ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2014
ÎNSCRIS: 06.08.08
MAY-2014

Frumos

Am fost la Delphin Platinum în perioada 10-17 mai. În primă fază am fost puţin dezamăgiţi de faptul că, deşi am pus ceva în paşaport la recepţie, am primit o cameră cu vedere la stradă, cu precizarea că este vorba de o soşea foarte circulată, gen autostradă, însă după prima zi în hotel impresia s-a schimbat total.

Noi am avut o cameră mare cu un pat dublu şi încă unul de o singură persoană cu baie suficient de mare şi cu usă. Duşul deşi era direct de pardoseală s-a dovedit a fi foarte confortabil, foarte mare şi fără grija că vei uda tot în jur. Hotelul nou cu o curăţenie ireproşabilă.

La restaurant mâncare variată cu foarte multe mese libere, îţi puteai lua liniştit mâncare şi ulterior să iţi alegi masa. Chelnerii extrem de atenţi, uneori exageraţi.

Întrucât Delphin Platinum şi Botanik au curtea interioară comună aveai posibilitatea să stai la oricare dintre piscine dar cei de la Botanik nu aveau voie să folosească piscinele Platinum.

Şezlongurile erau mai mult de 50% libere în orice moment al zilei. La piscină sunt mai multe baruri la care se gasesc tot timpul zilei bauturi, înghetată, fructe, clatite, pizza, kebap şi diverse tipuri de mâncare la pranz. În timpul zilei echipa de entertainment, foarte dragută, organizează tot felul de concursuri haioase.

Toţi angajaţii hotelului cunosc să salute în română, iar la TV sunt foarte multe posturi româneşti. În perioada în care am fost noi eram singurii români din hotel, până când, cu două zile înainte de plecare, a mai apărut un grup de români care evident s-a facut remarcat de la distanţă :). Spre surprinderea noastră nu erau foarte mulţi ruşi... ci mai mult nemţi şi moldoveni din Chişinău şi am văzut asta pentru că în lift şi la recepţie există ecrane pe care sunt prezentate numărul de camere ocupate de fiecare ţară.

Hotelul este foarte ok şi pentru familiile cu copii pentru că există un luna park cu maşinuţe tamponate, trenuleţe... etc dar am văzut şi tot felul de biciclete pentru copii care pot fi folosite prin curtea hotelului oricând.

Plaja abruptă şi cu pietre însă cu multe baldachine şi cu un ponton mare, există şi un loc de joacă pentru copii. Seara se organizează spectacole, noi am participat doar la beach party cu spumă organizată la Delphin deluxe.

Deşi aveam emoţii cu vremea din luna mai pot spune ca a fost mai mult decât suficient de cald şi apa numai bună. Cu siguranţă vom reveni la acest hotel şi cel mai probabil tot în luna mai când este mult mai liber. Din discuţiile cu angajaţii hotelului am înteles că luna iulie este extrem de aglomerată şi atunci mai apar neplăceri.

Trimis de va21li in 27.05.14 15:41:49
Validat / Publicat: 27.05.14 18:18:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Lara, Side

VIZUALIZĂRI: 5497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (va21li); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

djmario2001
    [09.06.14 02:01:40]

@va21li: Salutare. Poți să îmi dai mai multe detalii pentru aquapark dacă te rog?

[09.06.14 12:23:51]

@djmario2001: nu stiu daca sa il numesc neaparat aquapark... sunt mai multe tobogane de toate felurile si era o mare distracție ziua acolo. Ca sa fiu sincera nu le-am incercat si nu pot sa iti dau foarte multe detalii despre ele. Hotelul e foarte ok dar nu cred ca aquapark-ul e punctul lui forte.

[08.07.14 12:42:58]

Buna ziua, va21li! imi poti spune, te rog, ce fel de bauturi au la Platinum? si ceva referitor la topogane? sunt noi construite sau sunt cele de pe teritoriul lui Botanik? multumesc

[08.07.14 13:12:14]

Toboganele sunt cele de la Botanik dar mai sunt si unele chiar langa Platinum care nu stiu daca au fost si înainte acolo.

Referitor la băuturi au o varietate de cocktailuri alcoolice si non alcoolice, sampanie, fresh la micul dejun, cele din gama pepsi, bere am vazut numai la sticla inclusiv la piscina.

Mie mi s-au părut destul de variate băuturile dar depinde de preferințele fiecăruia.

Per total hotelul are servicii bune si merita pretul.

[08.07.14 14:17:21]

@va21li: multumesc pentru promptitudine.

Te-am intrebat de bauturi deoarece am citit si pe alte site-uri ca nu ar avea bauturi alcoolice si non alcoolice de import gen: tequila, whisky JB, Jim Beam, vinuri mai de buna calitate, sucuri de import toate acestea si multe altele regasindu-le in conceptul de uai al Delphinului de luxe, hotel la care am fost in 2011.

Pretul la Platinum este mai mare si ma intreb de ce. Te rog sa detaliezi.

Cu multumiri

[08.07.14 20:19:50]

@gione: Desi nu am consumat băuturi de import gen whisky si nu pot sa iti dau un răspuns exact stiu ca ghidul nostru ne-a spus ca nu sunt incluse in serviciile hotelului.

Pretul mai mare este probabil dat de faptul ca hotelul este nou si se vrea a fi cel mai luxos dintre toate din lantul Delphin.

Iti pot spune ca dintre resorturile la care am fost in Turcia (rixos premium, titanic, royal dragon, spice si royal alhambra) ne-am simtit cel mai bine per total, dar asta in condițiile in care am evaluat ospitalitatea, promptitudinea, condițiile de cazare, lipsa unui număr mare de rusi, lejeritatea in gasirea locurilor la piscina si mai putin partea de catering.

Noi am fost in luna mai... in prima luna de la deschiderea hotelului si cred ca si asta a contat mult pentru ca era foarte lejer peste tot, personalul interesat sa satisfaca primii clienti pentru review-uri bune.

Eu le mai dau o sansa si anul viitor cu speranța ca isi vor menține serviciile de la început.

[08.07.14 21:15:05]

Va multumesc pentru impresii

nialcos
    [22.01.15 22:59:04]

@va21li - buna seara. A mai aparut vrun disconfort la camera land side in perioada sejurului? Am inteles ca piscinele sunt incalzite, dar apa marii cum era?piscina din interior ai folosit-o? Temperatura in aer cam cat era? Sunt in cautareta unui sejur la inceput de Mai iar la Botanik am fost de 3 ori (am card de fidelitate), vrem sa vedem si noul concept.

[23.01.15 15:44:11]

@nialcos - În afara de zgomotul facut de masini noaptea, cu care ne-am obisnuit rapid, nu am avut nicio problema cu camera. În luna mai o singura piscina era incalzita si care era plina de copii pentru ca era suficient de cald cat sa nu fie nevoie de apa calda, pentru un adult cel putin. Apa marii era calda... se putea face baie fara probleme. Piscina interioara nu am folosit-o pentru ca era extrem de frumos afara si nu a fost nevoie. În aer erau peste 30 grade si eu personal dupa ora 11 nu mai rezistam de cald nici macar sub umbrela. Nu stiu daca asa este mereu in luna mai sau am nimerit o perioada calduroasa dar a fost chiar mai cald decat este la noi la mare in plin sezon. Desi am fost in Turcia si in iulie, august, septembrie, octombrie, decembrie... am ales ca anul acesta sa mergem tot in luna mai la Delphin Platinum pentru ca ni s-a parut temperatura ideala. Am inteles ca sunt si perioade in luna mai cand exista riscul sa ploua o saptamana intreaga dar sa speram ca vom avea o vreme la fel de buna ca anul trecut

nialcos
    [24.01.15 09:34:01]

multunesc frumos si concedii cat mai placute.

djmario2001, gione, nialcos, va21li
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Platinum Resort [Okurcalar]: