ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    MAR-2014

la PMM* = 64 USD

Hotel Moonlight- locul perfect pentru nepretentiosi

Hotelul Moonlight din Kathmandu este un hotel destinat oamenilor mai putin pretentiosi care isi doresc o aventura de neuitat in Nepal, fara a cheltui prea multi bani, oameni care se gandesc, asa cum ne-am gandit si noi, ca oricum nu stai in hotel decat ca sa dormi.

Hotelul este cotat la 2 stele si este foarte curat, bine intretinut si cu un personal exceptional. Toti sunt cu zambetul pe buze, sar imediat sa te ajute cu bagajele si sunt disponibili la orice ora din zi sau din noapte.

Pentru a ajunge la el din vuietul de afara strabati un mic gang, iar orientarea lui este in directia opusa vacarmului, deci este mereu liniste si pace. Are o mica gradina cu cateva mese din ciment, cu scaune si cu plante frumos intretinute.

Camerele sunt dotate cu paturi matrimoniale sau cu cate 2 paturi separate, au o baie mica dar curata si daca aveti nevoie puteti solicita la receptie un transformator pentru ca in Nepal prizele sunt cu 3 gauri.

Un mare plus al hotelului este amplasamentul. Este situat exact in inima zonei turistice a orasului, imediat ce iesi din el ajungi in Thamel, zona cu baruri, restaurante, magazine si de toate.

Am vazut hotelurile de 5 stele din Kathmandu, unde am fost sa luam cina de bun venit, si trebuie sa va spun ca sunt foarte departe de centru, sunt intr-o zona oarecum externa a orasului, iar daca vreti sa mergeti in oras aveti nevoie musai de masina.

Preferabil acest hotel de 2 stele din acest punct de vedere.

In Nepal curentul se opreste la ora 22, in acest hotel ramane un bec in fiecare camera functional, dar prizele nu mai functioneaza dupa aceasta ora. De asemenea nu mai este apa calda dupa ora 20-21 deci faceti baie inainte de aceasta ora!

Din punctul nostru de vedere acestea nu sunt inconveniente majore, dimpotriva, am considerat amuzant faptul ca in fiecare camera existau lumanari si chibrite. Exista hartie igienica la baie, prosoape curate si sapun. Ele sunt schimbate zilnic, lucru care de multe ori la un hotel similar din Romania nu se intampla!

Micul dejun se ia la etajul 1 al hotelului intr-o sala mare si consta in bufet suedez, un bucatar care face omleta daca soliciti chiar in fata ta si asa cum o vrei tu, ceai, cafea, la discretie, sucuri de fructe si fructe la discretie. Dau nota 10 pentru mancare, 9 pentru conditii, dar numai pentru ca nu aveau apa calda seara nu pentru alt motiv, 10 pentru amabilitate si servicii si 10 pentru amplasament.

Recomand acest hotel cu drag, desigur daca nu aveti pretentii de 5 stele! Este exact ceea ce ii trebuie unui calator caruia ii sade bine cu drumul, un loc unde sa puna capul si sa doarma in liniste.

Trimis de buterfly* in 09.05.14 15:08:10
    Validat / Publicat: 09.05.14 17:38:15

VIZUALIZĂRI: 1406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 gangul de intrare la hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.78 USD pe cameră

webmaster [09.05.14 17:38:04] »

Mutat în rubrica "Hotel MOONLIGHT 2* [Kathmandu] Nepal" (nou-creată pe sait)

buterfly* [09.05.14 17:41:35] »

@webmaster: cred ca trebuia la rubrica impresii de cazare nu de calatorie

webmaster [09.05.14 17:48:34] »

buterfly* [09.05.14 17:59:12] »

@webmaster: da e corect, asta trebuie sa fie, exact intre toate bazarurile, in zona Thamel

adri-nico [10.05.14 01:25:04] »

fata mea,

dar stingatoare aveau? trebuie specificat ca daca adormi cu luminarea aprinsa, e musai sa stringi stingatorul in brate.

Eu n-as zice NU la 2 stele... daca stralucesc de curatenie.

buterfly* [10.05.14 07:07:42] »

Hihihi pai tu dormi cu lumina aprinsa de obicei? Sa stii ca nu am vazut stingatoare

adri-nico [10.05.14 10:03:00] »

@buterfly: am zis cu luminarea, nu cu lumina. sa fie aprinsa in caz ca sucomb in somn... sa fie ceva de sufletul meu... ratacit...

buterfly* [10.05.14 13:16:34] »

@adri-nico: lumanarea era romantica, imi amintea de incursiunile mele montane din tinerete... am invatat sa iau partea frumoasa a lucrurilor

adri-nico, buterfly*