ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2014
ÎNSCRIS: 20.07.13
APR-2014

La mare, la soare

GLORIA ESTEFAN - OYE MI CANTO

Trebuie sa recunosc ca eram destul de sceptica in privinta acestei destinatii si nici imaginile pe care le-am vazut inainte nu m-au impresionat. Dar Miami e Miami, si m-as intoarce oricand numai pentru plaja si apa atat de calda si limpede.

A fost un pic mai greu cu un copil de 3 ani, in special drumul pana acolo, 3 ore si ceva pana la Londra, cutreierat prin aeroporturi, inca 9 ore pana la Miami... Insa a fost mai bine decat ma asteptasem. Nu am reusit sa cutreieram foarte mult prin Miami din cauza acestui aspect, dar cat am vazut, ne-a placut.

Spaniola este a doua limba si toata lumea o vorbeste, asa ca daca nu stiti engleza, poate va descurcati in spaniola.

Primul lucru care trebuie mentionat este ca in aprilie era 30 grade, poate si mai mult. Iar din mai incepe sezonul uraganelor, deci planificati cu atentie vacanta. Perioada ideala este ianuarie-aprilie.

Ce m-a impresionat in Miami si nu numai a fost atitudinea fata de copii si fata de persoanele cu copii. Toata lumea vorbea si glumea cu cel mic, chiar daca nu intelegea ce i se spune, peste tot primea foil, carticele si creioane de colorat etc. Asta pentru ca sunt obisnuita ca cei mici sa fie priviti ca un accesoriu sau ca ceva deranjant pe plaiurile mioritice.

Atentie la taxi-uri, de obicei refuza sa va duca pe distante mici, am patit-o cand am vrut sa ne intoarcem la hotel din Bayfront Park, cate statii de autobuz pana la hotel. Unul chiar a argumentat ca nu are scaun pentru copil, desi nu era prima oara cand mergeam cu taxi-ul si nu am auzit acest lucru. Nu comentau nici la faptul ca nu puneam centura.

In fine, am fost in Bayfront Park, unde sunt si ceva magazine, inclusiv, Crocs, Victoria's Secret, Gap si altele, apoi in continuare un fel de piata cu magazinase si tarabe cu chestii turistice, se continua cu restaurante si terase si se termina cu Hard Rock Cafe, unde am mancat foarte bine, desi nu tocmai ieftin, si cu portul de unde se pleaca in croaziera in Bahamas, in jurul orasului sau a insulitelor unde au case vedetele. Noi am fost in cea din urma fiindca nu aveam timp pentru altceva.

Aici am dat-o in bare putin fiindca ne-a prins pranzul si a fost ingrozitor de cald, plus ca mai intai ne-am urcat sus de tot unde nu e era umbra, ca mai apoi sa coboram pe puntea de mijloc si sa stam ascunsi la umbra, cat se putea. Aveau si un fel de lounge cu bar si aer conditionat, dar geamurile erau fumurii si era pacat sa stai inauntru in loc sa te bucuri de priveliste. Am dat ocol insulitelor, am privit cu jind spre vilele vedetelor (care ajung la zeci de milioane de dolari) si ne-am bucurat de briza.

Trebuie mentionat ca vremea e un pic altfel decat la noi, astfel ca dimineata e destul de racoare, si spre deosebire de temperaturile de la noi, care sunt cele mai ridicate in intervalul 12-15 vara, acolo cel mai cald era de la 3 la 6. Ceea ce era si un pic ciudat pentru plaja, fiindca dimineata era cam rece sa stai, iar dup-amiaza era prea cald, dupa cum urma sa aflam pe pielea noastra rosie, chiar si cu protectie. Dupa care pe 6 incepea sa se duca soarele, si iar nu prea mai era de stat.

Plaja in Miami Beach e foarte frumoasa, foarte lata si foarte curata. Si foarte aglomerata. Apa e superba si calda. Ori te duci frumos cu prosopelul, ori platesti sezlong la unul din hotelurile care au pe plaja. Desi au prioritate oaspetii hotelurilor respective, daca nu e prea aglomerat, poti gasi sezlonguri, nu foarte aproape de apa, ce-i drept. Si nici foarte ieftin. Partea buna, poti comanda mancare si bautura chiar la sezlong.

E interesant de mers pe Lincoln Road, unde sunt magazine de firma si nu numai, restaurante si terase si e zona pietonala, nu departe de plaja.

Pentru cei interesati de shopping, Aventura Mall e cea mai buna varianta, cu Macy's, JC Penney si o caruta de magazine de firma. Atentie, taxi-ul a fost 50 dolari doar dus, asa ca mai bine cautati un shuttle ceva, multe hoteluri au.

Altceva nu prea am apucat sa facem cu piciul dupa noi, ba de foame, ba de somn, ba de bazdaci... ba de oboseala noastra, si mai ales de fus orar.

Cu alte cuvinte, Miami merita vizitat si sunt foarte multe obiective in zona la care as vrea sa ajung daca mai am ocazia.

Trimis de pisoi_aluna in 08.05.14 17:30:00
Validat / Publicat: 08.05.14 19:09:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pisoi_aluna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.05.14 08:48:04]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Miami și împrejurimile: