ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2014
ÎNSCRIS: 15.01.10
APR-2014

Ca intotdeauna condusul prin Bulgaria este o placere

Asadar, plecand pentru prima data in aceea zona a Bulgariei, mai precis zona Burgas si anume Duni, am inceput cautarile pe diferite situ-ri si forumu-ri, inclusiv pe AFA, dorind sa aflu sugestii si impresii despre zona, despre traseu si despre starea drumurilor.

In zona aceea am ajuns numai pana la Sunny Beach, dar facand traseul prin Varna am zis ca mai bine vad si altceva. In final am decis, traseul pe care il voi urma va fi urmatorul: Bucuresti - Ruse - Tsar Kaloyan - Razgrad - Shumen - Vaselinovo - Karnobat - Burgas - Duni. in total 385km. si in final ma bucur ca am ales acest traseu, initial vroiam sa merg prin Aytos, dar starea drumului m-a facut sa aleg acest traseu, care a fost si cel de intoarcere.

Asadar, plecare din Bucuresti la ora 5, mers incet pana la iesirea din Comuna 1 Decembrie, din cauza, desigur a drumului, recuperand timpul pierdut pana la Giurgiu, dupa care cei aproximativ 2 km de la iesirea din Giurgiu pana in vama si chiar pe pod, mers foarte incet, zici ca a inceput razboiul la noi, trebuie sa fii atent la mii si mii de gropi cu care ne primim oaspetii la intrarea in tara.

La vama romana (Bing) s-a redus taxa, de fapt s-a injumatatit, 13 lei. OK. La vama Bulgara, controlul, CI, sau a Pasapoartelor, si Talpa frate...

A... vinieta, va spun cum fac eu, niciodata nu am oprit dupa vama sa cumpar vestita vinieta, am intrat in oras, unde sunt o gramada de benzinarii si cu cardul am platit vinieta, care costa 10 leva, si prin card este cel mai bun schimb, CEL OFICIAL al BNR., Dupa care ma opresc la un Bancomat si scot niste maruntis, pentru a avea pe drum, daca opresc la vreun magazin mai micut pentru cele necesare (apa, suc etc)

Daca nu intrati in oras de la vama tine-ti drumul drept pe centura orasului, cca 5-6 km, dupa care trece-ti peste o sosea si imediat trebuie sa face-ti la dreapta, de fapt o sa vede-ti indicator mare la dreapta VARNA. Eu am facut plinul la masina in oras si benzina costa 2,52 leva, si acest pret l-am vazut aici in Ruse si la 300km distanta in Burgas (cum o fii la ei?), indiferent de numele benzinariei. Si daca tot sunt preturile la fel va sfatuiesc sa alimentati la o benzinarie cu NUME, pentru a nu avea neplaceri ulterioare.

De la Ruse pana in Shumen sunt 115km, dupa care trebuie sa face-ti dreapta spre Karnobat, drum foarte lejer, simplu fara serpentine, neaglomerat si sa aveti grija la limitarile de viteza, nu de alta dar sunteti in vacanta, si nu are rost sa riscati. In zona orasului Shumen sunt mai multe indicatoare dreapta spre oras, dar nu le luati in seama, o sa vedeti un panou indicator cu KARNOBAT aproape de iesirea spre Shumen, face-ti dreapta si la fel pedala sa aveti, si aici drumul este foarte bun, dar c-am pe la jumatatea drumului o sa traversati muntele, dar nu va speriati, pantele si serpentinele sunt ok, nu periculoase, si din Shumen pana in Karnobat sunt aproximativ 100,

Eu nu am intalnit nici-un echipaj de politie, nici la dus nici la intors, im mijlocul orasului (sau comunei) Karnobat o sa vede-ti un indicator la stanga spre Burgas si urmati drumul, dar aveti grija ca pana iesiti din aceasta comuna cred ca sunt 10-15 denivelari de atentionere, betonate care trebuie sa reduci drastic viteza de deplasare, dupa care la vreo 5-6 km intri pe autostrada spre Burgas fara a platii vreo taxa, autostrada foarte buna, fata de cea spre Varna,

Autostrada se termina undeva c-am la 4-5 km de Burgas, iar la intrarea in Burgas, tineti drumul drept, deoarece este drumul spre Duni, practic nu trebuie sa faci stanga sau dreapta prin oras.

Burgas-ul, m-i s-a parut un oras micut nu foarte aglomerat. la iesirea din Burgas mergeti pe o autostrada destul de buna pana aproape de duni. Atentie cand ajungeti in dreptul orasului SOZOPOL sunt mai multe intrari in oras, dar spre Duni exista o benzinarie pe partea dreapta (din pacate nu-i mai retin denumirea), indicator stanga SOZOPOL, iar la cca 200 indicator DUNI. sa nu il ratati. ca altiiiiiiii!!! . iar de aici mai aveti cca 6-7 km pana la hotel (vezi impresii), o sa-l vedeti chiar la sosea, pe partea stanga, un hotel impunator dealtfel.

La intoarcere am urmat acelasi traseu, si la fel foarte liber, nici urma de politie (apropo, intru-na din zile am fost sa vizitez SOZOPOL), si chiar la intrare era un echipaj de politie cu radar-ul pe geam, singurul echipaj vazut in bulgaria, pe sosea, desigur.

In total cca 800km facuti, cu o vizita in Sozopol, care se afla la cca 8-9 km de Duni.

Daca va mai pot fii de folos cu ceva, va stau la dispozitie...

Trimis de vio_andu_gaby in 23.05.14 14:11:58
Validat / Publicat: 23.05.14 17:57:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio_andu_gaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 prin bulgaria

webmaster [23.05.14 17:56:36] »

Mutat la rubrica "Drumul către sudul litoralului bulgar" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

celeste [23.05.14 22:27:34] »

Nu stiu de ce, dar mie condusul prin Bulgaria nu mi s- a parut niciodata o placere!

voxman1978 [28.06.14 08:22:20] »

Buna.

Ce fel de drum e între Sumen si Krnobat?

Cu o banda pe sens?

vio_andu_gaby [28.06.14 09:41:12] »

@voxman1978: da cu o Banda pe sens dar foarte bun drumul. liber, mergi lejer cu 90/100km/ora cu exceptia traversarii muntilor.

Dragoș_MD [28.06.14 09:48:45] »

@voxman1978: da; vezi aici sau aici.

voxman1978 [28.06.14 11:33:22] »

@vio_andu_gaby: multumesc

luni seara am plecat

celeste, vio_andu_gaby, voxman1978
Alte articole din această RUBRICĂDrumul către sudul litoralului bulgar: