ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2014
ÎNSCRIS: 28.06.13
MAY-2014

Derici - un hotel modest

Am fost cazat în acest hotel 4 zile (3 nopţi). Sincer, deşi este cotat cu 4 stele, serviciile s-ar încadra la un hotel mediu de 3 stele, din România.

Hotelul este poziționat în apropierea așa-zisului centru, pe bulevard, pe țărmul mării, la mijlocul distanței (aprox. 15 minute) de cele două porturi. Are camere dispuse frontal, către mare, lateral, sau în spatele hotelului. În funcție de cum vă ”descurcați” la recepție, veți primi o cameră în consecință.

Ca inconveninte: lipsa unei plaje în apropiere, gălăgie. Personal, consider gălăgia ca fiind cea mai mare problemă – în prima aseară a fost un festival bulgăresc (până pe la 22.30), a doua aseară un festival turcesc cu artiști locali, care au cântat pe ritmuri dureros de apropiate de cele ale manelelor (până la 23.30). Când mă refer la zgomotul festivalurilor - nu puteam comunica fără să țipăm, în ciuda geamurilor/ușilor închise, situație care era similară și la terasele situate pe o rasă de mai multe zeci de metri. În a treia seară a fost un protest local, oameni supărați, lozinci, scanări, s-a terminat repede. La plecare o echipă instala scena și echipamente de sunet …

Parcarea este în apropiere, vedeam mașina din cameră – 8 lire/24 de ore, neasfaltată și slab amenajată, înconjurată de clădiri în paragină, de pe acoperișul cărora ne latrau câinii. De cea de la hotel nu ne-am putut apropia fiind ocupată de mașinile și mopedele personalului.

Mobilierul din camere este destul de vechi, ca și mocheta. Nici zugrăveala nu e la prima tinerețe. Interesanta, însă, ideea de a oferi un TV şi o lampa incluse în oglinda imensă din faţa patului. Din nefericire, din balcon vezi fără efort, reflectat în oglinda lor imensă, ce fac vecinii din camera alăturată și la rândul tău poți fi văzut… Deci, atenție suplimentară la intimitate. Baie cu instalație veche, o cadă îngustă și un duș incomod (l-am reparat ca să îl pot folosi), mărginite de uși glisante din plastic, care glisau pe mucegai. Ciudat este că aveai un soi de bidonase, de genul celor de sampon, în care se afla săpun, fixate în perete și care trebuiau ”stoarse” … Nu erau alte cosmetice… Încălzire centralizată (avea comutator și pentru aer rece, dar aveam aer condiționat în cameră, fără telecomandă). Nu a mers căldura, iar ventilatorul instalației era foarte zgomotos (se putea folosi doar la prima treaptă). De pături nu cred că au auzit.

Mâncarea (bufet suedez) – am ales demipensiune (dimineața și seara), bazată, ca în majoritatea hotelurilor, pe salate. Aceleași salate zilnic, la cina regăseai frânturi din micul dejun, dar sub altă formă (se practică și la case mai mari). Mic dejun – branzeturi, salate, ouă, un soi de cârnați fierți. Cafeau la filtru oribilă, cafeaua instant mai bună, ceai, lapte sucuri atât de ”naturale” că îți rămâneau pătate mustățile. Cina - brânză, ouă, un soi de cârnați fierți (toate incluse în salate), plus 3 feluri de meniu fix (din care unu sau două pe bază de carne – vită/pui/curcan). Pe scurt, 2 feluri de salate (cam acre pentru gusturile mele) – bazate pe sos de maioneză, respectiv cele bazate pe sos de iaurt.

Piscina pe acoperiș era frumoasă, peisaj superb, șezlonguri, dar preturile pentru ce comandai acolo erau cam de 4 ori mai mari ca cele de la terasele din apropierea hotelului (ex. o saorma de pui 4 lire la saormeria situată la 10 metri de hotel, însă 17,5 lire la piscină dar primeai și un suc).

Personalul: activitatea și amabilitatea acestuia era reglată prin tips-uri. În prima zi au schimbat prosoapele, în următoarele nu, nici cearceafurile. Bănuiesc pentru că am fost plecați toată ziua și nu am putut da bacșis…

Concluzia: gândiți-vă de două ori înainte de a face rezervări aici, cred că la același preț găsiți ceva mai bun.

Trimis de Mircea P in 10.05.14 17:18:22
Validat / Publicat: 10.05.14 18:48:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mircea P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.00 EUR pe cameră

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [10.05.14 19:24:05]

@Mircea P., felicitari, am citit ambele postari...

Ai ales sa scrii punctual, la obiect si dupa parerea mea fara exagerari! Cunosc locatia si statiunea destul de bine incat sa pot afirma la randul meu ca nu a fost o alegere fericita aceasta locatie!

Cum insa, pe acel centru nu exista decat locatii de 3 si asa zis 4*, era normal sa alegi Derici.

Este la bulevard si zgomotos, insa plaja era... una mica publica si doua cu taxa, chiar vis a vis. Poate nu erau amenajate inca...

La aprox. 5-600m mergem noi, mereu, la Hotel Surtel3* si din descrierea ta am tras o singura concluzie; este mai bun Surtel! Mai ales ca are gresie si nu mocheta neexistand riscul sa fie una veche sau imbacsita...

Ca si pozitie insa, trebuie sa recunosti ca a fost una buna!

Mircea PAUTOR REVIEW
    [10.05.14 20:00:22]

@maria55: Pozitia a fost buna, însă vine la pachet cu toate festivalurile/manifestațiile din fața hotelului, implicit zgomot. Am văzut o plajă la câteva sute de metri, dar neîncăpătoare pentru doritori. Nici nu am căutat altele pentru că am fost interesat mai degrabă de obiectivele istorice din zonă, mare și peisaj.

bigu_2006_rapid
    [27.05.14 14:22:35]

@Mircea P: salut! era mai bine daca alegeai HOTEL ATANC care e lipit de DERICI! din cate stiu eu e net superior lui DERICI! sau SURTEL dupa cum bine spune maria55 pe care o salut!

Mircea PAUTOR REVIEW
    [27.05.14 14:53:08]

@bigu_2006_rapid: Lipit de hotel (in dreapta cum te uiti la el) era hotel Ilayda Avantgarde, clar peste Derici ca și confort (nu știu unde se situa ca preț).

În partea opusă vederea era liberă (spre parcarea tristă și hala dezafectată cu acoperișul plin de câini, de care vă povesteam) iar la câteva zeci de metri era Hotel Ilayda (arăta foarte bine, iar prețul și confortul erau peste Derici).

În spate era un hotel al cărui nume nu l-am reținut, dar la care de mai multe ori a venit o cisternă specială pentru a rezolva probleme de canalizare (miros și gălăgie specifice).

În fața hotelului este bulevardul, iar peste bulevard o terasă imensă și foarte aglomerată la care, după amiază, erau 90% femei din zonă care beau ceai, mâncau înghețată și ”săgetau” din priviri turiștii), apoi marea.

Hotel Atanc nu îmi sună cunoscut, dar sunt aproape sigur că nu este lipit de Derici (singurul lipit este Ilayda Avantgarde).

bigu_2006_rapid, maria55, Mircea P
    Alte impresii din această RUBRICĂDerici Hotel: