ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2014
ÎNSCRIS: 11.08.11
MAY-2014

O saptamana in Tenerife - partea I

ziua 1 - vineri

Am aterizat pe la 16:30, am ajuns repede la hotel, am iesit si ne-am plimbat putin pe faleza, am testat putin la mal valurile oceanului. Am mancat de seara si am dat o tura prin Playas de Las Americas. Ne-am culcat devreme.

ziua 2 - sambata

A fost ziua de relaxare, ne-am trezit tarziu, mic dejun tarziu, am zacut la piscina hotelului H10 Conquistador, din fericire una din piscine era incalzita (apa era rece in cealalta). Am stat pana spre dupamiaza apoi am fost si am luat masina pe care o rezervasem inainte de a pleca. Din fericire langa hotel erau cateva parcari mari publice, daca aveti de gand sa inchiriati masina sa va ganditi si unde o parcati.

Masinile sunt toate noi si frumoase, la fel si majoritatea drumurilor iar benzina costa 1 euro/l. Puteti ajunge la majoritatea obiectevelor si cu excursii organizate sau cu autobuzele locale daca nu vreti sa inchiriati masina, dar masina iti da totusi o mare libertate de miscare pe o insula care masoara din nord in sud 100 km.

ziua 3 - duminica

Ne-am trezit putin mai dimineata, am mancat, ne-am urcat in masina si am pornit spre Teide din Playas de las Americas (sudul insulei). Drumul este bun, cu multe serpentine si curbe in ac de par iar decorul este magnific. Sunt multe parcari in punctele de belvedere si am oprit in aproape toate. Peisajul se apropie de ceea ce in visele mele imi imaginam ca exista pe Marte combinata cu Luna. Din cand in cand flori ciudate par sa accentueze peisajul nu foarte pamantean. Drumul nu a fost asa dificil pe cum citisem si am parcurs cei aprox 50km si 2200m diferenta de nivel in vreo 2 ore jumate cu opriri dese, poze multe si adunat de pietricele.

Am parcat la telecabina de la Teide, nu era coada (dar daca ar fi fost era o coada prevazuta cu scaune - sac!) si ne-am urcat in telecabina. In vreo 10 min am ajuns cu 1000 de metri mai sus. Sus ne-am plimbat putin, era mai frig, batea vantul si era lume cam multa.

Am coborat admirand din nou peisajul si marea vazuta de la 3000m.

Telecabina nu m-a impreionat aproape deloc - as spune ca 85% din famecul Teide este dat de drum si 15% de telecabina si peisajul de la 3200m.

Pentru ca era devreme am zis sa continuam drumul spre nord si bine am facut. Drumul spre Santa Cruz este mai usor dar la fel de impresionant (sau poate mai mult), cu peisaje de Sahara si privelisti magnifice ale oceanului. Daca veniti dinspre sud si vreti sa va intoarceti merita sa mai faceti cativa km in plus sa vedeti pisajele sahariene.

Am ajuns destul de repede la Santa Cruz, am vazut putin din oras in viteza masinii (incet, era trafic adica) si am cautat Playa de las Teresitas pe care am gasit-o destul de usor. De-a lungul plajei o parcare imensa, aproape plina (am vazut ca venea si un autobuz pana la plaja). Plaja este mare, cu nisip fin adus din Sahara, apa limpede si albastra, palmieri, totul strajuit de munti. Apa cam rece, am facut o baie pe fuga dar ne-am bucurat de plaja. Nu foarte multa lume (era si cam tarziu, dar cald si soare inca), erau umbrelute, cateva chioscuri si destul de multi localnici. O plaja care isi merita renumele.

Cu greu ne-am hotarat sa ne urcam in masina si sa plecam... cina, spectacol la hotel si noapte buna.

Trimis de sunnyday07 in 10.05.14 23:26:30
Validat / Publicat: 11.05.14 08:02:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunnyday07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tenerife, am sosit!

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: