ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2014
DIN: Otopeni
ÎNSCRIS: 11.03.13
MAY-2014

Foarte bine

Am ales sa petrecem doua saptamani in Grecia, de data aceasta pe o insula. Nu ne-am grabit pe drum, am stat o noapte in Paralia Katerini, a doua in Killyni. Am ajuns deja odihniti dupa drumul prin munti si prin livezi de portocali si maslini.

Alegerea acestui hotel este foarte potrivita in special pentru familiile cu copii. In pofida parerii majoritare legate de faptul ca in Grecia nu e potrivit sa alegi ALL INCLUSIVE, pentru noi acesta e tipul de masa ideal, intrucat, chiar daca am sarit peste unele mese de pranz (excursiile fiind la ordinea zilei), cafelele, sucurile, bauturile in general ori gustarile dintre mese justifica din plin foarte mica diferenta intre demipensiune si AI. Pe de alta parte, avand copil, este mult mai comod sa il pui sa aleaga dintre mai multe feluri de mancare decat ai putea sa o faci la taverna, unde, oricum, pentru o masa platesti cam 35 euro.

Hotelul este unul foarte bun pentru cele 3 stele la care este cotat. In special comparand cu clasificarile total aleatorii cu care ne-am obisnuit in Grecia, am descoperit cu placere ca, facand parte din lantul Best Western, cele trei stele sunt bine-meritate. Mai mult, calitatea materialelor si a serviciilor ne-ar putea duce cu gandul la 4 stele, insa, probabil din cauza limitarilor spatiilor din camere hotelul are totusi 3 stele. In stanga hotelului, cum privesti marea, este un altul de 5 stele, dar care pare cam la fel cu acesta, iar review-urile pe care le-am citit ma fac sa cred ca e clasificat atat de "inalt" "in stilul grecesc".

Noi am platit o dubla, insa, solicitand extra bed pentru copil, am primit free of charge o camera tripla. Probabil ca pentru ca, fiind inceput de sezon, hotelul nu era full. Noi am fost singura famililie de romani, restul fiind englezi si rusi.

Fiind luna mai, barul de pe hotel nu era inca deschis (se deschidea in iunie), iar cel de la piscina s-a deschis la jumatatea intervalului nostru de cazare.

De asemenea, sezlonguri pe plaja au fost montate tot in timpul sejurului, in prima parte nefiind amplasate de hotel.

Insa, taverna din dreapta hotelului oferea sezlonguri gratuit, chiar fara sa faci vreo consumatie (si organiza niste seri grecesti cu musica live pe cinste, cu dansuri, foc, spart de farfurii..., desi, dupa cum arata, nu ai fi crezut).

Mancarea a fost variata, super gustoasa si, bineinteles, multa. Vinurile, de asemenea, foarte bune. Bauturile tari erau dintre cele locale, no name, dar... e normal, AI nu ULTRA AI.

Lenjeria a fost schimbata la fiecare 2 zile, iar prosoapele la fel, daca nu ceream noi sa fie schimbate zilnic.

Obiecte de toaleta nu au fost oferite decat la inceput.

In lobby se putea juca biliard for free, iar in curte existau doua mese de ping-pong echipate.

Apa in piscine destul de calda pentru luna mai, mai ales dupa-amiaza.

Marea era calda, insa doar in zona golfului Laganas (care este cea mai calda zona a insulei). La Navagio mi s-a parut de neintrat in apa, insa pe plaja de pe insula Marathonisi am facut baie toti, inclusiv copilul.

Intrarea in apa este foarte lina, cu nisip, cu apa de mica adancime pe o zona intinsa, aproape ca la noi la Mamaia.

Desi statiunea Laganas e cunoscuta pentru agitatia cluburilor de noapte, probabil din cauza de extrasezon a fost o liniste neasteptata. Intr-o seara de joi chiar am vrut sa mergem intr-un club, dar erau toate inchise, desi stiam ca sunt deschise si ziua unele.

In concluzie, recomand cu caldura alegerea acestui hotel.

