ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2014
DIN: Severin
ÎNSCRIS: 15.06.11
MAY-2014

1 Mai la cetatea Golubac

De 1 Mai, am vrut sa fac o iesire peste granita si cea mai la indemana destinatie unde pe unde nu am fost era Golubac. Am prins o vreme relativ inchisa cu ceva caderi de precipitatii si cer noros.

Fosta cetetate de la Golubac este situata la cca 110 km de Portile de Fier I, drumul spre Belgrad, drumul este bun, ceva mai ingust decat drumurile nationale, peticit pe foarte multe locuri, peisajul este unul foarte frumos, se trece pe langa cazanele mici si mari, oricum raportat cu calitatea infrastructurii nostre rutiere pe clisura Dunarii este mult mai bine.

Pe alocuri pe tot parcursul traseului sunt amenajate locuri de parcare cu masute si umbrelute confectionate din lemn cu aspect ingrijit.

Fosta cetate de la Golubac este situata pe malul Dunarii, iar drumul trece chiar prin cetate, are un aspect neingrijit, nu sunt amenajate rute sau tresee de vizitare si explorare in jurul cetatii, terenul fiind unul stancos mai greu accesibil fara o echipare corespunzatoare.

Vizitatible si accesibile sunt foarte putine parti ale fostei fortificatii, un turn aflat in apa si unul situat imdeat pe margina drumului, aceesul la acestea este facil si usor de realizat.

In zona cetatii am intalnit foarte multi sarbi ce au venit la gratare si iarba verde precum si alti turisti de diferite natii cu scop de vizitare.

In apropiarea cetatii sunt amenjate locuri de parcare, se gasesc ceva suveniruri, dar nu mai sunt deschise restaurante sau alte localuri pentru alimentatie publica, noi am mers in loclaitatea Golubac, la un restaurant amenjat pe faleza Dunarii ce ofera un meniu diversificat, ospatarii vorbesc si romaneste, plata se poate face si cu euro, iar restul il primesti in dinari.

Trimis de vxp in 10.05.14 15:28:20
Validat / Publicat: 10.05.14 16:16:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 2787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vxp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 traseul de la PF I la cetatea Golubac

[16.06.14 14:30:31]

Mutat în rubrica "Descoperă Golubac" (nou-creată pe sait)

sunflower
[28.07.14 11:44:56]

Ce frumoasă este zona!!

vxpAUTOR REVIEW
[28.07.14 12:27:05]

intradevar @sunflower, pacat ca drumul pe la noi este jalnic pe unele portiuni, nici pe la sarbi nu este extraordinar dar este mult mai bun decat pe la noi

iulianic
[28.07.14 12:34:16]

@sunflower: Da, zona este foarte frumoasă. Eu am văzut-o puţin, de pe malul sârbesc, în trecere spre Croaţia şi - şi mai puţin - privind de pe malul românesc al Dunării, atunci când am petrecut un weekend la Eşelniţa.

Îmi doresc de doi ani să ajung la Golubac, de aceea am optat pentru un premiu la Vila Dunavski Raj de la Golubac. Poate am şansa să întâlnesc şi alţi fericiţi membri AFA, câştigători ai aceluiaşi premiu.

sunflower
[28.07.14 15:12:02]

@vxp: trei ani la rând am petrecut câte un weekend pe malul românesc al Dunării, de fiecare dată ne-am propus să trecem în Serbia, dar atât de mult ne-a plăcut, încât nu am mai ajuns pe acest traseu in Serbia. Drumurile sunt rele, dar și prețurile mi se par mari, zona este foarte săracă, are mult potențial, însă...

@iulianic, am observat că ai optat pentru acel premiu, de-abia apuc să îți citesc impresiile de la fața locului! Sejur frumos să ai!

vxpAUTOR REVIEW
[28.07.14 15:39:11]

eu am avantajul de a fi aproape, partea romaneasca a clisurii eu am vazut-o de foarte multe ori, o cunosc foarte bine, cea sarbessca este si ea frumoasca, se gasesc multe spatii de cazare " sobe", nu m-am interesat de tarifele practicate pe malul sarbesc, dar stiu ca in zona Eselnita - Dubova sunt tarife ceva mai mari, comparativ cu alte zone din Romania.

iulianic, sunflower, vxp
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Golubac: