ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Bologna capitala regiunii Emilia- Romagna

13 - Amedeo Minghi Vivere vivere

Initial excursia a fost facuta pentru orasul Bologna, insa ne-am uitat pe harta si ne-am dat seama ca Venetia nu e decat la circa 2 ore cu trenul si am zis, de ce nu...

A doua zi in Italia am petrecut-o in regiunea Emilia- Romagna, in orasul Bologna, locul unde mancarea este cea mai buna din Italia de aceea si porecla ‘La Grassa’.

Universitatea de aici este una din cele mai vechi din Europa, si-a castigat numele de ‘La dotta’ sau Erudita.

Centrul orasului este un ‘mixt’ de arcade de caramida, turnuri, palate si muzee fascinante. Majoritatea punctelor de interes, inclusiv magazine si cafenele, se aliniaza in Piazza Maggiore si Piazza Nettuno. Mandria din Nettuno fiind Fontana del Nettuno (1566) sau Fantana lui Neptun o lucrare din bronz care imprastie apa prin toate orificiile. Localnicii il numesc Il Gigante. Am aruncat o privire si in Plazzo Comunale, o constructie uriasa din diferite perioade, al carui modest muzeu, Colezzioni Comunali d’Arte, contine picturi ale artistilor bolognezi ce acopera o perioada de cateva secole.

Cele mai frumoase cladiri sunt cele din Piazza Magiore, ca de exemplu Palazzo del Podesta, din secolul al XIII-lea, fost palat al guvernatorului si magnifica biserica San Petronio.

Aceasta biserica este cea mai mare din Bologna, este inchinata Sfantului Petronio, un episcop din secolul al V-lea si patronul orasului.

Fondata in 1390, biserica s-a vrut a fi de doua ori mai mare decat este ea acum, dar a dus intotdeauna lipsa de fonduri in cei peste 300 de ani cat a durat constructia ei. Din aceasta cauza, fatada din caramida nu este placata cu marmura, asa cum fusese planuit. Intrarea principala care este impodobita cu ‘Madona cu pruncul’ (1425-1438) si alte lucrari ale marelui sculptor sienez Jacopo della Quercia.

Museo Civico Medievale aflat tot in Plazza Magiore contine o colectie de prim rang de arta medievala si de lucrari renascentiste, picturi, sculpturi si arta aplicata. Muzeul mai contine si importante colectii de armuri, sticlarie, fildesuri, ceramica si instrumente muzicale.

Am ‘sorbit’ un capucino la una din cafenelele aflate in imediata apropiere a Piazza Magiore, am gustat din multitudinea de prajituri cremoase si pentu ca suntem in Italia nu puteam sa nu gustam din cea mai delicioasa inghetata din lume.

Urmatoarea oprire a fost la Palazzo dell’ Archiologinnasio construit intre anii 1562-1563, a facut parte timp de cateva secole din prestigioasa universitate a Bolognei, astazi merita sa vizitezi faimosul Teatro Anatomico si vechea sala de disectii a facultatii, decorata cu superbe labirinturi (mare atentie insa muzeul este inchis duminica si in fiecare dupa-amiaza).

Ce le mai frumoase panorame le poti vedea dintr-unul dintre torri pendenti, aflate in partea estica a Piazza Nettuno.

Incepute prin anul 1109, Torre Gariseda si Torre degli Asinelli, sunt 2 din cele cateva turnuri medievale care au supravietuit din cele peste 180 care se ‘iteau’ pe cerul Bolognei.

Torre Gariseda de 50 m, a fost lasat neterminat si a fost scurtat prin secolul XIV-lea pentru al feri de prabusire. Turnul este inclinat cu 3,2 metri, ceea ce face sa fie cel mai inclinat turn din Italia (deci mai inclinat decat ‘faimosul’ turn din Pisa).

Torre degli Asinelli cu cei 97,5 m, este al patrulea de pe lista celor mai inalte turnuri din Italia, doar turnurile din Cremona, Siena si Venetia sunt mai inalte.

Am aruncat si o privire la Palazzo dell Mercanzia, din Plazza Mercanzia, situata in apropierea turnurilor. Piata se numara printre cele mai frumoase piese arhitectonice gotice.

Strada Maggiore aflata in imediata vecinatate, este cea mai fermecatoare strada veche din Bologna.

Nu puteam sa ‘rezistam’ mirosului de pizza de pe strada si ne-am oprit pentru cateva felii la una din pizzariile rapide (sa confirmam sau nu, daca Italia face pizza mai buna decat Franta).

Dupa cateva minute de mers pe jos pe Via Zamboni am dat de o biserica in stil romanesc-gotic. Construita de augustinieni in 1267, San Giacomo Maggiore are un exterior deosebit, superbul portal (1481) si fesce si picturi in exterior.

Dupa atata ‘crema culturala’ ne-am indreptat picioarele obosite cu gandul spre jacuzzi-ul din hotel ca sa fim in forma si pentru urmatoarea zi.

Ne-am continuat periplul prin Bologna si in a treia zi, prima oprire fiind la Santo Stefano, un frumos complex monarhal mentionat pentru prima data in anul 887, care initial cuprindea cel putin sapte biserici separate.

Concefisso, San Sepolcro (care pastreaza moastele Sfantului Petronius), Trinita, San Sepolcro si Santi Vitale e Agricola (cea mai veche biserica din Bologna) se numara printre cele mai importante din cele sapte.

Sa nu uitam insa si de Cortile di Pilato renumit pentru bolul folosit de Pilat din Pont pentru a se spala pe maini, absolvindu-se astfel de orice responsabilitate asupra mortii lui Hristos.

Inca o biserica care ne-a atras atentia este San Domenico, o exceptie in primul rand datorita faptului ca aici este inmormantat Sf. Dominic, care a murit in acest oras in 1221. Mormantul este o bijuterie de arta medievala, etaland sculpturi funerare (1267) realizate de maestrii toscani printre care si renumitul Michelangelo ‘Un inger ingenuncheat de doi sfinti’ (1451).

Dupa atatea ‘degustari virtuale’ ne-am oprit sa gustam si cele mai bune paste italiene cum numai in Bologna gasesti.

Am ales, desigur o portie de paste si o portie de lasagna, cu sosul special bolognez, asezonate cu un vin rosu, iar la desert am ales vestitul tiramisu (unul din deserturile mele preferate, pe care il mai prepar si eu cu placere) si cate un caffe machiato.

A treia zi a fost o relaxare pentru noi, in cautare de mici suveniruri, ne-am delectat ochii si cu cateva magazine italiene, pe stradutele intortocheate ale Bolognei.

A fost o excursie superba, parca am fost in vacanta in Romania, asta pentru ca peste tot am auzit vorbindu-se limba romana.

Pe curand cu noi aventuri! Articolul se gaseste si pe Drumetica.

Trimis de Alesana29 in 27.05.14 18:46:49
    Validat / Publicat: 27.05.14 19:53:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alesana29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 hai cu pe strazile din Bologna, imi aduce aminte un pic de strazile din orasul francez Albi

[27.05.14 21:28:02]

Alesana29AUTOR REVIEW