Trimis de cartaovitu in 09.05.14 21:50:58
Validat / Publicat: 10.05.14 07:32:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Hanioti, Elinotel Apolamare, Polis, Hanioti Palace

VIZUALIZĂRI: 7794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cartaovitu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danamandache [10.05.14 08:38:47] »

Felicitari pentru vacanta! Imi poti spune cate curse pe zi are ferry spre Zakynthos si la ce ore?

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.05.14 09:31:02] »

@danamandache: Uite aici ionianferries.gr/routes.asp

danamandache [10.05.14 09:48:41] »

@johnnyredlabel: multumesc mult!

cartaovitu [12.05.14 15:04:40] »

@danamandache: Buna, abia acum am vazut ecoul, dat fiind ca, desi am scris articolul la timpul trecut, noi suntem inca in Grecia. Exista doua companii care opereaza drumuri de pe si pana pe continent, una este cea despre care ti s-a raspuns deja, cealalta este kefalonianline, aceasta din urma fiind cu ferry-uri mai moderne, dar cred ca si mai scumpe (pe noi ne-a costat 32 euro, 2 adulti, un copil, o masina, dus-intors, pt intoarcere dandu-ne open ticket, rezervarea locurilor facand-o chiar astazi, 12 mai pentru 16 mai, - trebuie sa optezi pentru o anumita cursa, nu poti avea bilet cu care sa te urci in ce ferry vrei). Ioannianferry este compania la care, din intamplare, noi am apelat. Dar companiile au curse la ore diferite, asa ca, in principiu, indiferent cand ajungi in port, in maxim o ora pleaca un ferryboat. Inca ceva - ai grija, daca te orientezi dupa programul de pe net, ca acesta se schimba in functie de sezon. Drum bun!

danamandache [12.05.14 20:14:43] »

@cartaovitu: multumesc pentru raspuns! Vacanta frumoasa sa aveti!

armina [17.05.14 10:57:33] »

Buna,

Poti sa ne spui de unde au fost achzitioanate sejururile? De la agentie, booking etc? Cu cat tmp inainte?

cartaovitu [17.05.14 23:44:19] »

@armina: Rezervarea a fost facuta din luna februarie printr-o firma de turism. Am prins early booking. Oricum, am urmarit si am ajuns la concluzia ca pe booking sunt mult mai scumpe astfel de vacante, plus ca AI nu au scos nicioadata de cand sunt eu interesata de acest hotel. Insa, un operator care lucreaza pe Grecia sunt sigura ca iti va face o oferta buna. Nu cred ca am voie sa postez aici firma cu care am fost eu (poate in mesaj privat?!... nu stiu). Este una mica, cu care am colaborat si anul trecut si de care sunt f multumita (ca si prietenii care mi-au recomandat-o). Succes!

armina [18.05.14 12:26:53] »

@cartaovitu: multumesc, te rog, pe mesaj privat.

roxi-nico [11.08.14 10:39:26] »

@cartaovitu: buna, trimite-mi si mie, te rog, firma cu care ai fost in grecia si de care ai fost multumita

webmaster21 [11.08.14 12:26:41] »

@cartaovitu: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Eric s mom [17.08.14 19:54:10] »

Cat de mare este hotelul? M-am uitat pe site-ul lor oficial si nu scrie cate camere au. Din poze pare foarte micut. Au entertainment seara, mini club?

Noi ne orientam deja pentru vara 2015, dat fiind ca anul asta mergem inca o data in Turcia... Suntem pro AI din aceeasi cauza (copii), toata lumea zice ca AI in Grecia e dezamagitor etc... Sper ca nu e chiar asa, cel putin din ce ne povestiti voi...

oli [05.01.15 11:47:41] »

@cartaovitu - buna, poti sa-mi dai si mie numele agentiei cu care ai fost in Zakyntos, deoarece nu gasesc decat curse cu avionul, astept. Mersi

cartaovitu [06.01.15 07:51:40] »

Nu au program seara, iar hotelul are macar vreo doua sute de camere. Daca ar fi sa revin in Zakynthos, clar as alege acelasi hotel.

oli [06.01.15 08:55:02] »

@cartaovitu - buna, am citit impresiile tale dar nu gasesc nici o oferta buna, ma poti suna te rog la nr [****] s-mi spui numele agentiei mersi

webmasterX [06.01.15 09:01:05] »

@oli - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

oanailinca [06.04.15 11:09:43] »

@cartaovitu -

Buna, si noi vrem sa mergem in august la acest hotel cu all inclusive. Am inteles ca se poate lua cazare la acest hotel si fara AI (cu demipensiune). Intrebarea mea este cum sunt diferentiati cei care merg pe varianta AI de ceilalti? (o bratara, ceva?).

