ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2014
ÎNSCRIS: 15.08.10
APR-2014

Fabulos

Am ajuns aici prin voia sorții și a companiei Austrian Airlines după o vacanță în Viena... Poveste lungă.

Aveam biletele de avion cumpărate de vreo 2 luni, am mers foarte bine spre Viena însă când să ne întoarcem, în vacanță fiind, nu ne-am obosit să facem check-in-ul, în ideea că-l facem în aeroport. Când am printat biletele nu am primit locuri și astfel am aflat că ne aflam într-o situație de overbooking. Nu vă povestesc câți nervi- lăsat bagaje, luat bagaje, unul pierdut, găsit după vreo două ore...

Eram vreo 30 de persoane. Cu toții am luat-o de la capăt-am mers la ghișeu pentru rebooking- fiecare când și cum putea să plece, unii pierduseră legături. Totul s-a întâmplat în săptămâna de dinaintea Paștelui când toată lumea vroia acasă. Noi am ales să mergem cu compania românească a doua zi, la prima oră. Pentru greșeala făcută am fost cazați la un hotel NH (fie în aeroport fie în centru), cu cina și micul dejun asigurate.Taxi dacă era nevoie.

Ne-am cazat imediat, hotelul fiind la 2 minute, pe jos. Am avut o cameră dublă superior, foarte mare, cu fotolii, birou, cafetieră, ceaiuri, cafele, un bar plin cu de toate. Baia mare dotată cu toate cele necesare-într-un coșuleț și perie de păr printre altele. Îmi pare rău că nu am făcut poze dar am ajuns după 24 în cameră și oricum eram destul de marcați de întâmplare. Peste noapte am realizat că fiecare cameră era atât de bine izolată încât nu auzeam nici un zgomot, deși eram într-un aeroport mare. Ușa de la intrare avea aspectul unei uși blindate. În baie, instalațiile sanitare erau de la o renumită firmă germană cum nu prea vezi în hoteluri iar ușa din sticlă mată.

Restaurantul oferea pentru cină un meniu foarte variat de la aperitive la mâncăruri gătite, dulciuri, fructe, compoturi. Deși era ora 23 încă se putea lua masa. Am observat că hotelul era populat de turiști din toate colțurile lumii dar și piloți, stewardeze. La micul dejun cafeaua era servită într-un soi de căni, la fiecare masă iar despre mâncare ce pot spune- găseai absolut orice- de la mâncare gătită, somon la fructe. Programul de masă era foarte flexibil-MD începea la ora 04.00 până pe la prânz iar cina se servea până la ora 24.00

Un hotel de 5 stele aș spune eu. Pretul atasat era trecut pe voucherul primit.

Astfel, am stat o noapte în plus în Viena într-un hotel excepțional, de tranzit, pe care îl recomand din toată inima.

Precizez pt webmaster că în rubrica deja existentă cu NH(din centru) a mai scris cineva un rewiew care cred ca se referă la acest hotel, din aeroport. Grupul NH mai are și un hotel în centru- sunt amestecate.

Trimis de armina in 15.05.14 21:40:19
Validat / Publicat: 15.05.14 23:22:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 3125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (armina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 111.20 EUR pe cameră

[15.05.14 23:14:52]

Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc).

PS mulțumim pentru sesizare, am mutat și celălalt articol la acest hotel.

claudiu 71 CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [16.05.14 11:52:58]

@armina:

Buna!

Pana la urma tot raul spre bine, lantul NH este foarte apreciat intradevar si exista chiar cinci hoteluri apartinatoare: m.nh-hotels.de/hotel/nh-wien.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [16.05.14 16:04:55]

Bine că erau locuri la hotel! M-a cazat și pe mine odată Taromul la Munchen: o noapte, într-un pat pliant, pe holul terminalului 1, fără posibilitatea de a mai ieși de acolo, că trecuserăm de controale. Noroc că a fost vorba doar de vreo 10 ore.

Sigur că nu e comparabil, aeroportul anulase orice decolare din cauza vremii, așa că toată lumea stătea pe loc. Noi ne alinaserăm cu speranța că poate ne cazează la Kempinski-ul din aeroport, cînd colo nu mai erau locuri la nici un hotel în tot Munchenul si satele din împrejurimi.

arminaAUTOR REVIEW
    [16.05.14 19:41:31]