ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2014
ÎNSCRIS: 02.03.11
MAY-2014

Foarte nemulțumit

Daca aveti de ales evitati!

Tocmai m-am intors de la hotelul Palace... Deplorabil... Atata maretie si istorie lasata la voia intamplarii dar ridicata pompos la rangul de 4 stele. Pt ce??? Pt suprafata, da, e ok, camerele sunt mari (suprafa si inaltime), dar in rest pe unde se justifica cele 4 stele??? mare pacat este un hotel in care atunci cand intri te astepti sa iasa o fantoma de undeva sa faca Bau!

Am fost intampinati de multa ignoranta, delasare, nepasare, parca si personalul era de la 1800... Totul lasa de dorit.

Pe parcursul a 5 zile (4 nopti) ni s-a facut curatenie si s-au schimbat prosoapele doar o singura data (4 stele???). Si sa nu va ganditi ca ar fi dat cineva cu ceva prin baie (gunoaiele pe care le-am gasit pe gresia de la coltul cazii au ramas intacte).

Iar restaurantul... acolo am regasit cele 4 stele... la preturi, altfel mancarea buna, portii si farfurii de master chef... in prima zi fiind un eveniment important (congres) micul dejun a fost f ok, apoi din ce in ce mai saracacios culminand cu ultima zi cand a disparut bufetul si cu multa enervare personalul ne-a explicat ca asta e suntem putini si trebuie sa comandam daca vrem ceva de mancare.

Wi-fi??? poate daca ai un gadget de ultima generatie, altfel te poti plimba ore in sir sa cauti si tu un pic de semnal (nici la tel nu prea ai in toate locurile). A si uitam... parcarea... Chiar de la venire am parcat in fata hotelului Palace. Imediat ni s-au cerut bani de parcare. Am platit 30 lei gandindu-ne ca vom sta linistiti pana la plecare. Gresit gandit. Am plecat cu masina prin frumosul oras in care ocolesti 3 km pt 300 m si am parcat la Peles. Surpriza ni s-a cerut 3 lei/ora parcarea. Am fost la telegondola am platit 5 lei parcarea. Tot in aceeasi zi am ajuns si la cota 1400... am platit 9 lei parcarea??? Eram intr-un film prost care nu se mai termina. Ne-am ales cu 4 bonuri de parcare pt o singura masina in decursul unei zile??? E hilar!

Dumnezeule mare pacat de renumele statiunii... pacat ca suntem tratati asa la noi in tara, pe banii nostri pe istoria noastra...

Trimis de snics in 12.05.14 22:22:13
Validat / Publicat: 12.05.14 23:31:08

VIZUALIZĂRI: 2155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (snics); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.05.14 23:35:38]

@snics:

Hilar ar fi dacă era vorba despre o singură mașină, într-o singură parcare, într-un singur interval orar. În orice alt caz, e de fapt normal; noi avem o problemă cu acceptărea faptului că anumite lucruri nu (mai) sunt gratis.

Și hotelul de mai sus, ce vină are în povestea asta?

alex1968
[13.05.14 00:59:52]

Si eu am fost la un congres la Sinaia si am fost cazata acolo. Pentru ca am ajuns printre ultimii am mai prins doar o camera la etajul 4, cred ca nici o stea si jumatate nu putea avea camera aia. De atunci tot imi propun sa pun poze aici pe site, dar nu prea am avut timp sa scriu un review. O sa ma rezum deocamdata sa pun niste poze in zilele urmatoare, macar pentru ca cei care doresc sa mearga acolo sa stie dinainte ca exista si astfel de camere si sa se asigure dinainte ca nu vor primi asa ceva.

Michaell
[13.05.14 08:14:28]

@Dragos: cum e in celelalte locuri in Sinaia (telegondola, etc.) cu parcarea, nu stiu, fiindca, personal, atunci cand sunt in Sinaia si vizitez aceste locuri, de regula ma deplasez per pedes dar, daca vorbim de hotel Palace, si la el se referea review-ul defapt, consider ca nu este in regula ca un hotel de aceasta categorie sa nu aiba o posibilitate proprie unde clientii sa-si poata parca masina. vorbim aici de un hotel de 4 * si nu de o pensiune.

@ snics

confirm suta la suta cele descrise de tine. din partea angajatiilor de loveste o ignoranta si un sictir de nu-ti vine sa crezi. pur si simplu am avut nevoi de saptamini ca sa trec peste dezamagirea de atunci. cunosc hotelul din anii 80 si ma bucurasem enorm de mult in asteptarea celor citeva zile pe care vro-iam sa le petrecem la ei. a fost groaznic...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.05.14 08:29:38]

@Michaell: Hai să privim această poză; se pot observa locuri de parcare cu plată de-a lungul întregii străzi - e drept, nu aparțin hotelului, ci primăriei / consiliului local. Poate că hotelul ar putea rezerva de la primărie în nume propriu o parte dintre ele, dar mă tem că ar fi oricum insuficiente. Trebuie să ne gândim totuși că la vremea când a fost construit, nu se gândea nimeni la construit parcări, garaje etc. Iar acum, chiar dacă ar vrea cineva, nu e pur și simplu loc unde să fie făcută în apropierea hotelului. Și sunt sigur că există și prin alte meleaguri mai „civilizate” hoteluri (indiferent de numărul de stele) care NU au parcare. O simplă căutare pe booking.com ne-ar putea lămuri în câteva clipe.

Ce nu ai înțeles tu din ecoul meu de mai sus este cu totul altceva (și chiar mă mir, pentru că în mod normal tu gândești la fel cu ce spuneam io acolo): anume că e firesc să plătești parcarea, oriunde mergi, chiar dacă muți mașina doar cu două străzi mai încolo. Atât.

Michaell
[13.05.14 09:34:46]

@Dragos: @Dragos: Da, ai dreptate si este corect ca in ziua de azi oamenii trebuie sa priceapa ca ptr. un serviciu este nevoie sa platesti si nu poti astepta sa tie se ofere gratis - ca pe vremea comunistiilor. Orasul nu produce marfuri pe care sa le poate vinde pe piata ptr. a optine asa fonduri din care sa-si plateasca angajatii, sa intretina drumurile, etc. ci trebuie sa perceapa taxe si impozite ptr. a avea aceste fonduri. multi, chiar si aici in occident, dar mai multi in romania, nu realizeaza aceast lucru.

unde nu sunt de parerea ta, este porblema la hotel.

hotelul este unul vechi si da, ai dreptate ca locul este limitat. dar asa cum ai spus-o si tu, hotelul ar putea concesiona de la primarie un anumit numar de locuri iar pretul il poate integra in costurile cazarii. vei spune poate ca este un truc... Nu, eu sunt de parere ca conteaza gestul, deci faptul cum ma simt atunci cand dupa sute de km ajung in fata hotelului. am impresia ca sunt primit si tratat ca om sau ma loveste ignoranta. asta conteaza.

iti dau un exemplu care arata ca se poate. Hotel International. il cunosc inca de cand era in constructie. cu toate ca este un hotel relativ nou, nu a avut in dotare niciodata locuri de parcare propri ci doar un rondel pavat in fata. masiniile parcau in spate pe starda sau chiar pe trotuar de linga drumul ingust din dreptul intersectiei. anul trecut ma-m plimbat pe linga hotel si am avut ocazia sa vad ca hotelul a construit o parcare supraetajata si ca asa sa rezolvat aceasta problema. deci se poate. constructia nu este neaparat pe gustul meu, dar mai bine asa decit deloc, ca la Palace.

In alte tari mai civilizate, vorba ta, chiar si in orase istorice (Vezi Locarno) multe hoteluri concesioneaza locuri de parcare in parcari subterane si le ofera aceastea propriilor clienti

snicsAUTOR REVIEW
[13.05.14 21:06:54]

@Dragos: Observ ca nu s-a inteles exact ceea ce am vrut sa spun. Eu am platit parcarea pe o zi intreaga (timp de 3 zile) pe domeniul apartinand primariei Sinaia. Si in aceeasi zi pt aceeasi masina am platit tot pe domeniul public al aceluiasi oras inca 3 parcari pentru care NU AM PRIMIT NICI UN SERVICIU!!! Despre ce vorbim aici? Hotelul are o mare vina pentru ca la 4 stele (asa cum ii place sa-si faca reclama) nu este admisibil sa nu ai propriile locuri de parcare.

alex1968, Michaell, snics
Alte impresii din această RUBRICĂPalace Hotel: