ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2009
DIN: Mures
ÎNSCRIS: 02.11.09
FEB-2007

Vacanta relaxanta

O alegere potrivita daca va doriti o vacanta relaxanta... Cape Verde este destul de greu de descris in cuvinte chiar si pentru cineva care a colindat mai multe locuri. Este o locatie a extremelor. Pe de o parte resorturi luxoase cu servicii impecabile, mancare din belsug si oameni foarte veseli si amabili, pe de alta parte case saracioase in culori pestrite printre gunoaie intr-o stare jalnica.

Plaja este minunata, nisipul este alb si fin iar apa oceanului are nenumarate nuante de la turquaz deschis pana la albastru inchis. Portughezii sunt niste dansatori din nastere. Toti danseaza dar simt ritmul nu gluma.

Locatia hotelului este intelept aleasa, aproape de sat ("Santa Maria"). Resortul Oasis Atlantico - Hotel Novorizonte are o clasificare de 4 stele dar trebuie sa tineti cont ca acesta este Capul Verde, un arhipelag in care totul se importa. Este format din bungallow-uri si este situat chiar pe plaja. In restaurant aveti parte de un meniu diversificat... sortimente de peste, fructe, salate. Optiunea AI este cea mai buna alegere deoarece bauturile sunt incluse si pot fi servite in restaurant, pe terasa, barul de pe malul marii si pe marginea piscinei.

Camerele sunt mai mult decat bune, niste constructii de lemn foarte functionale cu o veranda mica, baie si un mini dress foarte spatioase si confortabile.

Lenjeria de pat este schimbata zilnic si atat... fara alte insistente in ale curateniei.

Personalul este foarte amabil, in fiecare zi gasiti apa minerala proaspata in camera.

Echipa de animatori incurajeaza toti oaspetii sa participe la activitati precum aerobic si volei pe plaja, jocuri la piscina si seara un specatocol pe cinste.

Singurul loc de distractie este discoteca din sat care este la aproximativ 500 mtr.

Insula in sine nu are prea multe locuri de vizitat. Am fost infomati de catre ghida noastra de excursile care se puteau face, aproximativ 6 insule de vizitat si o multitudine de sporturi nautice posibile care le puteti incerca. Noi am ales doar o plimbare cu vaporul unde am facut plaja si am servit pranzul.

Sa nu subestimati puterea razelor solare sa va protejati cu o crema de minim 20 filtru UV... noi nu am avut decat de 2 si ne-am prajit de tot...

Sejur placut...

Trimis de allina in 04.11.09 07:28:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CABO VERDE

VIZUALIZĂRI: 11607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (allina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sal

[12.11.09 11:44:38]

Va rog sa-mi corectati la tip :cuplu fara copii

[12.11.09 11:49:03]

multumesc

[12.11.09 11:50:43]

Rezolvat.

Alb
[17.04.10 17:24:16]

Interesant.

Din pacate nu prea exista oferte ptr avion direct catre Capul Verde.

Din cate stiu eu, este insula unde s-a nscut Cesaria Evora... care mie imi place mult si are niste plaje superbe.

Spuneti-mi cum ati ajuns acolo???

[26.04.10 10:42:49]

Cursa charter era cu plecare din Budapesta cu escala in Praga... compania aeriana Travel Service.

Fara a apela la un microbuz cu plecare din Mures sau Cluj am cumparat bilete de avion (dus-intors) Tg. Mures-Budapesta... compania aeriana Malev.

irina76
[19.11.19 21:05:08]

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, cam cat de calda e apa in februarie? Se putea face baie?

Va multumesc!

[20.11.19 07:52:27]

@irina76: Buna ziua! Temperatura apei era undeva in jur de 20-22 de grade, eu nu prea sunt cu bălăceala,

sa aveți mare atenție la crema de protecție, sa fie cu indice cât se poate de ridicat!

Vacanta plăcută!

Alb, allina, irina76