Alva Donna Beach Resort Comfort (ex Amara Beach) [Colakli]

înscris/ă în 29.08.12
MAY-2014
REGIM MASĂ UAI

Vacanța reușită

Suntem acum la acest hotel si întrucât mai avem doar doua zile de stat aici, o sa încerc sa fiu cât mai detaliata in descriere.

De la aeroport am făcut cam 40 min, cu transfer individual (se solicita contra cost la agenție) deoarece am aterizat la 3.30 dimineața si fiind cu copii mici vroiam sa ajungem cât mai rapid. Ne-au cazat imediat (fără cost suplimentar, la care de altfel ne așteptam, camerele (doua tip standart) fiind rezervate abia după 14.00. Am primit cheile (carduri de acces) de la 6211 si 6212, prima cifra indica blocul (6), a doua etajul, a treia 1 e pentru partea stânga a blocului si 2 pentru cea dreapta. S-a dovedit ulterior ca partea dreapta este mai liniștita, noi având (pe partea stânga auzeam noaptea zgomot de farfurii de la hotelul alăturat (cam vreo 40 min in fiecare seara, de la 23.50 pana la 00.30).

Camerele curate, spațioase, pe jos mocheta, doua paturi single unite (nu unul întreg) si o sofa-bed (destul de confortabila). Halate doua, ceainic electric, patru feluri de ceai câte 4 plicuri fiecare, ness, frișcă, zahăr alb, brun si indulcitor. Safe box gratuit, minibar obișnuit hotelelor de acest gen, in baie săpun si gel de dus Dove, șervețele, discuri igienice, pila de unghii si pieptene, pachetele mici, prosoape mic, mare si pt picioare, câte 1 Per persoana, indiferent dacă e adult sau copii (si halate mici si papucei de camera pentru copii)

Mâncare buna si diversa, noi mai fusesem in anii precedenti la Alva Donna in Belek si știam ca se pune mare accent pe calitatea mâncării, frumos aranjat si foarte proaspăt. Bufet pentru Bebeluși, au borcanase cu legume si fructe, blender, iaurt de băut, iaurt activia, legume si carnita fiarta pentru a prepara ceva pentru bebe.

Plaja curată, prosoape se dau de la 8.00-18.30 poți sa le schimbi ziua de câte ori vrei, dacă e cazul, apa marii un pic rece, dar mai calda ca in anii precedenti in aceasta perioada 1-10 mai, intrarea in apa pentru copii e foarte buna, nisip fin, la 10 metri de mal e apa abia la 1 metru adâncime. Doar doua zile cât a plouat, nu am intrat deloc in apa, in restul zilelor era destul de confortabila temperatura (vreo 19-20 grade).

Pe plaja un bar, băuturi diverse, câteva ore tot acolo se prepara chebab și hot-dog, salate, grup sanitar alăturat, curat si îngrijit, lespezi de lemn pe plaja sunt maturate periodic de nisip, de altfel curatenia este permanent menținuta oriunde nu te-ai afla pe teritoriu hotelului.

Distracții diferite si pt adulti și pentru cei mici, doar ca majoritatea vorbesc germana, dar in engleză ușor te poți înțelege cu oricine.

In afara hotelului este un bazar turcesc mare, cu de toate, farmacie si dulciuri Turcești, chiar la ieșirea din hotel pe dreapta Stație de autobuz (Dolmush), cu 3 EUR /pers ajungi in centrul Side-ului, cu taxiul este 20 EUR intr-o directie. Ruinele vechiului Side sunt impresionante, merita de văzut, si tot acolo aste un mic port (de la cele doua corăbii in dreapta) unde sub apa sunt tot felul de ciudățenii marine- melci negri cât pumnul unui adult, crabi si caracatițe).

Nu recomand sa mâncati Înghețata in bazar in Side, are niște culori tare ciudate si cei care o mesteca nu poarte manusi, prețurile sunt diferite acolo, dar un pic mai ridicate decât in bazarul de lângă hotel, cu excepția gentilor de voiaj si a articolelor din piele si blănuri.

Cam atât ar fi pana acum, cu siguranță recomand hotelul celor cu copii mici, cât si cuplurilor care vor o vacanța linistita.

P. S. Îmi cer scuze pentru eventuale greșeli, scriu de pe telefon;)

Impresii încărcate de catara in 08.05.2014 16:16:09

Validat / Publicat: 08.05.14 20:44:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Alania, Kemer, Belek

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (catara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 13 voturi) nota2

[08.05.14 18:26:21]
noi mai fusesem in anii precedenti la Alva Donna in Belek

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Alva Donna (Belek)

scrise ca articol (review) nou.

Publicitate    [20.07.19 04:52:35]