ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2014
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 05.07.12
JUN-2013

Raport pret/calitate foarte bun

Am fost in acest resort de 3 ori in 2009,2012,2013 si imi cer scuze ca postez abia acum. Totusi vreau sa ofer o imagine cat mai cuprinzatoare pentru alti potentiali vizitatori ai resortului. Deci:

1. Cazarea:

In fiecare an am calatorit cu autocarul si am sosit in jurul orelor 9.30 - 10.00. Am primit imediat bratarile si am putut face orice in resort. Camerele le-am primit intre orele13.00 - 14.00 si fara nici un fel de "atentie". Ce am platit, ce scria pe voucher, aia am primit. De fiecare data "standard hotel room" - toate camerele cladirii principale au vedere la mare. Camerele club, in vile, sunt mai ieftine cam cu 100 de euro, dar n-am vrut sa riscam. Camera, destul de spatioasa, clar nu de 5* europene, din cauza uzurii naturale a mobilei si mochetei, dar in rest curata, ingrijita, cu lenjerie schimbata la 3 zile (parca nici acasa nu o schimbi mai des, nu?), prosoapele schimbate zilnic daca le lasi pe pardoseala baii, minibarul verificat si completat in fiecare zi cu apa plata (2x0.5l), apa minerala (2x0.25l), fanta de portocale (2x0.5l). Baia dotata decent, cu inconvenientul capului de dus fixat in perete, se poate trece peste asta daca nu visezi la Ritz. Seiful free, cu cheie in 2009 si 2012 si cu inchidere electronica in 2013. In 2013 am avut si internet wireless in camera, probabil datorita pozitiei acesteia.

Pont: Receptia este la etajul 8, restaurantul principal la 1 si piscina la parter. Etajele 4,5, 6, ar fi ideale si pentru peisaj si pentru zgomotul redus, atat din lobby cat si de la piscine.

Per total, am stat in Europa "civilizata" la hoteluri de 3* putin sub standardul oferit de Ephesus Princess.

2. Masa:

Restaurantul principal cu terasa generoasa, doua saloane interioare. Fara aglomeratie suparatoare in nici un moment. Meniu diversificat, salate, fructe, gratar de pui, peste, curcan. Mancare gatita de vita si oaie. Fructe de mare aproape in fiecare zi. In 2009 si 2012 vinul (alb, roze, rosu) era cu autoservire din 3 butoaie aflate in restaurant. In 2013 acelasi vin il gaseai in sticle in vitrine frigorifice si frapiere pozitionate convenabil pe terasa si in saloane. La barul restaurantului, racoritoare (la dozator), bere la halba, raki. Cu autoservire (maxim 3-4 persoane la rand), ca si vinul, si nimanui nu i-au cazut galoanele. Personalul restaurantului OK, pricepe engleza, zambitori si atenti. Micul dejun de la 7.00, fara fresh juice. Cafea la cafetiera, se poate si mai rea. Ai alternativa automatelor cu instanturi.

3. Plaja si piscina

Piscina principala la parter. Mare, curata, ingrijita. Sector cu jacuzzi, cascada - ambele cu program. Piscina pentru copii, cu tobogane, functionand cu program. La ambele, sezlonguri suficiente, umbrele pentru fiecare, scrumiere. Prosoapele de plaja se pot schimba zilnic si la piscina si pe plaja. La piscina se afiseaza zilnic temperatura apei si pH-ul.

Plaja - suficienta, nisip fin, sezlonguri, umbrele, scrumiere, suporturi pentru pahare folosite, cosuri de gunoi. Intrarea in apa lina, cu nisip. Exista si un ponton pentru cei ce prefera adancimile. Zona pentru water-sports, cu plata. Free, hidrobiciclete si caiace. Teren de beach volley. Toalete si dusuri curate si functionale. Pe plaja si la piscina de copii, mese de schimbat scutece cu pampersi free si chiuvete cu apa calda pentru pitici.

Intre plaja si nivelul piscinei sunt 186 de trepte pe care trebuie sa la cobori sau sa le urci. Exista si varianta tractorasului cu remorca din 30 in 30 de minute din capatul plajei pana la receptia de la etajul 8. Dar mersul pe jos este indicat dupa atata mancare si bautura. Plus ca pe lateralele treptelor sunt tufe de leandri si alti arbusti exotici. Din loc in loc zone de odihna cu bancute la umbra, aparate de fitness in aer liber. Super, daca nu te simti batran.

4. Baruri

Lobby-bar: Program 10.00 - 24.00. In 2013 se servea si cafea turceasca. In rest, expresso, sau diverse sortimente instant de la automat. Bauturi locale, bunicele, cocktail-uri, vin, bere Efes. Dozator de apa plata non-stop. Nelipsitele racoritoare de la dozator.

Pool-bar: Alcool, bere Efes, vin de la 10.00 la 22.00. Automat de cafea si apa calda pentru ceai, apa plata de la 8.00. Hamburgeri, hot-dog, cartofi prajiti, salate in timpul programului. Inghetata dupa-amiaza. De asemenea, five o'clock tea. Cu prajiturele OK. Autoservire, pahare de plastic, dar nu-i un capat de tara. Paharele si farfuriile goale erau imediat stranse de pe langa sezlonguri. Zona cu canapele de piele la umbra si masute in imediata vecinatate.

Beach-bar: Ca la pool-bar, doar ca inchideau la 18.00. In plus pizza si paste bune. Terasa umbroasa, mare, reabilitata in 2013. Chiar OK. Sunt 5 trepte intre plaja si bar. Pentru unii, un mare dezavantaj. Din 2013 au amenajat si un bar (10 trepte mai sus de beach-bar) cu canapele de piele care are si cafea turceasca (1 euro), narghilea (3 euro), bauturi cu plata. Dar si cocktail-uri free din UAI. Sau expresso UAI.

Irish pub: langa receptie, cu plata. Permanent gol.

Cafe turk: de la 21.00 la 23.00, intre vile. Ceai turcesc si cafea turceasca free. In 2009 si 2012 narghilea free. In 2013 - 3 euro. Divane si masute, atmosfera orientala.

Wine house: 21.00-01.00. In aer liber, lumina de la opaite si faclii cu gaz. Mese si banci de lemn, butoaie. Vin bunisor, alb, roze, rosu, apa minerala si soft drinks. Muzica live buna de trei ori pe saptamana. In rest, muzica veche in surdina. Situat intre vile, palmieri, leandri.

Restaurante a-la-carte: 7 in 2009 si 2012,4 in 2013. Intrare free cu rezervare in fiecare o data pe sejur. Bune cel pescaresc, marocan, italian. Mai slab cel turcesc. Mai buna seara turceasca din restaurantul principal (d. p. d. v. al bucatariei). Bauturile alcoolice care nu sunt in meniu se platesc (bere-3 euro, vin - de la 12 euro sticla).

Animatia: Unul din punctele forte. Incepe la 10.00 cu gimnastica in piscina, pool-games, volei pe plaja, polo, concursuri de darts. La 20.00 mini disco ptr. copii la amfiteatru (600 locuri). Bingo la 20.30. Show diferit in fiecare seara de la 21.00 la 22.30. Bune, antrenante in engleza, germana, rusa. Discoteca in spatiu dedicat cu bar UAI si instalatii de lumini, lasere, efecte pirotehnice de trei sau patru ori pe saptamana. De la 23.00 la 01.00. In 2012 au facut beach-party cu animatoare, punch-uri, limbo, artificii - super! Gradinita pentru prichindei cam de la 09.00 la 12.00 si de la 16.00 la 18.00 cu desenat, pictat pe fata, concursuri si pregatit spectacole. Nebunie pentru cei mai dezghetati, frustrare pentru restul...

Resortul: Mare, 11 ha, verde, ingrijit, umbros, pe munte, palmieri, leandri, alti arbusti tunsi, irigati. Vilele sunt situate mai sus de cladirea principala. Am vazut printre ele piscine adanci de 40 cm pentru copii. Gradinita, terenurile de tenis, cafe turk, wine house, restaurantul turcesc sunt printre vile. Restaurantul pescaresc pe plaja, amfiteatrul aproape de piscina, discoteca intre plaja si piscina (30 de trepte) restaurantul italian si cel marocan (spectacol bun de belly-dance) aproape de cel principal.

Turistii: Olandezi de varsta a treia, britanici “afumati” non-stop dar amuzanti, rusi civilizati, turci, bulgari, romani (destul de putini din fericire...).

Excursii: cel mai bine le contractati in Kusadasi, e mai ieftin si se negociaza. Am vazut cam tot ce se putea, inclusiv Pamukale. Nu v-as sfatui sa dati banii pe Sirince (sat traditional, producator de vinuri din tot felul de ierburi si fructe, sit UNESCO, etc.). E OK din departare, dar in sat mizeria cat casa. In rest, toate optiunile de iesire din resort sunt OK: Efes, casa Fecioarei Maria, Selcuk, Biserica Sf. Ioan Botezatorul, croaziera pe Egee, etc.

In concluzie, cazare, masa, animatie, bautura, spectacole, la un nivel la care, cu banii platiti, nu rezistai 3 zile la Mamaia. Totusi, daca va sperie cele 186 de trepte dintre hotel si plaja, camerele cam invechite sau 100 de euro diferenta de pret intre hotel si vile, mergeti la Neptun!

Trimis de scbabz in 18.05.14 12:16:35
Validat / Publicat: 18.05.14 14:16:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 3896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scbabz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.05.14 14:15:37]

Bun, remarcabil review de debut - cu această ocazie, să spunem şi lui @scbabz bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.05.14 15:55:12]

@scbabz:

Am fost și eu în 2010 la acest hotel și m-am simțit foarte bine. Mi-ar fi plăcut să aflu că s-au gândit totuși să-l renoveze, deoarece se cam impunea încă de acum patru ani. M-a enervat la maxim prostia aia de duș fix.

În schimb, aflu că restaurantele a la carte au rămas doar patru și că narghileaua nu mai este free, la fel și cafeaua turcească. Păcat. Măcar mai erau ceva băuturi de import incluse în conceptul UAI?

scbabzAUTOR REVIEW
    [18.05.14 19:08:31]

@nicole33: Cafeaua turceasca este free la Cafe Turk. In 2013 erau renovate Pool Bar si Beach Cafeteria; probabil urmau si altele. Bauturi de import mai erau, in special dulcegarii si cognac.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.05.14 23:34:27]

@scbabz:

Cafeaua turceasca este free la Cafe Turk.

Da, dar are program numai seara sau cel puțin așa avea când am fost eu. Sunt persoane care nu beau cafea după ora 20,00.

Mă refeream la renovarea camerelor atât din hotel, cât mai ales din vile (care arătau mult mai rău), la schimbarea mobilierului învechit, a instalațiilor sanitare etc. Oricum, se pare că sunt pe drumul cel bun, chiar dacă se mișcă mai greu.

nicole33, scbabz
    Alte impresii din această RUBRICĂLabranda Ephesus Princess Resort [Pamucak]: