ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2014
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 17.05.12
MAY-2014

Mai mult decat ne asteptam...

Procedand ca multi alti forumisti de pe amfostacolo.ro, am cautat review-uri despre Golden beach Hotel, inainte de a cumpara sejurul, sa fiu cat de cat sigur de ce ar trebui sa gasesc acolo. Lasand la o parte detaliile despre firma cu care am plecat si drumul aproape mereu acelasi ca timp si stop-uri, voi trece direct la subiect.

Hotelul se afla la penultima statie de autobuz, si singura de altfel, cea cu nr-ul 25. In Skiathos exista doar un singur traseu cu 26 de statii, fiecare avand un numar si nu un nume. Prima statie este din zona portului, statia nr. 1 si ultima este cea de langa renumita plaja Koukunaries, cea cu nr-ul 26. Pretul este de 2euro/pers, dar daca mergi doar o statie pretul este de 1,60 euro.

Un alt detaliu este acela ca am mers cu autocarul pana in orasul/port Volons, de unde ne-am urcat pe ferryboat FARA autocar, urmand ca la debarcare sa luam un alt autocar local ptr a ne lasa la fiecare hotel in parte. Pretul la ferry a fost de 18euro/sens/pers. Am citit pe aici ca ar fi in jur de 25/sens/pers..., dar asta poate in plin sezon.

Despre hotel acum. Este situat intr-o zona plina de verdeata si cu o curte interioara imensa, plina de lamai. Este asezat chiar intr-o mica intersectie ce face legatura intre hotel si plaja Agia Eleni, la cca 5-10 min de mers pe jos, o plaja foarte sic si discreta. Tot de la aceasta intersectie se merge la fel, max 10 min pana la Koukunarie beach. Aceasta din urma este foarte lunga, cu mult nisip fin, si apa extrem de limpede, de se vad si pestii prin ea chiar langa mal.

Preturile ptr sezlong sunt de 8 euro/2umbrele+2sezlong/zi. Cam scumpicel fata de alte locatii, dar in banii acestia poti lua de ex o hidrobicicleta cu 10 euro. ora si nu mai platesti nimic.

Revenind la hotel, voi posta si cateva imagini. Hotelul are in jur de 50 de cam, eu am vazut vreo 3 si toate la fel de curate si aerisite. Mobilierul este tipic acestei zone si a clasei de hotel. Paturile sunt confortabile si lenjeria curata. Spre deosebire de ce am gasit eu aici referitor la lenjerie, noua ne-a schimbat-o de 2 ori in cele 6 zile si prosoapele la 2 zile.

Mai mult chiar, am comandat intr-o seara la receptie ceva de mancare, si ei bine ne-a adus-o in camera. Deci au si room service mai nou. Ptr ca am pomenit de mancare, trebuie sa va spun ca restaurantul hotelului este minunat. Mancarea este foarte buna si proaspata, preturile sunt la fel ca restul teraselor din zona, numai ca aici mai veti primi si cateceva din partea casei, coniac, inghetata, etc.

Piscina este foarte curata, si destul de mare pentru dimensiunile ei. are adancime de la 1,30 metri pana pe la 2,30. Micul dejun se serveste la terasa piscinei, lucru demn de mentionat. Cu wi-fi-u ar fi o mica problema, acesta fiind puternic doar in zona de receptie si cam atat.

Despre personal, numai de bine. In fiecare dimineata luam resturile menajere sau gunoiul si faceau si patul...

In incheiere mai am de facut o precizare, dar nu despre hotel. La data reintoarcerii, ceck-out-ul s-a facut la 07:00 dimineata, pe motiv ca ferry este la ora 08:00 si urmatorul la ora 19:00. Asadar, ar fi bine sa va informati de acest aspect inca de la inceput, ptr a evita o serie de neplaceri ce pot aprea, chiar si aceea de a pierde o jumatate de zi de vacanta pe o insula foarte ok.

Cu alte cuvinte, recomand cu incredere atat hotelul si facilitatile lui, cat si insula ca destinatie de vacanta!!!

Trimis de Coniss in 24.05.14 10:21:29
Validat / Publicat: 24.05.14 11:36:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu

VIZUALIZĂRI: 4736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coniss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 In varf, biserica unde s-a filmat scena casatoriei din filmul "Mama Mia".
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Lyssys
    [25.05.14 07:28:49]

@coniss, îmi place când oamenii sunt realiști în concordanța dintre ce li se oferă și ce primesc, cu urmare directă asupra vacanței, ca stare de bine per ansamblu!

Se vede că ați avut o vacanță relaxată, că v-a plăcut. Doar că a fost cam scurtă și chiar scurtată - cu intenție sau nu, dar vina tot a agenției este, și înclin să cred că erau în deplină cunoștință de cauză. Prețul a fost per persoană, sau tot pachetul?!

La cele două stele ale lui, îmi pare foarte OK hotelul, cea care este foarte importantă este curățenia, oriunde și la oricâte stele!

Am citit în alt ecou cum că distanța până la plaja Agia Eleni este mai mare decât cea până la plaja Koukounaries, care este varianta corectă?

A, ne puteți spune despre temperaturile - aerului și apei? Nu a fost rece apa? Se simțea briza (vântul)? Întreb deși am citit în alt ecou cam cum este, dar la bramburelile climatice de anul ăsta...

La multe vacanțe de vis!

ConissAUTOR REVIEW
    [25.05.14 08:56:42]

@Lyssys: Draga Lyssys, pretul platit de 700 de lei a fost ptr amandoi, biletul fiind cumparat in februarie. A fost un pret bun ptr ceea ce am primit ulterior.

Sejurul a fost cumparat de la o agentie din Oradea, on-line, aceasta agentie fiind partenera cu agentia care am plecat de fapt...

Intr-adevar a fost o vacanta placuta, in ciuda faptului ca in ziua plecarii, 14.05.2014, erau vreo 14 grade in Bucuresti si ploua cu galeata... Oamenii erau in pulovere si geci groase, de toamna, vazandu-i te duce-ai cu gandul oriunde numai la plaja nu... Vremea a fost la fel de rece si urata pana la intrarea in Grecia, ca odata ajunsi in Volos la ferry sa fie un soare demn de Grecia si de o zi de vacanta de vara.

Vremea a fost pe toata perioada in jur de 21-24 grade. Fara vant aceasta poate fi o temperatura foarte buna ptr plaja. Despre apa marii, cam rece... Nu imi pot da decat cu presuspusul asupra temperaturii apei, dar cred ca avea intre 15-17 grade. Cu toate astea tot am facut 2 bai... In ultima zi de vacanta apa deja incepuse sa se incalezeasca, numarul celor care faceau baie fiind mult mai mare!

Distantele pana la plajele din jurul hotelului sunt mici. Si eu am fost la fel de nedumerit asupra distantelor; dar, drumul pana la Koukunaries este pe sosea, iar cel catre Agia Eleni se face pe un drum in panta... ceea ce te poate face sa crezi ca este mai departe. Eu cred ca diferentele sunt nesimnificative.

Pentru cei care vor sa mearga in vacanta in Grecia, trebuie sa le spun sa stea linistiti, incepand cu 20 mai, vremea si apa marii vor fi din ce in ce mai calda si fara nori... In 2009 si 2010 am stat 6 luni in Santorini (am avut un job acolo) si nu a plouat decat de 2 ori cam 5-10 min...

Well, vacanta placuta tuturor!

Lyssys
    [25.05.14 16:25:09]

@coniss: Era o ofertă de nerefuzat! Drumul însă, cred că a fost un supliciu... Dar la banii ăştia, chiar merita!

Mulţumesc pentru răspunsuri!

Coniss, Lyssys