tara pe care, pana acum, am evitat-o, pe nedrept se pare, in cautarile mele.

Este o buna idee de vacanta!

Multumim "divio" pentru aceasta idee.

Cristian_h*
    [22.11.09 23:58:36]

si ritmuri macedoniene !!!

[23.11.09 00:28:10]

adaugat ca ilustratie melodia propusa de Cristian

[26.11.09 14:12:03]

@mirelab:

singura informatie clara pe care am obtinut-o intre timp este cea legata de pretul unui skipass/zi, acesta fiind de 700 dinari, respectiv aproximativ 11-12 euro.

Cum spuneam si in review, cazare se poate gasi, fie la hoteluri (ai in vedere link-ul dat ulterior) precum si la particulari (gasesti fara probleme la fatza locului, fara sa pierzi prea mult timp, important e sa cunosti limba engleza si/sau sarba/bulgara/macedoneana).

Micul dejun si cina se poate servi la restaurantele din zona adiacenta partiei (cu max 10 euro/2 pers ai un mic dejun suficient de bogat, cu 15-20 euro/2 pers o cina care sa-ti puna somnul in pericol ).

Incerc sa obtin informatii si despre costurile legate de inchirierea ski-urilor si a claparilor, iarna bate deja la usa prin zona.

[26.11.09 14:19:32]

@divio, multumesc frumos pentru informatiile foarte utile si...spor la documentare in continuare.

acapulco
    [28.03.10 09:02:35]

Frumoasa descriere, daca acesta este ultima zapada care este prima? (cind se dechide sezonul?)

[28.03.10 10:08:55]

@acapulco:

asa cum este precizat pe site-ul de prezentare de unde am selectat cela cateva randuri scrise in engleza, se poate schia din noiembrie pana in aprilie.

Actualmente ma aflu la aproximativ 150 km distanta de statiune, intr-o zona unde se mai gaseste zapada pe zona muntoasa, asa ca este foarte posibil sa fie zapada si in Mavrovo.

Totusi, o mica problema ar fi prin faptul ca in Macedonia nu a nins foarte mult in iarna aceasta, au fost insa ploi abundente, ceea ce a dus la producerea de inundatii, in special in zona lacului Ohrid (cel la care faceam referire in review).

Oricum, cu un mail trimis catre ei-informatiile pot fi gasite pe site click aici, poti afla care este situatia la fata locului.

Vacante placute!

prisad
    [01.06.10 20:39:03]

Util review. Am sa merg si eu acolo. Nu am stiut ca exista statiunea asta in zona si ca sunt conditii bune pentru ski. Un vot si de la mine. Felicitari!

dorgo
    [20.12.10 04:29:03]

@divio... cand mergem in cantonament de ski pe la Borsec, Toplita sau Izvorul Muresului, ne adunam pe-o panta vreo 100 de sprtivi si urcam cu schurile de-a curmezisul, tasand zapada si facand partie acolo unde cu o zi inante nici nu te puteai gandi ca se poate skia.

acapulco, aletura, bobyrodin, Cristian_h*, divio*, dorgo, prisad
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Mavrovo și împrejurimi:

• pagină generată în 0.049943208694458 sec