Apoi, as vrea sa stiu, daca iti amintesti, cam ce mancare se serveste. Am emotii pentru fetita mea de 2 ani, care e cu supele/ciorbele si sunt curioasa daca o sa gasim ceva asemanator...

Si iarasi daca ai vreun pont cu sezlongurile, am inteles ca se platesc ...exista vreo varainta sa beneficiem de ele gratis? (unii au spus ca langa hotel sunt gratis, altii au recomandat sa stam la piscina, unde sunt gratuite).

Si ultima chestiune: daca stii cumva cum e mai bine sa vizitam Navagio si de unde luam barca, cat costa/dureaza excursia, si daca e ok sa ne deplasam pe mare cu un copil mic(care inca nu stim daca are rau de mare sau nu...:-).

Daca poti sa-mi dai detalii suplimentare....

Multumesc.

cartaovitu [06.04.15 13:47:56] »

@oanailinca: buna! Iti raspund de pe telefon, deci nu voi scrie mult. Spre Navagio e bine sa pleci din Porto Vromi, e de vis portuletul natural si nu e lunga excursia. Daca fetita e curajoasa si obisnuita sa se dea in diverse leagane jucause, va fi ok. Cat despre restaurantul hotelului, e un fel de "a la chef", cu orice ti-ai putea dori de la un AI. E mai pretentios decat multe altele pe care le-am frecventat in Grecia. Cat despre ciorbe... la niciun all inclusive nu am vazut altceva in afara de supa-crema. Dar daca iei demipensiune cum inteleg ca vrei, oricum la pranz mananci prin alte parti si... gatesc grecii ciorbe. Nu stiu cum se diferentiau cei cu demipensiune, dar noi, la AI, am avut bratari. Eu recomand acest hotel fara nicio rezerva, cu mentiunea ca acelasi lant, Best Western, are in Laganas si un hotel de 4 stele, dar care nu e pe malul marii. Sezlongurile nu s-au platit cand am fost noi. Plaja e f buna pt copil mic!!! Sa iti cumperi neaparat ulei de masline de la fabrica de pe insula, care se si viziteaza si care e cel mai bun pe care l-am mancat eu vreodata. Daca m-as intoarce in Zakynthos, clar: tot aici as sta. Si repet: mancarea e senzationala!!! Succes!

cartaovitu [06.04.15 13:53:08] »

@oanailinca: excursia la Navagio a fost 35 euro si a meritat toti banii. La intoarcere a oprit in dreptul unor mici caverne pt ca doritorii sa inoate. Plus ca a fost muzica de dans si s-a incins un fel de petrecere internationala in croaziera! Asta am precizat ca sa poti evalua situatia pt fetita ta.

oanailinca [10.04.15 10:51:27] »

@cartaovitu - Multumesc foarte frumos.

Vom merge cu all inclusive ---deci vom fi purtatori de bratara )

Da, si eu am un feeling bun despre acest hotel, sa vedem daca se adevereste... ; )

cartaovitu [10.04.15 11:36:56] »

Se adevereste! Succes!

oanailinca [26.08.15 11:58:59] »

@cartaovitu - Salutare!

Tocmai ne-am intors din Grecia...

Feelingul bun s-a adeverit.

A fost foarte ok hotelul.

webmasterX [26.08.15 12:13:25] »

@oanailinca - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmaster26 [07.01.16 22:19:49] »

@cartaovitu -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

armina, cartaovitu, danamandache, Eric s mom, oanailinca, oli, roxi-nico
    Alte impresii din această RUBRICĂGalaxy Beach Hotel [Laganas]: