ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2014
2 AD. + 1 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Antigo Trovatore - ideal pentru a face cunoștință cu Veneția-'Bellezzia'

Hotelul este excelent poziţionat, pe o străduţă îngustă, Calle delle Rasse, în dreptul staţiei de vaporetto no. 1 (San Marco - San Zaccaria), între cele două corpuri ale hotelului Danieli și Danieli Excelsior; la câţiva paşi este statuia ecvestră a lui Vittorio Emanuelle II şi staţia de vaporetto 4.1 și 4.2 către insule. În apropiere sunt, printre altele, Palatul Dogilor şi piaţa San Marco, giardinetti de la San Marco Vallaresso, Chiesa di Santa Maria Formosa, Chiesa di San Zaccaria şi biserica ortodoxă de lângă Museo dell'Istituto Ellenico. De la oricare din acestea se poate reveni la hotel în maximum 5 minute (***).

Hotelul are la parter restaurantul Trovatore, aşa că până la recepţie sunt de urcat vreo 15 trepte - de aici, însă, spre etajele superioare există lift. Renovat în 2009, are numai camere non-smoking. Noi am avut o cameră dublă, nu foarte mare, cu pat suplimentar, cu dotări very basic și foarte curată: minibar gol la preluarea camerei; pe jos - parchet, fără mochetă sau covorașe; nu există cuier, numai un dulap cu umeraşe şi poliţe. Cele trei ferestre cu obloane verzi din lemn (tipic veneţiene) black-out, oferind intimitate în faţa ferestrelor clădirii învecinate, se deschideau spre partea din spate (strada paralelă cu cea pe unde se intră în hotel), deasupra copertinelor de la Oasi-Bar şi Alla Basilica. Camera este foarte liniştită, ca de altfel întreg hotelul, paturile sunt confortabile şi curăţenia - fără reproş; am avut program la încălzire, caloriferele răcindu-se după miezul nopţii până spre ora 6 dimineaţa, ceea ce ar putea fi o problemă pentru cei cu vocaţie de bufniţe friguroase (care se mai trezesc pe timpul nopţii sau se frichinesc şi se dezvelesc în somn). Personalul hotelului este foarte amabil (cât am stat noi s-au schimbat mai multe figuri la recepţie, de ambele sexe şi de diferite vârste), generos cu informaţii şi în a acorda ajutor în orice problemă.

În apropiere sunt nenumărate cafenele şi ospătării, deschise dis de dimineaţă până spre miezul nopţii, iar la vreo cinci minute de mers pe jos spre nord am dat de un mic supermercatto inCoop; pe holul dinspre recepţie spre camere există un automat cu cafea, ceai, cioco caldă... 1 euro. Wi-fi este disponibil contra 4 euro / oră; pentru urgenţe, timp de 15 minute se poate beneficia gratuit de internet la PC-ul din holul de la recepţie.

Întrucât iniţial aveam în plan să ne rezervăm o zi din vacanţă şi pentru Padova şi din dorinţa de a fi mai aproape de aeroport în ziua plecării, am achiziţionat şi două nopţi la hotel Ambasciatori din Mestre. După ce am făcut, cât de cât, cunoştinţă cu minunăţiile veneţiene, am decis să renunţăm la Padova şi (deşi hotelul din Mestre are avantajele lui - și e mult mai elegant ca amenajări decât A. T.) ne-a părut rău că nu am stat toate nopţile la Antigo Trovatore, amplasat ideal în "centrul fierbinte" al Veneţiei.

O idee pentru vacanţa de Rusalii: hotelul este aproape şi de punctul de întâlnire pentru participanţii la cursa anuală de canoe Vogalonga: San Marco - Punta della Dogana. Anul acesta pe 8 iunie se aniversează 40 ani de la debutul acestei curse, iniţiată ca un protest împotriva utilizării bărcilor motorizate, aducătoare de stricăciuni istoricei cetăţi lagunare; se estimează participarea a peste 5000 de canoe care se vor întrece pe un parcurs de 32 km, fiind aşteptaţi să participe atât localnici, cît şi turişti (cine e tare la vâslit se poate înscrie online:Vogalonga. Buon viaggio e divertente massima!

--------

*** bine de ştiut dacă ținem cont de regimul toaletelor publice în Veneţia :)

Trimis de Klaudyia in 17.05.14 23:45:33
    Validat / Publicat: 18.05.14 08:09:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Klaudyia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

webmaster14 [17.05.14 23:54:39] »

am achiziţionat şi două nopţi la hotel Ambasciatori din Mestre.

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la hotel Ambasciatori din Mestre scrise ca articol (review) nou.

Poti folosi urmatorul link: "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

webmaster14 [18.05.14 00:07:09] »

Klaudyia [18.05.14 01:28:56] »

@webmaster14: Da, e OK

Dabator [18.05.14 23:25:50] »

@Klaudyia: Mi-a plăcut postarea ta cu atât mai mult cu cât Veneția este pe pe lista mea de așteptare.

Klaudyia [31.05.14 22:05:44] »

@webmaster14:

Done. vezi impresii

webmaster [31.05.14 22:22:13] »

@Klaudyia, mulţumim pentru promptitudinea cu care ai dat curs solicitării noastre. Te mai aşteptăm şi cu alte impresii din călătoriile tale.

Dabator, Klaudyia