ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2014
DIN: Bucuresti S4
ÎNSCRIS: 29.08.12
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 5

In livada de maslini milenari

Anul trecut am fost in Thassos, am stat in 2 locuri, Golden Blue (review aici) si La hotel Iraklis.

Este ciudat ca este primul review, pe Booking acest hotel are scor foarte mare. Adevarul este ca a fost perfect pentru noi si am ramas cu amintiri placute.

Este un hotel linistit aflat in zona Skala Rachoniou pe coasta de vest. Se ajunge facand dreapta de pe soseaua principala, exista un indicator (chiar in dreptul strazii se afla un mare supermarket, posibil cel mai mare din insula).

Dupa 150m ajungeti in fata hotelului, o cladire cu un etaj colorata in culori calde, placute si decorata cu motive geometrice. Curtea hotelului are o zona amenajata pentru parcare, o mica terasa unde se pot servi bauturi sau micul dejun si o zona verde cu loc de joaca.

Camera noastra era mare, 28-30mp cu un pat dublu, un fotoliu extensibil si un baby cot pentru baietelul mai mic. Aveau toate loc, nu ne calcam pe picioare. Avea si o zona de bucatarie, cu plita frigider si ustensile. Baia era mica dar functionala. Exista si o terasa mare, umbrita, cam de 2x6 m, unde puteai sta la o cafea admirand livada de maslini.

Poate ca acesta e cel mai interesant lucru la hotel, este situat intr o livada de maslini de 2000 ani (ati citit bine, doua mii). Acei maslini sunt acolo de pe vremea Eladei si se vede... am admirat in fiecare zi trunchiurile lor contorsionate si frunzisul unduitor ascultand in acelasi timp sunetul cicadelor care umplea aerul, un sunet ciudat la inceput dar odata ce te obisnuiesti este linistitor (pentru cei care se sperie de insecte: nici macar nu am vazut una, nu se arata, nu ciupesc, nu deranjeaza, doar zumzaie).

Hotelul era situat la cam 150 m de plaja, un drum prafuit, circulat rar de vreo masina. Plaja nu e foarte lata dar lunga in ambele parti cat vezi cu ochii, cu nisip fin si apa foarte mica, atat de mica incat ti e greu sa ajungi suficient de departe sa inoti, dar pentru copii este perfecta. Din cand in cand exista si zone cu pietre si acolo sunt arici de mare dar sunt usor de evitat.

Cautam mereu de a lungul plajei un loc la umbra pinilor si stateam linistiti privind copiii jucandu se in apa. Uneori alegeam locuri pe plaja ingusta astfel incat sa fie umbra chiar si peste apa si sa lasam copii sa se joace in voie pana la pranz.

In zona mai sunt cateva pensiuni si hoteluri si la cativa km este oraselul Skala Rachoniou. Chiar pe plaja erau 2-3 taverne unde se manca bine, peste proaspat si feluri grecesti, la umbra pinilor de pe mal.

Dezavantaje: hotelul nu e pe plaja, nu e o statiune animata, nu are restaurant propriu.

Avantaje: atmosfera speciala, plaja lunga si linistita, te simti ca la Vadu, liniste, foarte buna pentru copii.

Daca aveti intrebari va raspund cu placere.

Trimis de IoanaV in 16.05.14 16:01:08
Validat / Publicat: 16.05.14 17:40:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul si zona de parcare.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster14 [16.05.14 17:29:47] »

IoanaV [16.05.14 17:46:02] »

@webmaster14: Da, exact acela este hotelul. Se vede si supermarketul de la capatul strazii si celelalte cateva pensiuni de pe plaja.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.05.14 12:32:09] »

@IoanaV: Dacă tot am venit cu superbonusul, am o întrebare...

Taverna Gorgona de pe plajă ați încercat-o? Eu am băut doar un frappe, dar avea caracatița la fiert...

IoanaV [17.05.14 19:52:24] »

@johnnyredlabel: Sincer nu mai stiu sigur care era Gorgona, daca era cea mare specializata in peste situata spre dreapta, da am incercat-o, dar nu caracatita ci doar peste. Sincer cu doi copii mici era destul de greu la masa, ne concentram sa i tinem ocupati si comandam ceva rapid si safe.

clauraz [27.06.14 14:48:44] »

Buna,

Poti sa ne spui cum este plaja mai exact. Sunt ceva amenajari?

Mersi.

IoanaV [27.06.14 14:54:06] »

@clauraz: Chiar in dreptul hotelului nu era nimic amenajat pe plaja, adica sezlonguri sau umbrele. Spre stanga gaseai doua taverne, si una mai cunoscuta spre dreapta. Plaja e lunga, cu nisip fin si apa foarte mica. Plaja amenajata poate gasesti in localitatea Skala Rachoni.

Dar sincer nu ai nevoie de sezlonguri ca e nisipul fin si gasesti locuri la umbra (plaja ingusta si copaci) daca vrei.

Atentie in unele locuri sunt si stanci si deci si arici de mare dar se pot ocoli cu usurinta.

Noi am cautat ceva foarte linistit si calm si a fost perfect pentru noi.

clauraz [27.06.14 14:56:51] »

MERSI.

babriela [07.07.17 15:26:48] »

@IoanaV: buna Ioana,

am o intrebare: oare tu ce ai gatit acolo?

babriela, clauraz, IoanaV